ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

عبدالکریم گراوند
جریان های منتقد استاندار باید سعه صدر بیشتری می داشتند

معاون سیاسی و امنیتی  استاندار: مسائل را باید دوطرفه بیان و قضاوت کرد. جریان های منتقد نیز باید سعه صدر بیشتری می داشتند و وارد فضای تخریب نمی شدند.. چرا به جای بحث و جدل اقدام به گفت و گو نکردند؟ انتظارات هم نباید طوری باشد که از حد توان خارج باشد و امکان پذیر نباشد. دیدگاه استاندار در قبال هیچ کدام از گروهها بدین صورت نیست.

اگر مسئله ایی هم وجود داشت ما بعنوان معاونین استاندار آماده شنیدن مسائل بوده ایم. اعتقاد من بر این است که این بحث ها را باید تمام کرد. بلاخره استاندار تنها همین یک کار را ندارد، تلاش ایشان هم در جهت ایجاد بستری برای فعالیت همه گروهها بوده است نه تنها حامیان دولت…

انتظار ما از همه جریان های سیاسی این است، بیایند تا گفت و گو کنیم. در اتاق به روی همه باز است واگر نقدی هم وجود دارد درمورد آن صحبت شود. با گفت و گو سوتفاهم ها بر طرف می شود. متوجه می شوید که مسایل آنطور که گفته شده پشت آن طرحی  نبوده است.

سرویس سیاسی جامعه، ستاره تناور: اصلاح طلبان بوشهر از دوران مجلس ششم  به دوطیف با دو سلیقه سیاسی متفاوت اصلاح طلبانه  در استان تبدیل شده بودند .  این اختلاف سلیقه  تا دوران ریاست جمهوری حسن روحانی استمرار داشت تا اینکه  قرار گرفتن حسن روحانی  بر مسند ریاست جمهوری  نوع اختلاف آنها تغییر یافت. با قرار گرفتن مصطفی سالاری بر مسند استاندار ی بوشهر -که منتخب هیچ کدام از دو طیف حامیان تک گزینه  و طرفداران لیست نبود- موضوع اختلاف در ابتدا به طرفداران و مخالفان  سالاری تبدیل شد .  حقیقی معاون سیاسی قبل استاندار ی توان  کاستن از اختلافات را نداشت و استانداری نیز بجای کاستن از اختلافات با نوع عملکرد خود به حداکثری شدن آن کمک کرد.  اکنون شورای هماهنگی جبهه اصلاحات  نیز همسو با ائتلاف  اصلاح طلبان به  جمع منتقدان استاندار  پیوسته است.

به نظر می آمد فضای انتخابات  مجلس  دهم که به پیروزی لیست امید انجامید منجر به صلح و آشتی گردد و یا از اختلافات بکاهد  اما  فضای مثبت این انتخابات هم کمکی به آشتی  سیاسی بین اصلاح طلبان و استاندار ی نکرد و  پس از مدتی کوتاه نمایندگان جدید مجلس هم به منتقدان استانداری تبدیل شدند.

اوج گیری اختلاف نمایندگان مجلس با استاندار به موضوع انتصاب  عبدالکریم گراوند معاون سیاسی  غیر بومی استانداری بوشهر  بر می گردد که نمایندگان طی نامه ای از استاندار خواستار این شدند که از انتصاب یک نیروی  غیر بومی در چنین پست مهمی خوداری نماید اما گویا استاندار  علاقه ای به تفاهم و تعامل نداشت و بعد از این نامه مصر به این انتصاب شد  و توجهی به نامه مجمع نمایندگان استان بوشهر نکرد.

انتظار میرفت بعد از انتصاب عبدالکریم گراوند تغییراتی در فضای سیاسی استان نسبت به دوران حقیقی( معاون قبل)  در حوزه ی  بحرانی ارتباطات سیاسی رخ دهد که تا کنون اینگونه نبوده است. هرچند که وی نظری برخلاف این دارد و می گید که فضای سیاسی استان نسبت به قبل بهتر شده است.

به نظر می آید نظر برخی منتقدان صحیح  باشد که در استان بوشهر خلاقیت و مدیرت تمام مجموعه  ها و سازمان ها و معاونت های استانداری  به امر استاندار  است و  به همین دلیل تغییر  و تحولات مدیران و معاونت ها وضعیت مثبت تر و تعاملی تری را رقم نمی زند.

با توجه به مقدمه بالا به سراغ عبدالکریم گراوند معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر رفتیم تا در این خصوص از نظرات وی مطلع شویم.است   سه هفته قبل از دفتر معاون سیاسی استاندارتقاضای وقتی برای گفت و گو کردم که صبح  روز شنبه از دفتر وی تماس گرفتند  و  قرار بر گفت و گو شد. ساعت ۱۰/۱۲ در دفتر معاون سیاسی بودم .  به نظر میآمد گراوند در حال مطالعه ی یک  کتاب و بولتن بود و به محض ورود من خیلی محترمانه برخورد کرد و از من تقاضا کرد بنشینم. ابتدای گفت و گو معاون سیاسی  لرستانی خیلی خوش برخورد بود اما در ادامه که انتقادات را با وی در میان گذاشتم  کمی از لبخند وی کاسته شد اما در کل معاون سیاسی به راحتی تمام پاسخ ها را  با دیپلماسی پاسخ داد  و پس از حدود ۳۵ دقیقه که منشی وی بارها تذکر  داد که مهمان  بعدی منتظر است جلسه جمع و جور شد. من تمام تلاشم را کردم که در این زمان کوتاه حداکثر بهره را ببرم .

گراوند بیش از دو ماه است که به سفارش استاندار به  سمت معاون سیاسی استانداری  منصوب شده و اهل کوهدشت لرستان است. قبل از آمدن به استان بوشهر در سمت هایی همچون فرماندار ایلام، مدیرکل سیاسی انتظامی استانداری ایلام، فرماندار دهلران و فرماندار ایوان بوده است.

 

*آقای گراوند طی این دوماه، ارزیابی شما از فضای سیاسی استان بوشهر چگونه است؟

فضای سیاسی بوشهر فضای خوبی ست. معمولا فصل  بهار کار سیاسیون برگزاری انتخابات است و  بهار  پیش رو هم  ما آماده ی چنین وضعیتی هستیم  و طبیعتا استان  بوشهر هم مانند سایر مناطق کشور در انتخابات پیش رو – ریاست جمهوری و  شوراها- حضور خوبی را خواهیم داشت. نشاط و تحرک خوبی حاکم است. صرف نظر از اینکه در فضای مجازی ممکن است مطالبی رد و بدل شود در کل فضا را مثبت دیدم.

با توجه با اینکه اشاره به ایام انتخابات نمودید، چه تمهیداتی را برای برگزاری یک انتخابات سالم اندیشیده اید.؟ این انتخابات شاید متاثر از در گذشت آیت الله هاشمی انتخابات خاصی هم باشد…

ما دو انتخاباب در پیش رو داریم که برای آن ستاد انتخاباتی با احکام استاندار شکل گرفته است. مسوولیت ها مشخص شده ، نشست های ستاد انتخابات نیز آغاز شده است. فضا به لحاظ امکانات چه نرم افزاری و چه سخت افزاری در حال رصد است. تا همه موارد لازم مهیا شود   و به محض صدور دستور شروع بکار  انتخابات- از طرف ستاد انتخاباتی کشور و وزیر محترم- کارها با نظم پیش رود.

طبیعتا در حوزه انتخابات ریاست جمهوری به علت اینکه انتخابات کلانی ست، بسترسازی متناسب با آن انجام خواهد گرفت احزاب و گروهها و فعالین سیاسی، در ستادهای انتخاباتی کاندیدهای احتمالی با فضایی مناسبی که بوجود خواهیم آورد می توانند دیدگاهها، برنامه ها و اهداف کاندیدای خود را بیان کنند. مانند سنوات گذشته که خوشبختانه در بوشهر دیدیم که تحرک و جنب و جوش خوبی وجود داشته وهمه  شخصیت ها در جناح های مختلف توانسته اند فعالیت کنند.

در بحث انتخابات شورای شهر، گستردگی بیشتری وجود دارد. در دورترین روستاهای ما نیز اگر افراد شرایط لازم را داشته باشند می توانند نامزد شوند. هدف ما ایجاد فضایی آرام و امن است که هم  بتوانند ثبت نام و هم شرکت کنند. ما نیز امانت دار و مجری قانون خواهیم بود.

*آیا احتمال اینکه  کاندیدهای شورای شهر رد صلاحیت شودند وجود دارد؟

انتخابات شورای شهر تحت نظارت مجلس  شورای اسلامی می باشد. مجلس شورای اسلامی سه نفر از نمایندگان را بعنوان اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها معرفی می کنند که، یک نفر رئیس نیز از بین خودشان برای هیات نظارت انتخاب کرده و وظایفشان را انجام می دهند. ما به لحاظ قانونی محدودیتی برای ثبت نام هیچ فردی نداریم و هر فرد واجد شرایط می تواند به فرمانداری ها و بخشداری ها مراجعه کرده و در زمان مقرر اقدام به ثبت نام نماید. صلاحیت ها نیز بر اساس قانون رسیدگی می شود. استعلام ها از طریق فرمانداری ها پیگیری می شود و بر اساس قانون هیات اجرایی وهیات نظارت ه به صلاحیت ها رسیدگی می کنند. من در استان بوشهر خوشبینم که مشکلی خاصی را در این خصوص نخواهیم داشت. همه چیز برمبنای قانون خواهد بود.

زمان ثبت نام طبق اعلام قبلی اواخر اسفندماه بوده است آیا این تاریخ تغییر کرده است؟

قرار بوده که تاریخ قبلی تغییر کند اما هنوز به ما در این خصوص چیز اعلام نشده و ما فعلا  تابع همان جدول قبلی هستیم.

*آقای گراوند در خصوص فضای سیاسی استان ، استانداری به زعم اصلاح طلبان در میان احزاب و نیروهای اصلاح طلب تفرقه و جدایی می اندازد. نمونه اش اختلافات بعد از بیانیه شورای هماهنگی در میان احزاب و یا حزب کارگزاران سازندگی است انتظار داشتیم با آمدن شما فضای بهتری ایجاد شود.چرا استانداری بوشهر مسیری خلاف دولت در برخورد با اصلاح طلبان دارد؟

به نظر من در حال حاضر فضا بهتر شده؛ انصافا در طول این دوماهی که به اینجا آمده ام سیاست مدیریت ارشد استان بر این بوده است که همه با هم مسنجم بوده و به سمت وفاق حرکت کنیم. بلاخره اختلاف سلیقه هم پیش می آید. هیچ وقت نمی توان بطور صد در صد وحدت و یکپارچگی را بوجود آورد چرا که آدمها با هم متفاوتند و اختلاف نظر هم وجود دارد. در خود این  احزاب هم تفاوت دیدگاه در بین اعضا وجود دارد. جهت گیری از سوی مدیریت استان نبوده است. شاید نیاز است که ما قدری تحمل و سعه صدر داشته باشیم.

دوطرفه قضاوت کنیم. مدیریت استان به هیچ وجه دنبال این نبوده است که اختلافی بین فعالان سیاسی استان بیافتد. دوستان باید تحمل را بالاببرند و دراین خصوص بیایند و گفت و گو کنند. تلاش ما باید این باشد که همه بتوانیم؛ چه اصلاح طلب و چه اصولگرا با گفت و گو و مذاکره اختلافات مان را برطرف کنیم. از زمانی که آمده ام نیز تمام تلاش استاندار و من در جهت این بوده است که فضایی بدون تنش و آرامی را بوجود بیاوریم. ضمن اینکه دوستان ما ممکن است نظرات و انتقاداتی هم داشته باشند، ما از نقد سازنده استقبال می کنیم.

ولی بطور کلی جهت گیری مدیریت استان ایجاد وفاق در بین همه جریان های سیاسی  بوده است. (البته با حفظ تفاوت ها….)

*ما قطعا نمی توانیم نیت خوانی کنیم، اما بر حسب عملکرد افراد می توانیم بررسی کنیم. عملکرد مجموعه استانداری در جهت وفاقی که شما از آن صحبت کرده اید نبوده است….

اگر این را قبول داشته باشید که بنده بعنوان نزدیکترین فرد به استاندار در حوزه مدیریت سیاسی استان هستم و معاون سیاسی استانداری هستم که در حوزه وزارت کشور سابقه پانزده سال خدمت را دارم. به شما می گویم که اینطور نیست، فضای سیاسی  آرامتر شده و تمام تلاش استاندر محترم بر این بوده است تنش زدایی کنند و تاکیدشان بر ایجاد انسجام بین همه جریان های سیاسی بوده است. ما همانطور که گفتم از نقد استقبال می کنیم، منتقدان  موضوعات خود را بگویند ما نیز استفاده می کنیم.

خواهش من این است که اهالی رسانه در نوشتن و قلم فرسایی خود فضا را به سمت وفاق و صلح ببرید.

*جناب گراوند خواسته قلبی رسانه استان نیز همین است. ما انتظار داشتیم که با آمدن شما فضا از این حالت دوقطبی و پرتنش بیرون بیاید…

فضا بهتر شده است. تلاش ما نیز در همین راستا بوده است. با خیلی از دوستان تلفنی صحبت کرده ایم، شخصا از نقد استقبال می کنم.  قطعا سیاست مدیریت استان این نبوده است که خدای ناکرده باعث شکاف بین جریان های سیاسی استان شود.همانطور که دوستان به ما نقد دارند، ما نیز نقد داریم…

*علارغم گفته شما که تاکید بر این دارید که فضای سیاسی وضعیت خوبی دارد شواهد بر خلاف این گفته است. استاندار بوشهر در تمام امور از مدیران استان و معاونین خود همراهی و تابعیت می خواهد و به همین دلیل در ارایه راهکار برای حل بحران خلاقیت و راه حلی برای حل مشکلات دیده نمی شود مگر تبعیت از استاندار. آنطور که به نظر می آید استانداری به جای مدیریت مایل است ریاست کند… انتظار از شما تعدیل این فضا به نفع گفت و گو و بیان نظرات بود.

در این مدت حضورم، تلاش استاندر محترم در جهت توسعه استان بوده است. خواسته و حرف  ایشان فقط کار بوده و سعی شده فضا به سمت آرامش برود… از گفت و گو هم همانطور که گفتم استقبال می کنیم…

*شما چرا برای حل مشکلات با اصلاح طلبان ننشسته اید و برای اولین بار هم با برخی ازجوانان اصلاح طلب نشست برگزار کردید و همین موضوع به شکاف بیشتر و اختلاف بین جوانان و احزاب بیش از پیش دامن زد؟

اشکال کار همین است که سریع قضاوت می کنیم…

*جناب گراوند  فقط بیان کننده هستم. از شما صحت این موضوع را می پرسم…

در برگزاری این نشست ما هیچ نقشی نداشتیم، خبر دادند که  یکی از احزاب اصلاح طلب استان قصد برگزاری جلسه ای را دارند و من اصلا نمی دانستم که چه کسانی هستند، گفتند شاخه جوانان یکی از احزاب از شما درخواست کرده اند که در نشست آنها شرکت داشته باشید. من  هیچ نقشی در دعوت از مدعوین نداشته ام. قصد ما این بوده که همه  احزاب سیاسی را ببینیم. یک حزبی آمده و تعدادی را دعوت کرده است، این موضوع چه ارتباطی به مدیریت ارشد استان دارد؟ چرا باید زود قضاوت کنیم. ما گزینشی در این مورد نداشته ایم…

*منظور دخالت شخص استاندار نیست، منظور این است که شما در اولین حضورتان در بین احزاب  در نشست این گروه خاص شرکت نموده اید…

این ذهنیات ها را ما باید اصلاح کنیم،  در مورد نشست نیز همانطور که گفتم استاندار هیچ نقشی نداشته است. هر حزب بخواهد جلسه ای داشته باشد ما رد نمی کنیم. نمی توانیم بگوییم چرا این اول آمده و … ما در جریان این نبوده ایم که این حزب حامی استاندار است.

از آنها هم دلیل حمایتشان را بپرسید، نظرشان این است که مدیریت استان  کار می کند و بصورت اکتیو در جهت توسعه استان در حال فعالیت است، همچنین در بُعد سیاسی نیز بدنبال ایجاد وفاق و رفع تنش و بوجود آوردن فضا برای فعالیت همه گروههای سیاسی و اجتماعی ست. اگر هم نقدی وجود دارد باید بیان شود.

*آقای گراوند یکی  از مواردی  که طی چندماه گذشته مطرح بوده اختلاف استاندار با نمایندگان مجلس بوده است. در این خصوص توضیح بدهید.

چرا سریع قضاوت می کنید…بنا نیست هر اتفاقی را جوری دیگری تفسیر کنیم…

*قضاوت کردن نیست، بیان واقعیت هاست…این اتفاق افتاده است و نمی شود آن را انکار کرد…خود نماینده مجلس نیز این موضوع را مطرح کرده اند….شما می توانید در این مورد توضیح بدهید…

مدیریت استان کار انجام می دهد ممکن است که نمایندگان نظراتی هم داشته باشند. دلیل بر این نیست که شما بخواهید هیچ اختلاف نظری وجود نداشته باشد. نه، اختلاف نظر وجود دارد. کدام سیستم اداری را می توان بدون اختلاف نظر پیدا کرد؟ این مسائل وجود دارد…

*بله اختلاف نظر وجود دارد، اما  نه اینکه  برخلاف صلاح و مصلحت استان ما تمام شود…..

هیچ جای آن بر خلاف مصلحت استان نبوده است.نماینده عالی دولت استاندار است و تلاششان در جهت منافع استان بوده است. هر جا هم لازم بوده مشورت گرفته اند. نمایندگان هم نظراتی داشته اند مطرح کرده اند.

اختلاف نظر، در همه جا وجود دارد و به معنای وجود تنش نیست…

*جناب گراوند منظور از این پرسش این است که، به زعم شما شاید مشکل از جریان های مخالف است که باب گفت و گو را باز نکرده اند و اختلاف از آنها ست. اما این چه حکایتی است که استاندار با نمایندگان استان هم مشکل دارند…

همه جای دنیا در همه سیستم ها نظرات مخالف هم وجود دارد. بلاخره نمایندگان استان در بعضی موارد همه نظراتشان یکسان نیست اینها بمعنای دعوا نیست بمعنای کار کردن است….

*منظور تنش های ناشی از این اختلافات است. بهرجهت ما نیز خواسته امان این است که این تنش ها رفع شود و در آستانه انتخابات بتوانیم به توافق برسیم و انتخابات خوبی را برگزار کنیم. اما مسئله ای که وجود دارد این ست که استانداری فضایی گفت و گو برای شنیدن صداها ایجاد نکرد. طی این سه سال زمان برای رفع همه موارد بود که استاندار می توانست بهتر عمل کند. به جای تخریب کردن به سمت سازندگی پیش می رفتند…

مسائل را باید دوطرفه بیان و قضاوت کرد. جریان های منتقد نیز باید سعه صدر بیشتری می داشتند و وارد فضای تخریب نمی شدند.. چرا به جای بحث و جدل اقدام به گفت و گو نکردند؟ انتظارات هم نباید طوری باشد که از حد توان خارج باشد و امکان پذیر نباشد. دیدگاه استاندار در قبال هیچ کدام از گروهها بدین صورت نیست.

اگر مسئله ایی هم وجود داشت ما بعنوان معاونین استاندار آماده شنیدن مسائل بوده ایم. اعتقاد من بر این است که این بحث ها را باید تمام کرد. بلاخره استاندار تنها همین یک کار را ندارد، تلاش ایشان هم در جهت ایجاد بستری برای فعالیت همه گروهها بوده است نه تنها حامیان دولت…

انتظار ما از همه جریان های سیاسی این است، بیایند تا گفت و گو کنیم. در اتاق به روی همه باز است واگر نقدی هم وجود دارد درمورد آن صحبت شود. با گفت و گو سوتفاهم ها بر طرف می شود. متوجه می شوید که مسایل آنطور که گفته شده پشت آن طرحی  نبوده است.

*شما نشستی با اصلاح طلبان داشته اید؟؟

بطور کلی نه، تاکنون نشستی  نداشته ام. اما بصورت موردی بله….

*نتیجه آن چه بوده است؟

خوب بوده است. توانسته تاثیر مثبتی روی فضای سیاسی استان بگذارد و فضا آرام شود…

*آیا قصد دارید که با احزاب نشستی داشته باشید؟

بله، حتمن…اما هم اکنون نیزبه شهرستانها که می روم با فعالان سیاسی هر شهرستان دیدار دارم. همه شهرستانهایی که رفته ام جز یک شهرستان تقریبا با بیشتر فعالان سیاسی نشست داشته ام.

*آقای گراوند طبق شنیده ها یکی از مشاوران  شما به سفارش آقای کواکبیان منصوب شده است… درست است؟

(خنده..) در کار پیش می آید…

*شنیده بعدی ما در این خصوص است که قرار است شما استاندار بعدی استان بوشهر شوید…

(خنده)….اینطور نیست، آروزی ما توفیق آقای سالاری و کمک به ایشان است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو