ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

جهان در معرض خطر بزرگی است.

موذنی: جهان در معرض خطر بزرگی  است. حضور ترامپ صلح، محیط زیست، پلورالیسم، حقوق بشر، حقوق زنان و امنیت را با چالش جدی مواجه می سازد . متاثر از حضور ترامپ ، پوپولیست ها و تتدرو های جهان،  متحد شده اند و اتحاد انها علیه  تکثر، پلورالیسم ، صلح و همه ارزش های بشری است.

 

 

سایت جامعه به بهانه آغاز سال نوی میلادی، سوالاتی را با چندین تحلیل گر درباره اوضاع جهان و ایران مطرح کرده است. که در ادامه پاسخ آنها را می خوانیم….

*حمید موذنی(روزنامه نگار، پژوهشگر)

 جهان پسا ٢٠١٧ با روی کارآمدن ترامپ، جهانی ترسناک تر است.

 

۱٫مهم ترین اتفاق ٢٠١۶ برجام بود. برجام نشان داد هنوز می توان به دیپلماسی بجای منازعه تکیه داد. اما برجام توان برساختن یک گفتمان را نداشت و بیشتر کارکرد پادگفتمان تروریزم  و جنگ را داشت که در نهایت و متاسفانه همین موضوع نیز دستاویز منازعه جویان قرار گرفت  و به عامل فشار تندروها و منازعه جویان برای بهره برداری سیاسی  و انتخاباتی تندروهاقرار گرفت.

من فکر می کنم برجام با همه دستاوردهای مثبتش به لحاظ بازه زمانی در وقت مناسبی رخ نداد.  برجام یا یک سال پیشتر و یا یک سال بعد تر بایست رخ میداد.  برجام  در انتخابات امریکا عامل حمله به برجامیان و  موجب تقویت تندروها و روی کار آمدن ترامپ شد و در عرصه داخلی هم ، تمرکز دولت روحانی تمامن صرف آن شد و دولت روحانی بجای کنشگری در برابر مخالفان برجام بیشتر درگیر واکنش شد.

 

۲٫تلخ تربن اتفاق سال ٢٠١۶ بدون شک ،انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری امریکا بود.  انتخاب ترامپ ، چنان دهشتناک و خطرناک است که من حتا آن را از فاجعه ١١ سپتامبر هم فجیع تر تصور می کنم. اگر انتونی گیدنز جامعه شناس انگلیسی پس از فاجعه یازده سپتامبر تاریخ جهان را به دو بخش قبل و بعد از ١١ سپتامبر تقسبم بندی نمود. من آن را در برابر انتخاب ترامپ ناچیز شمرده و جهان را به پیش و پس از ترامپ تقسبم می کنم.

در واقع در ١١ سپتامبر با تکنولوژی مدرن توسط هواپیماهای مسافربری  به مدرنیزاسیون حمله شد، اما در انتخابات جدید امریکا از طریق روح جهان مدرن  یعنی انتخابات به مدرنیته حمله گردید.

در اولی گفتمان تقابل تمدنی و دینی تقویت شد و در دومی هویت ملی تحریک شده و در کنار هویت دینی در برابر تکثر و میانه روی قرار گرفته است. اگر در اولی دولتها بدون در نظر گرفتن آرا عموم به جنگ های تمدنی روی می آوردند این بار مردم با انتخاب خود به تقابل  و نزاع مشروعیت داده و وجه خطرناک تری به آن بخشیده اند و ستیز هویت ها، توان مضاعفی پیدا کرده است. به نظر می آید روزهای تلخ و سیاهی پیش روست.

جهان در معرض خطر بزرگی  است. حضور ترامپ صلح، محیط زیست، پلورالیسم، حقوق بشر، حقوق زنان و امنیت را با چالش جدی مواجه می سازد . متاثر از حضور ترامپ ، پوپولیست ها و تتدرو های جهان،  متحد شده اند و اتحاد انها علیه  تکثر، پلورالیسم ، صلح و همه ارزش های بشری است.

۳٫جهان پسا ٢٠١٧ با روی کارآمدن ترامپ، جهانی ترسناک تر است. به نظر  می آید گسل ترامپ به تحرک گسل های دیگر انجامیده و بعد از آن ، اتحادیه اروپا را هم در خواهد نوردید و در نتیجه با افزایش خشونت و جنگ روبرو هستیم.

جنبش های میانه رو و اصلاح طلب در جهان به ویزه منطقه خاورمیانه با فشار بیشتر روبرو شده و تضعیف می شوند و نظام های بنیاد گرا رو به تقویت می روند.

انتخابات های پیش رو در تمام جهان به ویژه اروپا، مهم ترین سنگر های دموکراسی و پلورالیسم اند  و بایست امیدوار بود مردم از این صندوق ها ، ترامپ های جدیدی  وارد عرصه سیاست نکنند.

نظرات

تیتردو

حمید موذنی
غزال ساکی /روزنامه‌نگار “عظمت یک ملت و پیشرفت اخلاقیش را می‌توان از روی رفتارش با حیوانات قضاوت کرد.” این جمله گاندی درباره رفتار با حیوانات و اشاره‌اش به عظمت وجودی انسان، ما را وامی‌دارد تا به جامعه و محیطی که در آن زیست می‌کنیم، نگاه ویژه‌ای داشته باشیم؛ چرا که طبق این تعریف میزان مدنیت […]
آرشیو

مقالات

غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
آرشیو