ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

حمایت شیلات از تولید بچه میگو و ماهی ضروری است

  • موضوع خبر : اقتصادی
  • شناسه خبر: 19118

حمایت شیلات از تولید بچه میگو و ماهی ضروری است
استاندار بوشهر گفت: در زمان حاضر تامین بچه میگو و ماهی از مهمترین نیازهای پرورش دهندگان این استان به شمار می‌رود که باید مورد حمایت شیلات قرار گیرند.

عبدالکریم گراوند روز چهارشنبه در نشست با رئیس سازمان شیلات ایران افزود: یکی از مشکلات عمده سایت‌های پرورش میگو در این استان تولید لارو (بچه میگو) است که اگر زمینه افزایش تکثیر آن فراهم شود، فرصت خوبی برای تولیدکنندگان میگو ایجاد می‌شود.

وی با تقدیر از تلاش مجموعه دامپزشکی در زمینه نظارت بر تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر بیان کرد: تامین لارو و بچه ماهی مورد نیاز این استان برای حفظ پایداری و سلامت صنعت پرورش آبزیان بسیار موثر است.

گراوند اضافه کرد: صنایع وابسته به شیلات ظرفیت‌های عمده‌ای در بخش تولید و اشتغال دارد و استان بوشهر یکی از استان‌های مهم در عرصه صنعت پرورش میگو به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان بوشهر در زمینه پرورش میگو، سرعت بخشی در روند واگذاری زمین‌های شناسایی شده برای توسعه این صنعت ضروری است.

استاندار بوشهر با اشاره به مشکلات روش صید ترال گفت: برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود سازمان شیلات ایران از ظرفیت مجلس بویژه کمیسیون کشاورزی به منظور تعیین جرایم سنگین برای متخلفان استفاده کند.

وی بیان کرد: امروز یکی از مطالبه‌های جدی صیادان تامین سوخت است که انتظار می‌رود، سازمان شیلات ایران برای این موضوع اقدام‌ لازم را انجام دهد.

گراوند در باره موضوع طرح تعاونی روستایی گفت: طرح تعاونی روستاهای ساحلی و تشکیل ۳۰ تعاونی در یک روستا برای انجام فعالیت‌های پرورش ماهی در دریا از جمله طرح‌های مهم این استان به شمار می‌رود و تحقق این مهم موجب تقویت و احیای ذخایر دریا می‌شود.

وی ادامه داد: در زمان حاضر برنامه‌ها و طرح‌های خوبی در زمینه پرورش ماهی در قفس در شهرستان‌های مختلف استان بوشهر از جمله کنگان، دیلم، دیر ایجاد شده و تنها مشکل در این بخش نداشتن بچه ماهی است.

گراوند همچنین بر ضرورت به نتیجه رسیدن اسکله خورخان در شهرستان دیر که از مصوبه‌های دولت نیز به شمار می‌رود تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: در ابتدای دولت در سال ۱۳۹۲ حدود چهار هزار هکتار از اراضی این استان به تولید میگوی پرورشی اختصاص یافته بود که این میزان امروز به پنج هزار و ۶۰۰ هکتار و با بهره‌برداری از سایت رود شور گناوه و افزایش مساحت زیر کشت به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد که این ظرفیت افزایش ۱۰۰ درصدی خواهد داشت.

سعید زرین فر اضافه کرد: پرورش ماهی در قفس از دیگر طرح‌های مهم اقتصادی استان بوشهر به شمار می‌رود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: ۸۰ درصد اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری این استان در بخش کشاورزی جذب شده‌است.

محمد تقی منوچهری افزود: براین اساس از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری و بند الف تبصره ۱۸ تاکنون ۲۹۷ میلیارد تومان اعتبار در بخش کشاورزی جذب شده و افزون براین ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک کشاورزی ابلاغ شده که آماده تزریق به این بخش است.

وی ادامه داد: استان بوشهر از نظر آبزی پروری یکی از موفق ترین استان‌های کشور است.

منوچهری در باره واگذاری اراضی به بخش پرورش میگو گفت: با توجه به شیوه نامه ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی درزمینه اهلیت سنجی و واگذاری، این کار در استان انجام شده و بر این اساس اقدام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر گفت: در همه اسناد بالادستی ۹۳۰ کیلومتر از مرز خلیج فارس در استان بوشهر است و این استان نقشی اساسی و مهم در سیاست توسعه دریامحور دارد.

علی درویشی افزود: در برخی از حوزه‌ها با توجه به رونق کسب و کار و دانش فنی که در بخش آبزی پروری وجود دارد بهره‌برداران به حدی از بلوغ اقتصادی رسیده اند که نیاز به حمایت دولت ندارد.

وی با تاکید براینکه نباید از ظرفیت‌های دریا در استان بوشهر غافل شد تاکید کرد: باید از اسکله‌ها به عنوان نقش پشتیبان در اجرای طرح‌ها بویژه پرورش ماهی در دریا استفاده شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: امروز براساس سیاست ساحل محور شوره زارهای غیر قابل کشت این استان تبدیل به فرصتی برای تولید طلای صورتی و ساحل امنی ایجاد شده‌است.

علی بازدار در باره صید ترال در استان بوشهر بیان کرد: با توجه به کنترل‌ها و نظارت صورت گرفته و پیشگیری از هرگونه صید غیر مجاز میزان صید میگو در استان با افزایش ۶۰ درصدی به ۲ هزار و ۴۰۰ تن افزایش یافته است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو