ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

حمید موذنی
آمریکا دیگر آمریکای آلکسی دوتوکویل نیست بلکه آمریکای ژان بودریار است


۱_ انتخابات آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟ چه کسی پیروز انتخابات می شود؟ دلایل خودرا بیان کنید؟

آمریکا، مدتهاست که دیگر، واقعیت نیست. آمریکا به یک ایماژ مبدل شده است. تصویری که دال دارد اما مدلول آن نا مشخص است. آمریکا دیگر آمریکای آلکسی دوتوکویل نیست بلکه آمریکای ژان بودریار است. آمریکا با تبدیل به ایماژ به اتوپیای جهان مدرن مبدل شده است. آمریکا تنها کشوری است که در گذشته زندگی نمی کند زیست مدام آمریکا بر لحظه ی حال است. آمریکا سنت های قدیمی و باستانی و موانع دموکراسی را ندارد که گذشته ی آن دموکراسی به همین دلیل همه چیز آن مربوط به حال و مدرنیته است. اسطوره های آمریکایی در زمان حال برساخته شده اند و آینده را برمی سازند و سنتی از گذشته و ابر شروری از قدیم در برابر آنها سر بر نمی آورد که ابرشرور و ابرقهرمان هر دو تاریخچه ای برابر دارند. از این رو و به مدد رسانه های هژمونیک و فراگیر آمریکاست که مردمان همه جهان با نام ابرقهرمانان آمریکایی آشنایی دارند، در اتاق کودک آسیایی و آفریقایی و اروپایی پوستر ، کامیک بوک، دی. وی . دی انیمیشن یا عروسکی از اسطوره های مدرن آمریکای وجود دارد و همه مردم جهان با نام شهرها، خیابان ها، پل ها و گاه با بلوارهای آمریکا آشنایی دارند همه انسان های روی زمین چه آسیایی و چه آفریقایی و حتا اروپاییان ، آرزوی آمریکا را در ذهن خود می پرورانند. آمریکا با قدرت رسانه و به ویژه سینما، اولین و چه بسا تنها کشور پست مدرن دنیاست. اذهان همه مردمان جهان آکنده از اخبار و تصاویری سینمایی است که با هژمونی خود آمریکا را به بهشت روی زمین مبدل ساخته اند. بودریار در دهه ی هشتاد پس از سفر خود به آمریکا کتاب خود را تحت عنوان«آمریکا»نوشت و توضیح داد که آمریکا دیگر یک جغرافیای واقعی نیست بلکه یک وانموده است. یک واقعیت مجازی است که «دیگری» تحت تاثیر تصاویر و اخبار فراوان به ابژه ی آن تبدیل شده و مسخ این ایماژها گردیده است. همه این عوامل آمریکا را بدون سلطه و به صورت هژمونیک به زندگی همه جهانیان مرتبط ساخته است. نظام سیاسی آمریکا نیز متاثر از این هژمونی و قدرت پسا جنگ دوم جهانی ، به برساخت نظم های بین الملل و افول آنها اقدامط و گفتمان سازی می کند. خاورمیانه به دلایل ژئو استراتژیک ‌ و ژئو اکونومیک بیش از سایر جغرافیاهای جهان متاثر از سیاست گزاری های آمریکاست.
از این رو جبر جغرافیا، خاورمیانه را به صورت مدام از دموکراسی دور کرده و خاورمیانه به جغرافیای اندوه و خاطره ی جمعی مصیبت های مردم کشورهای آن تبدیل شده است.
از این روی انتخابات آمریکا تاثیرت بسزایی در این نقطه از جهان را دارد.

۲_ آیا انتخابات آمریکا بر وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران تاثیر می گذارد؟ چه تاثیراتی؟

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و‌پایان گرفتن نظم بین الملل معطوف به جنگ سرد، ایران به مهم ترین کشور در نظم جدید بین الملل تبدیل گردید. نظم بین الملل پسا جنگ سرد، مبتنی بر سیاست هویت شکل گرفته بود و در این راستا، هماورد جدید آمریکا و غرب، دیگر خطر کمونیسم و اتحاد جماهیر شوروری فروپاشیده نبود . سامویل هانتینگتون در سال ۱۹۹۳ با نگارش مقاله ای در نشریه فارین پالسی از وضعیت جدیدی در جهان خبر داد و آن را« برخورد تمدن ها » نامید. برخورد تمدن ها از جدال بین تمدن اسلامی با تمدن غربی و مسیحی خبر میداد و می گفت که سر مرز کشورهای اسلامی خونین است . ایده ی هانتینگتون مباحث متعددی را در جهان آغاز کرد و مبتنی بر آن همایش و سمینارهای متعددی در جهان برپا گردید و سینمای هالیوود نیز تغییرات بنیادینی در پرداخت شخصیت های منفی خود را بنا نهاد. مبتنی بر گفتمان سازی ذیل برخورد تمدن ها، قهرمانان آمریکایی دیگر با جاسوس های روسی بر پرده ی نقره ای سینما درگیر نبودند بلکه با تروریست های مسلمان درگیر می شدند. اگر جاسوس های روسی از برنامه ریزی علمی برای نابودی آمریکا و سیطره بر جهان برخوردار بودند ؛ دشمنان جدید از وجه خشن تری برخوردار بودند که تنها هدفشان نابودی غرب بود و این را به وضوح می توان در تغییر «بدمن» ها و اشرار سینمای هالیوود مشاهده کرد. سینما اذهان و افکار عمومی جهان را آماده کرد و در یازدهم سپتامبر دوهزار و یک، با برخورد دو هواپیمای مسافربری به ساختمان های دوقلوی تجارت جهانی در قلب نیویورک، عملن نظم جدید بین الملل به واقعیت راه پیدا کرد.
ایران در نظم جدید خاستگاه این بنیادگرایی دینی و مخالفت با غرب و آمریکا قرار داشت. از این رو تحولات سیاسی آمریکا بر وضعیت ایران بیش از سایر کشورها برخوردار بود و تغییرات سیاسی در ایران نیز بر تحولات سیاسی آمریکا برخوردار بود. بر این اساس است که در مناظرات انتخاباتی آمریکا و کارزارهای سیاسی رقبای انتخاباتی، ایران حدود سه دهه است که از موضوعات مهم و تاثیر گذار بر انتخابات است. جمهوری خواهان آمریکا که مبتنی بر نظم بین الملل برخورد تمدنها سیاست خارجه آمریکا را به پیش می برند بیش از رقبای دموکرات خود بر طبل این وضعیت می کوبند. آنها با قرار دادن آمریکا در جبهه ی خیر مسیحی علنن گفتمان جنگ های مسیحی را رقم زده اند و از این وضعیت سود برده اند. آنها با اینکه بیشترین سر و صدا علیه نظام سیاسی ایران را دارند اما در واقعیت ، ایران بهترین دستاویز آنها جهت پیشبرد سیاست های آنهاست. حضور جمهوری خواهان هر دو دوره ی اصلاحات در ایران را به محاق برده و مردم ایران را با ناکامی روبرو ساخته است. جمهوری خواهان، گرچه با در کلام و اعلام موضع علیه گفتمان رسمی و نظام سیاسی ایران هستند اما شواهد حکایت از این دارد که ایران هراسی و اسلام هراسی برای آنها بیشترین سود در پیشبرد برنامه های راهبردی آنان را داشته است.
نتیجه انتخابات آمریکا در هزاره ی سوم بیشترین تاثیر را بر سیاست، اقتصاد و اجتماع ایران داشته است و ایران نیز با حاد شدن سیاست خارجه ی خود در زمان انتخابات آمریکا، تاثیر خود را بر پیروزی جمهوری خواهان داشته است و بر عکس آن دموکراتهای آمریکا ها گاه قدرت را به دست گرفته اند از رویکرد تحول گرای مردم ایران دفاع و نظام سیاسی را به صورت واقعی با چالش روبرو ساخته اند

۳_ اگر ترامپ انتخاب شود چه تاثیری بر دنیا، ایران و خاور میانه می گذارد؟

مدتهاست که نظم بین الملل مبتنی بر هویت مذهبی در حال افول است و نظم جدید بین الملل که قرار است جایگزین شود مبتنی بر سیاست هویت ملی است. در این راستا تغییرات در رسانه ها و به ویژه شخصبت های شرور مجددا صورت گرفته است و بدمن های مسلمان در حال خروج از فیلمنامه ها و آثار سینمایی هستند. تحولات ابتدایی هم در این راستا صورت گرفته اما هنوز به مرحله نهایی نرسیده است. بریکزیتدر بریتانیا، به قدرت ترامپ در دور گذشته ی انتخابات آمریکا، نخست وزیری بوریس جانسون، به قدرت رسیدن اوربان در لهستان و بخشی دیگر از کشورهای سابق اروپای شرقی، هند، برزیل ، بالا گرفتن موج ناسیونالیسم و قدرت گرفتن احزاب دست راستی با شعارهای مهاجر ستیز و خروج از اتحادیه اروپا، همگی از شرایط جدیدی در جهان خبر می دهند. ریاست جمهوری ترامپ در ۴ سال گذشته مهم ترین اتفاق این وضعیت جدید بود که همچون کاتالیزور به آن سرعت بخشید.
واقعیت اما این است که این یک فاجعه ی بزرگ در جهان است. با روی کار آمدن ترامپ در دور جدید بیش از همه در ابتدا مردم آمریکا آسیب می بینند. ترامپ با افزایش نفرت پراکنی ، جامعه ی متکثر آمریکا را به دو بخش علیه یکدیکر تبدیل کرده است. ارزش های مدرن و دموکراتیک آمریکا را به حضیض کشانده و نهادهای محافظ دموکراسی و قانون را نحیف کرده است. آمریکای ترامپ در حال تغییر از فاز هژمونی به سلطه است و این با فرهنگ آمریکایی در تناقض است. از سوی دیگر ترامپ برای دموکراسی در جهان یک مصیبت است. یک فاجعه ی بزرگ است. تا همین الان هم نهادهای مدنی به اندازه ی کافی آسیب دیده اند و در صورت پیروزی مجدد چه بسا ، تاب آوری آنها دیگر بسنده نکند. برای ایران هم حضور آمریکا یک مصیبت است. گرچه مردم ایران خسته از وضعیت اقتصادی و سیاسی خود هستند و به دنبال بوی جوی مولیان هستند. اما ترامپ و جمهوری خواهان تا کنون نشان داده اند که عملکردشان نحیف کردن جنبش های مردمی بوده گرچه زبان آنها بر اساس تهدید نظام سیاسی بوده است. شما اگر نگاه کنید فشارهای ترامپ هیچ گشایش سیاسی به نفع ایرانیان در داخل را ایجاد نکرده و نظام سیاسی هم بجای گشایش به بسته تر کردن وضعیت اقدام کرده و این خود به خوبی نشان می دهد که تحریم ها و فشارها واقعی نیستند و یک جای کار می لنگد. انتخابات آمریکا در این دور انتخاب بین ترامپ و بایدن نیست. رقابت میان حزب جمهوری خواه و حزب دموکرا نبست. این انتخابات در آمرکا یک رفراندم برای آمریکاییان است که میان دموکراسی و فاشیسم، یکی را انتخاب کنند. انتخاب ترامپ ، جهان را با فاجعه روبرو می سازد و امیدوارم این انتخاب به روی کار آمدن شرّی در کسوت ترامپ نیانجامد

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
گفت و گو از: سودابه زیارتی مردم بوشهر، مردمی مظلوم و آرام هستند. به‌نظر شما آیا این یک ویژگی مثبت و افتخارآمیز برای بوشهری‌هاست؟ این خصوصیت تا چه اندازه باعث آسیب این مردم شده؟ شما فکر نمی‌کنید این مظلومیت تا حد زیادی مردم را از همدلیِ عملی نسبت به یکدیگر دور کرده است؟(باتوجه به این‌که […]
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
آرشیو