ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

حراجی هفتگی شهر در شورای شهر

حراجی هفتگی شهر در شورای شهر
دیروز ۲۲آبان ماه، شورای شهر روز نسبتا سختی را پشت سر گذاشت.

مهم ترین مسئله مطرح شده در صحن، مربوط به بازارچه هفتگی میوه و تره بار و انتقادات اکبر توسلی در در این زمینه بود.

توسلی که دیروز با دستِ پُر به شورا آمده بود مدعی شد پیمانکارِ بازارچه هفتگی میوه و تره بار ماهانه تا ۱۳۰میلیون از این مکان درآمد دارد، اما شهرداری فقط ۱۸میلیون از او اجاره می گیرد!
توسلی که با عنوان ترکمانچای از این قرارداد یاد کرد از همکاران اش خواست که بیشتر به قراردادهای شهرداری و جزییات آن توجه کنند. وی درخواست کرد در قرارداد جدید حداقل میزان اجاره شهرداری افزایش یابد.
ندا عبدالله زاده در پاسخ به توسلی گفت که این بازارچه برای پیمانکار ماهانه ۴۰میلیون تومان هزینه دارد. به این ترتیب سودی که نصیب وی می شود منطقی است. وی همچنین گفت: «ترجیح من این است که شهرداری خودش این بازارچه را اداره کند اما در این شرایط توان آن وجود ندارد»
توسلی گفت: «حراج کردن شهر به بهانه ناکارآمدی کار صحیحی نیست. شما به عنوان رییس کمیسیون بودجه چرا با گذشت ۸ماه از پایان قرارداد کاری در این زمینه انجام ندادید؟»

ماجرا از این قرار است که قرارداد سه ساله شهرداری با پیمانکار در فروردین ماه امسال پایان یافته بود. اما در تمام این مدت رییس کمیسیون بودجه(ندا عبدالله زاده) و شهرداری هیچ توجهی به این نکته نکرده بودند.
عبدالله زاده که جواب مناسبی در پاسخ به انتقادات توسلی نداشت در اظهار نظری عجیب گفت: « آیا من باید اطلاع دقیق از پایان قراردادها داشته باشم؟
من بیش از شما دغدغه دارم. این وظیفه شهرداری است که به پایان قرارداد ها توجه کند»
روح الله نصرتی هم در انتقاد از رویکرد توسلی مدعی شد با این روش تمام سرمایه گذار ها را فراری می دهیم. وی همچنین گفت اگر سرمایه گذاری توانسته سود خودش را افزایش بدهد نوش جانش!

توسلی در انتها از همکارانش خواست به تمدید قراردادهای پایان یافته رای ندهند. وی همچنین از حق نظارت بر امور شهر گفت و این نکته را بارها در سخنانش تذکر داد.
آن جا که توسلی از این شهر فروشی با عنوان «خیانت» نام برد، روح الله نصرتی گفت: «خیانت را میگلی کرد که سال۹۴ تیم شاهین را در پای ما کرد، شهرداری مناسب تیم داری نیست.»

در پایان بحث و جدل دیروز شورا با ۶رای موافق و ۱رای مخالفِ اکبر توسلی قرارداد با پیمانکار میوه و تره بار را تمدید کرد و مالکیت بازارچه را به مدت دو سال دیگر به داریوش شیخی واگذار کرد. شورا هم چنین مصوب کرد در سال دوم قرارداد، میزان اجاره بهای شهرداری بیست درصد افزایش یابد و تا پایان سال نیز تجهیزات مورد نظر توسط پیمانکار فراهم گردد.

اگر این تمدید قرارداد را دقیق تر بنگریم و آن را واکاوی کنیم می توانیم چهره شورا را در آن ببینیم و مشکلات آن را بهتر بررسی کنیم.
شورا به یک ساعت بحث و انتقاد اکبر توسلی وقعی ننهاد. شورا سهل انگاری نورالدین امیری و ندا عبدالله زاده را جدی نگرفت. هشت ماه از اتمام قرارداد گذشته بود اما پیمانکار همچنان بدون قرارداد به کار خود ادامه میداد. اگر بر همین عبارت دقیق تر شویم عمق فاجعه را در شهر بوشهر درمی یابیم. اعضای شورا این مسئله را عادی پنداشته و از کنار آن رد شدند.
همانطور که بر سر مسئله کیوسک ها رد شدند. همانطور که تیم شاهین را به این وضعیت رساندند.
با همه این ها اعضای شورا به تمدید قرارداد رای مثبت دادند.

شورای شهر چه وضعیتی دارد؟
شورای شهر دچار نوعی بیماری مزمن است. روح حاکم بر عمارت امیریه، کِرِختی، سُستی و بی مسئولیتی است. چند نفر از اعضای شورا که قدرت بیشتری دارند و شهردار خود را مدیون آن ها می داند، بدون توجه به مسائل مختلف مجموعه شهرداری را اداره می کنند. منتقدان وضعیت حاکم بر شهرداری نیز دچار نوعی روزمرگی شده اند. با طرح هر انتقاد و به چالش کشیدن هر قرارداد هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی دهد. اکثریت شورا که رابطه خوبی با امیری دارند به هیچ وجه رایی برخلاف وضع موجود نمی دهند.
اساسا رفتار جناحی در شورا پیش از هرچیز در گرو منافع است و جلسه دیروز به خوبی این وضعیت را نشان میداد. رای موافق دیروز چهره عریان شورا را به نمایش گذاشت. چهره ای که نه به فکر سعادت جمعی، بلکه بیشتر به فکر منافع فردی خود است.
این وضعیت تراژیک تا آن جا پیش رفته که رییس کمیسیون بودجه شهر ادعا می کند اطلاع دقیق از پایان یافتن قرارداد ها وظیفه او نیست!

به نظر میرسد با ادامه این روند، شهروندان در گذر زمان مالکیت خود را بر شهر از دست می دهند و سرمایه گذارانی که رابطه خوبی با مجموعه شورا و شهرداری دارند مالکیت شهر را در دست می گیرند. باید جایی این روند خصوصی سازی را متوقف کرد. خصوصی سازی ای که به قیمت فروختن شهر تمام می شود.

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو