ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

ترامپ دنبال مذاکره با ایران بر سر سوریه؟

اگرچه مقامات ایرانی همواره مواضعی ضد آمریکایی داشته اند، با این حال، به نظر می رسد برخی از مسئولان ایرانی از ریاست جمهوری دونالد ترامپ چندان متعجب و مغموم نیستند.

 

فارین افرز نوشت: اگرچه مقامات ایرانی همواره مواضعی ضد آمریکایی داشته اند، با این حال، به نظر می رسد برخی از مسئولان ایرانی از ریاست جمهوری دونالد ترامپ چندان متعجب و مغموم نیستند. به نظر می رسد که آنها مانند ولادیمیر پوتین از پیروی دونالد ترامپ رئیس جمهور آتی آمریکا استقبال میکنند و امیدوارند در دوران ریاست جمهوری وی بتوانند تسلط بیشتری بر منطقه پیدا کنند.

 

اولین آزمون بزرگ در رابطه میان رییس جمهور آتی آمریکا و ایران، مسئله سوریه و رهبر سوریه، بشار اسد و نسبت آن با ایران است ، که تا حد زیادی پیچیده شده است. ممکن است ترامپ تصمیم به انعقاد قراردادی با روسیه و ایران بر سر سوریه بگیرد، اما در هر حال آینده اسد در سوریه تا حد زیادی به تصمیم دولت آتی آمریکا وابسته است.

 

در حال حاضر، سیاست ترامپ درمورد سوریه به صورت یک معما باقی مانده است. اما امید زیادی در دمشق، مسکو و تهران وجود دارد. در ۱۴ نوامبر، برای مثال، اسد گفت که ترامپ ممکن است یک “متحد مناسب” برای مبارزه با تروریسم باشد.

 

امید اسد کاملا بی اساس نیست. ترامپ نشان داده است برای مبارزه با داعش و جبهه مقابل آن یعنی دولت هایی مانند دولت های سوریه و روسیه تمایل دارد اما به نظر می رسد در این معادله، او اسد را به عنوان شر کمتر می بیند.

 

این ممکن است چشم اندازی برای یک معامله با روسیه و ایران به عنوان راهی برای پایان دادن به جنگ سوریه باشد. اگر چنین باشد، این امر می تواند رژیم اسد و یا حداقل بخش بزرگی از آن را در قدرت نگه دارد. از این رو این مسئله تعجب آور است، اما هنوز هم قابل توجه است که ایرانیان با احتیاط بیشتری در مورد ترامپ اظهار نظر می کنند.

 

رحیم صفوی حتی پیش بینی کرده بود که ترامپ ممکن است موضع ایالات متحده در قبال ایران را تغییر دهد. صفوی به سوریه و عراق به عنوان دو عرصه بسیار مهم که در آن ایالات متحده ممکن است به موقعیت ایران و روسیه نزدیک تر شود، اشاره کرد. اظهارات وی، از بسیاری جهات، بی سابقه است.

 

بدون شک تلاش روسیه و ایران برای تقویت اسد در هفته ها و ماه های آینده ادامه خواهد داد. اما در ابتدا تصمیم ایران به همین راحتی اتخاذ نشد.

 

حمایت ایران از اسد تنها پس از ۲۰۱۲ به صورت همه جانبه و مستحکم دنبال شد. در مواجهه با رقابت برای نفوذ در سوریه دربرابر رقبای منطقه ای مانند ترکیه و عربستان سعودی، تلاش تهران در حمایت اسد دو برابر شد.

 

با این حال، پس از پنج سال جنگ در سوریه و بیش از نیم میلیون کشته، به نظر نمی رسد امیدی یه پایان این جنگ در آینده ای نزدیک وجود داشته باشد.

 

خاندان اسد در جنگ ایران و عراق در حالی که اکثر کشورهای عربی از صدام حمایت میکردند، کمک های قابل توجهی به ایران کرد. بشار اسد و پدرش حافظ اسد در چند دهه اخیر از متحدان نزدیک جمهوری اسلامی بوده اند.

 

به عبارت دیگر، در صورتی که ترامپ مردد به مصالحه با روسیه و ایران بر سر سوریه باشد، میزان تعهد تهران به اسد قابل پیش بینی نیست. برای بسیاری از گروه های مخالف سوریه، تنها برکناری اسد قابل قبول است. برای بسیاری از ایرانیان عکس آن است. سرنوشت اسد در دوراهی بین حل و فصل سیاسی و ادامه جنگ در سوریه است. اما ترامپ باید مواظب باشد که تا چه حد برای پیشبرد اهدافش در برابر روسیه و تهران برش دارد.

 

منبع : انتخاب

 

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو