ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

حراجی هفتگی شهر در شورای شهر

حراجی هفتگی شهر در شورای شهر
دیروز ۲۲آبان ماه، شورای شهر روز نسبتا سختی را پشت سر گذاشت.

مهم ترین مسئله مطرح شده در صحن، مربوط به بازارچه هفتگی میوه و تره بار و انتقادات اکبر توسلی در در این زمینه بود.

توسلی که دیروز با دستِ پُر به شورا آمده بود مدعی شد پیمانکارِ بازارچه هفتگی میوه و تره بار ماهانه تا ۱۳۰میلیون از این مکان درآمد دارد، اما شهرداری فقط ۱۸میلیون از او اجاره می گیرد!
توسلی که با عنوان ترکمانچای از این قرارداد یاد کرد از همکاران اش خواست که بیشتر به قراردادهای شهرداری و جزییات آن توجه کنند. وی درخواست کرد در قرارداد جدید حداقل میزان اجاره شهرداری افزایش یابد.
ندا عبدالله زاده در پاسخ به توسلی گفت که این بازارچه برای پیمانکار ماهانه ۴۰میلیون تومان هزینه دارد. به این ترتیب سودی که نصیب وی می شود منطقی است. وی همچنین گفت: «ترجیح من این است که شهرداری خودش این بازارچه را اداره کند اما در این شرایط توان آن وجود ندارد»
توسلی گفت: «حراج کردن شهر به بهانه ناکارآمدی کار صحیحی نیست. شما به عنوان رییس کمیسیون بودجه چرا با گذشت ۸ماه از پایان قرارداد کاری در این زمینه انجام ندادید؟»

ماجرا از این قرار است که قرارداد سه ساله شهرداری با پیمانکار در فروردین ماه امسال پایان یافته بود. اما در تمام این مدت رییس کمیسیون بودجه(ندا عبدالله زاده) و شهرداری هیچ توجهی به این نکته نکرده بودند.
عبدالله زاده که جواب مناسبی در پاسخ به انتقادات توسلی نداشت در اظهار نظری عجیب گفت: « آیا من باید اطلاع دقیق از پایان قراردادها داشته باشم؟
من بیش از شما دغدغه دارم. این وظیفه شهرداری است که به پایان قرارداد ها توجه کند»
روح الله نصرتی هم در انتقاد از رویکرد توسلی مدعی شد با این روش تمام سرمایه گذار ها را فراری می دهیم. وی همچنین گفت اگر سرمایه گذاری توانسته سود خودش را افزایش بدهد نوش جانش!

توسلی در انتها از همکارانش خواست به تمدید قراردادهای پایان یافته رای ندهند. وی همچنین از حق نظارت بر امور شهر گفت و این نکته را بارها در سخنانش تذکر داد.
آن جا که توسلی از این شهر فروشی با عنوان «خیانت» نام برد، روح الله نصرتی گفت: «خیانت را میگلی کرد که سال۹۴ تیم شاهین را در پای ما کرد، شهرداری مناسب تیم داری نیست.»

در پایان بحث و جدل دیروز شورا با ۶رای موافق و ۱رای مخالفِ اکبر توسلی قرارداد با پیمانکار میوه و تره بار را تمدید کرد و مالکیت بازارچه را به مدت دو سال دیگر به داریوش شیخی واگذار کرد. شورا هم چنین مصوب کرد در سال دوم قرارداد، میزان اجاره بهای شهرداری بیست درصد افزایش یابد و تا پایان سال نیز تجهیزات مورد نظر توسط پیمانکار فراهم گردد.

اگر این تمدید قرارداد را دقیق تر بنگریم و آن را واکاوی کنیم می توانیم چهره شورا را در آن ببینیم و مشکلات آن را بهتر بررسی کنیم.
شورا به یک ساعت بحث و انتقاد اکبر توسلی وقعی ننهاد. شورا سهل انگاری نورالدین امیری و ندا عبدالله زاده را جدی نگرفت. هشت ماه از اتمام قرارداد گذشته بود اما پیمانکار همچنان بدون قرارداد به کار خود ادامه میداد. اگر بر همین عبارت دقیق تر شویم عمق فاجعه را در شهر بوشهر درمی یابیم. اعضای شورا این مسئله را عادی پنداشته و از کنار آن رد شدند.
همانطور که بر سر مسئله کیوسک ها رد شدند. همانطور که تیم شاهین را به این وضعیت رساندند.
با همه این ها اعضای شورا به تمدید قرارداد رای مثبت دادند.

شورای شهر چه وضعیتی دارد؟
شورای شهر دچار نوعی بیماری مزمن است. روح حاکم بر عمارت امیریه، کِرِختی، سُستی و بی مسئولیتی است. چند نفر از اعضای شورا که قدرت بیشتری دارند و شهردار خود را مدیون آن ها می داند، بدون توجه به مسائل مختلف مجموعه شهرداری را اداره می کنند. منتقدان وضعیت حاکم بر شهرداری نیز دچار نوعی روزمرگی شده اند. با طرح هر انتقاد و به چالش کشیدن هر قرارداد هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی دهد. اکثریت شورا که رابطه خوبی با امیری دارند به هیچ وجه رایی برخلاف وضع موجود نمی دهند.
اساسا رفتار جناحی در شورا پیش از هرچیز در گرو منافع است و جلسه دیروز به خوبی این وضعیت را نشان میداد. رای موافق دیروز چهره عریان شورا را به نمایش گذاشت. چهره ای که نه به فکر سعادت جمعی، بلکه بیشتر به فکر منافع فردی خود است.
این وضعیت تراژیک تا آن جا پیش رفته که رییس کمیسیون بودجه شهر ادعا می کند اطلاع دقیق از پایان یافتن قرارداد ها وظیفه او نیست!

به نظر میرسد با ادامه این روند، شهروندان در گذر زمان مالکیت خود را بر شهر از دست می دهند و سرمایه گذارانی که رابطه خوبی با مجموعه شورا و شهرداری دارند مالکیت شهر را در دست می گیرند. باید جایی این روند خصوصی سازی را متوقف کرد. خصوصی سازی ای که به قیمت فروختن شهر تمام می شود.

نظرات

تیتردو

حمید موذنی
ویروس کرونا بیش از همه‌ی اعضای بدن، به سراغ دست‌ها‌یمان رفته است. بیش از هرچیز رعایت روش‌های بهداشتی و علی‌الخصوص شستن‌دست‌ها ضرورت پیدا کرده است. حتی پیام‌های تبلیغاتی مربوط به دست هاست: «دست ها را بیست ثانیه و به صورتی دقیق بشوئید» فروید ظاهرن به دلیل انتقال ویروس از دست هااست که ترس ما بیش‌تر […]
آرشیو

مقالات

اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
آرشیو