ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

ترامپ، عامل حساسیت انتخابات آمریکا بود

علی اصغر سیف بوشهری

انتخابات در امریکا آموزش دموکراسی برای کشورهای کمتر توسعه یافته ، به منظور تغییرات و اصلاحات نوین در روش حکومت داری است. که تا کنون تمرین دموکراسی نکرده بودند و از این حیث حرکت مردم امریکا قابل تحسین است .

۱. چرا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به تمام کشورهای جهان ، حائز اهمیت است؟ و چرا این دوره حساسیتی بیش از سایر دوره ها داشت؟

اهمیت انتخابات امریکا بدلیل این که قطب اول جهانی است، هر چند کشورهای دیگر مثل چین ، آلمان و … در حوزه اقتصادی رقابت تنگاتنگ دارند ولی امروزه هر اتفاق جهانی که رخ می دهد به مناسبات و سیاست های روز امریکا به شکلی از اروپا گرفته تا شرق و خاور میانه اثر گذار است. بنابراین انتخابات در امریکا با توجه به تفکر فرد منتخب که از کدام حزب باشد در مناسبات جهانی تاثیر گذار می باشد و همین اثر گذاری است که از اهمیت بالایی برخوردار می شود و همه مردم دنیا گوشه چشمی به آن دارند. البته در کشورهایی که به نحوی به طور مستقیم درگیر با سیاست ها و مناسبات امریکا در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، نظامی و …. به مراتب حائز اهمیت بیشتری مثل کشور ایران و کلا خاور میانه می باشند.

همچنین در خصوص حساسیت این دوره، به صراحت می توانم بگویم که شخص ترامپ بود. با توجه به شخصیت فردی ایشان و داشتن تفکرات پوپولیستی و عدم پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی و استفاده از مشاوران و همفکرانی که به جای تعامل با جامعه جهانی و رفع تنش زدایی، صلح و امنیت ، محیط زیست، بهداشت و سلامت و  متعهد بودن به عرف و قوانین بین المللی دقیقا عکس آن عمل کرده و با سیاست های راهبردی غلط باعث بی ثباتی، ناامنی و ایجاد تنش به شکلی عمل کردند که جامعه جهانی از جمله اروپا هم در بعضی از موارد از جمله موضوع برجام با ایشان و دولت امریکا همراهی نکردند. این قبیل موارد در دوره چهار ساله آقای ترامپ به وفور دیده شد، و موید این گفته من بخشی از آرا  مردم امریکا است، که می گویند: ما به آقای بایدن رای دادیم که فقط ترامپ نباشد.

۲. چرا در ایران امروز مردم بیش از سایر دوران دیگر پی گیر نتیجه انتخابات آمریکا بودند؟

بخش عمده آن به دلیل خردمندی مردم ایران بود، برخلاف نظر کسانی که می خواستند، تحریم ها را بی اثر جلوه دهند ولی چون این تحریم ها تاثیر مستقیم در زندگی مردم داشت و عامل اصلی آن را دولت امریکا و شخص ترامپ می دانستند به شکلی که مانع توسعه و پیشرفت کشور تا معیشت و سلامت مردم شده، که گاها با نبود دارویی جان انسانی تلف می شود، که اگر این روند چهار سال دیگر با انتخاب رئیس جمهور فعلی ادامه پیدا می کرد کشور و مردم به چه مصیبت هایی گرفتار می شدند. به همین دلیل انتخابات امریکا را تعقیب می کردند .

البته نمی خواهم از این گفته من چنین استنباط شود، که کل مشکلات مردم کشور، امریکا و تحریم ها بوده است. همانطور که عرض کردم، بخش عمده آن مربوط به تحریم ها بود و بخش دیگر آن ناکارامدی دولتمردان و رانت خوارن و مفسدانی هستند که از قبل این تحریم ها ارتزاق می کنند.

۳. ارزیابی شما نسبت به انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور جدید امریکا چیست؟ تاثیر این انتخاب بر مناسبات داخلی و سیاست خارجه ایران را چگونه می بینید؟

اگر از انقلاب سال ۵٧ تا کنون، در این چهل و اندی سال گذشته،یک نگاه اجمالی بر  کارنامه دو حزب جمهوری خواهان و دموکرات ها در زمانی که بر مسند قدرت بوده اند داشته باشیم، کشور ایران در کلیه مناسبات چه در عرصه داخلی و خارجی وضعیت خیلی بهتری نسبت به دوره هایی که جمهوری خواهان بر قدرت بودند داشته است، بویژه در دوره هشت ساله اوباما که  ما نتوانستیم با اتخاذ تصمیمات بهتر در راستای منافع ملی کشور گام برداریم. ضرورت دارد به مصداق آیه (فاعتبرو یا اولی الابصار

  ای خردمندان عبرت بگیرید) با اندیشه و خرد از امریکا ستیزی دست برداریم و بدون هرگونه فرصت سوزی در حفظ عزت و اقتدار کشور با رعایت احترام متقابل جهت توسعه، پیشرفت و آبادانی میهن،  گام های موثری برداریم، که اگر چنین شود قطع به یقین برای ایران هم در مناسبات داخلی و سیاست خارجی مثمر ثمر واقع خواهد شد .

۴. برخی ایرانیان در این انتخابات طرفدار ادامه ریاست جمهوری ترامپ بودند . به نظر شما دلبستگی انان به انتخاب ترامپ بر چه مبنایی بود؟

بخشی از ایرانیان اپوزیسیون بودند که فکر می کردند با فشار حداکثری حکومت جمهوری اسلامی ساقط می شود، و راهی جز این روش وجود ندارد و چه کسی بهتر از ترامپ که با حرکات پوپولیستی و نا بخردانه و عدم پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی در این کار موفق می شود، و چون علی رغم پیش بینی انها در چهار ساله اول چنین نشد به ضم آنها در صورت ادامه  دوره بعد موفقیت حاصل می شود . بخش دیگر مخالفین برجام هستند، که می خواهند ناکارامدی دولت را با ایجاد موانع و کارشکنی در عرصه های داخلی و  سیاست خارجی  در اداره کشور نشان دهند و این را در ادامه ریاست جمهوری ترامپ  می بینند .

۵. تاثیرات مثبت و منفی ۴ سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ چه بود؟

تاثیرات منفی دولت چهار ساله ترامپ از قبیل برخورد با مهاجرین ، سیاه پوستان و کاهش نرخ مالیات که به ضرر طبقه متوسط جامعه امریکا شد و بطور کلی عدم موفقیت در شعارها و برنامه ها و در عرصه بیرونی با توجه به روحیه اقتدار گرایی که داشت ره آوردی جز تنش زدایی در بر نداشت.
نکته ای مثبت ولی مقطعی در بعد اشتغال و پایین آوردن نرخ بیکاری بود که دوام چندانی نداشت و در سال اخر به بالاترین نرخ بیکاری مبدل شد

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
گفت و گو از: سودابه زیارتی مردم بوشهر، مردمی مظلوم و آرام هستند. به‌نظر شما آیا این یک ویژگی مثبت و افتخارآمیز برای بوشهری‌هاست؟ این خصوصیت تا چه اندازه باعث آسیب این مردم شده؟ شما فکر نمی‌کنید این مظلومیت تا حد زیادی مردم را از همدلیِ عملی نسبت به یکدیگر دور کرده است؟(باتوجه به این‌که […]
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
آرشیو