ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

توسعه فعالیت سازمانهای مردم نهاد از برنامه های کلیدی دولت است

معصومه ابتکار بعد از ظهر روز سه شنبه درنشست با حامیان محیط زیست، سمن ها و فعالان اجتماعی استان بوشهر افزود: ایجاد فضا، شرایط اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و سیاسی برای مشارکت و حضور موثر مردم در تصمیم سازی ها، سیاستگذاریها، فعالیتها، برنامه ها، دیده بانی، نقد و رصد عملکردها جزو برنامه های کلیدی دولت یازدهم است.
وی تصریح کرد: امروز شاهد یک جریان موثر و چشمگیر اجتماعی از طرف سازمانهای مردم نهاد و تشکلها در زمینه های مختلف به ویژه در محیط زیست هستیم.
ابتکارگفت:باتوجه به اینکه محیط زیست از برنامه های اصلی دولت به شمار می رود در این خصوص هم افزایی مناسبی در برنامه های دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: امروز شاهد شکل گیری یک سرمایه اجتماعی چشم گیر درحوزه علاقه مندان، تلاشگران و فعالان محیط زیست در کشورهستیم که افزایش تعداد سمن ها دراین بخش بعنوان نمادی از سرمایه اجتماعی به شمار می رود.
وی با اشاره به تنوع نگاه تخصصی و رشد کیفی تشکلهای مردم نهاد در حوزه محیط زیست یادآورشد: بیشتر تشکلهای محیط زیست امروز بانگاه تخصصی و علمی مطابق تجربه های بین المللی فعالیت می کنند و دولت و به تبع آن سازمان محیط زیست تلاش کرده در این خصوص تسهیل گیری بیشتری انجام دهد.
وی با اشاره به اجرای شور دوم لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و اظهار امیدواری در خصوص تصویب این لایحه گفت: انتظاراست لایحه ای روزآمد، قطعی، موثر، قوی، پی گیر و کاربردی در مجلس تصویب و بعنوان دستورکاردرسطح ملی مطرح شود.
ابتکار گفت: در کنار دولت، حضور مسئولانه بخش خصوصی متعهد که نقش و مسئولیت خود را در حفاظت از محیط زیست به خوبی می شناسد بیش از گذشته به چشم می خورد.
وی با اشاره به بحث تغییر اقلیم بعنوان مساله ای جهانی افزود: برای مقابله با آثار این مساله جهانی نیازمند عزم ملی و جهانی هستیم.
ابتکار اظهارداشت: دولت حضور سازمانهای مردم نهاد درکارگروه محیط زیست وآمایش سرزمین شورای برنامه ریزی و توسعه استانها را به تصویب رسانده که این امر زمینه حضور این تشکلها در فرایندهای تصمیم سازی استانی را فراهم و نظرآنها شنیده می شود.
وی یادآورشد: در عرصه ملی نیزبرای شکل گیری برنامه ششم توسعه از حضور نمایندگان رسمی شبکه سازمانهای مردم نهاد استفاده شده است.
ابتکار درخصوص کمیته ملی توسعه پایدارنیز گفت: کمیته ملی توسعه پایدار براساس هدفهای ۱۷ گانه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ تصویب شده و یکسال است کشورها از جمله ایران در این بخش فعالیت می کند.
وی افزود: در همین راستا با تقسیم کار وظایف کارگروه توسعه پایدار در همه وزارتخانه ها تشکیل شده است.
به گفته ابتکار هدفهای ۱۷ گانه بین المللی براساس الزامات کشورمان، سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب در موضوع محیط زیست، الگوی تولید، مصرف و اقتصاد مقاومتی با همیاری برنامه ششم توسعه و جهت گیری برنامه ملی بحث توسعه پایداربرنامه ریزی شده است.
وی باتوجه به عضویت شبکه سازمانهای مردم نهاد کشور درکمیته توسعه پایدار تصریح کرد: انتظار است این فعالیتها دراستان ها نیز متناظر فعالیتهای ملی شکل بگیرد.
وی بااشاره به علاقه هنرمندان به محیط زیست گفت: جشنواره بین المللی فیلم سبز امسال یا اوایل سال آینده در کشور برگزار و علاوه براین جشنواره موسیقی سبز نیز برگزار می شود.
وی همچنین بر اهمیت مشارکت مردم و جوامع محلی به خصوص عشایر و روستائیان در حفاظت از طبیعت تاکید کرد و گفت: امسال برای نخستین بار جشنواره ملی نمونه های موفق فعالیتهای سمن ها در کشور با استقبال خوب آنها برگزار شد.
ابتکاربا اشاره به اهمیت مساله دیده بانی و رصد فعالیتها از سوی سازمانهای مردم نهاد گفت: دولت از نقد وبیان مشکلات به خصوص با نگاه علمی، تخصصی، دقیق و مستند از سوی سازمان های مردم نهاد، رسانه ها، دانشگاهیان و جامعه مدنی و مردم سالار دینی برای اصلاح و تغییر سیاستی در زمینه محیط زیست استقبال می کند.

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
آرشیو