ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

تهرانگردی: از لاله زار تا بازار، قدم زدن در «طهرون قدیم»

  • موضوع خبر : گالری عکس
  • شناسه خبر: 199

لاله زار
لاله‌زار یکی از خیابان‌های تاریخی مرکز شهر است که روزگاری پر رفت و آمدترین خیابان پایتخت بود و به واسطه وجود سینماها و مراکز تفریحی دیگر رونق زیادی داشت. این خیابان این روزها حال و روز خوشی ندارد و همه سینماهای آن بسته، تخریب یا تبدیل به انبار وسایل الکتریکی شده‌اند. اما در همین خیابان اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید، می‌توانید ته‌مانده نمای ساختمان‌ها قدیمی «طهرون قدیم» را ببینید.
لاله زار
لاله زار
چطور به لاله‌زار برویم؟
برای رفتن به خیابان لاله‌زار می‌توانید از ایستگاه مترو سعدی و امام خمینی استفاده کنید و پس از کمی پیاده‌روی به این خیابان برسید.
لاله زار
میدان توپخانه (امام خمینی)
میدان توپخانه هم یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های تهران است که همچنان از پر رفت و آمدترین آن‌ها هم محسوب می‌شود. ساختمان مخابرات که جایگزین ساختمان تلگراف‌خانه قدیمی شد، از بدو تاسیس تاکنون تبدیل به نماد این میدان شده است. در میدان توپخانه امروزه وسایل الکترونیکی مثل لوازم جانبی صوتی و تصویری و کنسول‌های بازی قدیمی و جدید به فروش می‌رسد.

چطور به توپخانه برویم؟
بهترین راه برای رسیدن به این میدان استفاده از مترو است. ایستگاه مترو امام خمینی، تقاطع خط ۱ و ۲ مترو است. همچنین برای رسیدن به این میدان از سراسر شهر تاکسی به این مقصد وجود دارد.

دارالفنون
مدرسه‌ای قدیمی که به دستور امیرکبیر در تهران ساخته شد، این روزها در حال مرمت و بازسازی است. اما ورود به آن برای شما امکان‌پذیر است. این مدرسه آغاز دوره‌ای جدید در آموزش عالی ایران محسوب می‌شود و از اگر از میدان توپخانه به سر خیابان ناصر خسرو بروید، اولین بنای تاریخی که توجه شما را به خود جلب می‌کند همین مدرسه دارالفنون است.


چطور به دارالفنون برویم؟
برای رسیدن به این مدرسه می‌توانید از همان ایستگاه مترو امام خمینی استفاده کنید و به خیابان ناصرخسرو بروید.

خیابان ناصرخسرو
خیابان ناصرخسرو، خیابان پانزده خرداد را به میدان توپخانه متصل می‌کند و ساختمان‌های اطراف آن در حال بازسازی و مرمت هستند. بخش بزرگی از این خیابان به پیاده‌راه تبدیل شده است و قدم زدن در آن با توجه به بافت تاریخی و زیبایی که دارد حس خوبی به شما می‌دهد.چطور به ناصرخسرو برویم؟
برای رسیدن به خیابان ناصرخسرو هم می‌توانید از ایستگاه مترو امام خمینی و هم از ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو تهران استفاده کنید.

کوچه مروی
کوچه مروی و فلافلی مروی که در سر این کوچه قرار دارد، قطعا از دیدنی‌ترین نقاط این منطقه هستند. در کوچه مروی لوازم آرایشی و بهداشتی به فروش می‌رسد. بعضی از خوراکی‌فروشی‌های سر کوچه مروی در چندماه گذشته به دلیل فروش جنس قاچاق بسته شدند که با تغییر کاربری یا اصلاح خود دوباره در حال بازگشایی هستند. فلافلی مروی، اولین فلافلی تهران هم در این منطقه قرار دارد که می‌توانید برای خوردن یک نهار ساده و خوشمزه سری به آن بزنید.


چطور به کوچه مروی برویم؟
بهترین راه برای رسیدن به کوچه مروی استفاده از مترو پانزده خرداد است. پس از خروج از ایستگاه می‌توانید با ده دقیقه پیاده‌روی به خیابان ناصرخسرو و سپس کوچه مروی برسید.


کاخ گلستان
کاخ گلستان قدیمی‌ترین و پربازدیدترین کاخ در تهران است که همه روزه میزبان تعداد زیادی از گردشگران است. پس از ورود به این کاخ متوجه جو متفاوت این کاخ می‌شوید و به زمان‌های دور سفر می‌کنید. شاید به همین دلیل است که گردشگران خارجی که به پایتخت سفر می‌کنند حتما دیدن این کاخ را در برنامه خود قرار می‌دهند و پس از ورود به آن تعداد زیادی از آن‌ها را با دوربین‌هایی که بر گردن انداخته‌اند و در حال عکاسی هستند، ملاقات می‌کنید.چطور به کاخ گلستان برویم؟
برای رسیدن به کاخ گلستان هم می‌توانید به ایستگاه مترو پانزده خرداد بروید و پس از خروج از ایستگاه در خیابان پانزده خرداد با پنج دقیقه پیاده‌روی به کاخ گلستان برسید.

بازار تهران
بازار تهران هم که نیازی به معرفی ندارد. این دالان هزارتوی دوست داشتنی همه روزه میزبان تعداد زیادی از مردمی است که به قصد خرید به آن مراجعه می‌کنند. اگر به بازار تهران رفتید، سعی کنید علاوه بر خرید و دقت کردن به ویترین مغازه‌ها، گاهی نگاهی هم به بالای سر خود بیندازید و از معماری زیبای آن و همچنین جاذبه‌های گردشگری که در آن قرار دارد، مثل قهوه‌خانه حاج علی درویش، تیمچه مهدیه و حاجب‌الدوله و خانه ترمه ایران هم دیدن کنید.


منبع : کجارو

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو