ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

تبارشناسی درگیری لفظی نماینده مجلس و استاندار

سرویس سیاسی جامعه: در زمان پایان سفر یک روزه ی نوبخت، معاون رییس جمهور از استان بوشهر درگیری لفظی شدیدی میان سالاری، استاندار و خدری، نماینده مجلس در پاویون فرودگاه بوشهر رخ می دهد که با وساطت معاون رییس جمهور پایان پذیرفته است. خبر کوتاه بود اما بد نیست به همین بهانه به تبارشناسی این خبرر پرداخته شود و زوایای این اختلاف مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد…

 

تبارشناسی درگیری لفظی نماینده مجلس و استاندار

سرویس سیاسی جامعه: در زمان پایان سفر یک روزه ی نوبخت، معاون رییس جمهور از استان بوشهر درگیری لفظی شدیدی میان سالاری، استاندار و خدری، نماینده مجلس در پاویون فرودگاه بوشهر رخ می دهد که با وساطت معاون رییس جمهور پایان پذیرفته است. خبر کوتاه بود اما بد نیست به همین بهانه به تبارشناسی این خبر پرداخته شود و زوایای این اختلاف مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد:

١. در روز هفتم اسفند ماه بود که نتایج انتخابات مجلس دهم مشخص گردید. در مرکز استان بوشهر در یک اتفاق نادر سیاسی، دو طیف مخالف یکدیگر احساس پیروزی می کردند. در یک سو ، اصلاح طلبان مخالف استاندار بوشهر بودند که حضور شیخ خدری در لیست شورای سیاست گزاری اصلاح طلبان استان بوشهر با اتحاد و رای یک پارچه آنها در حمایت از شیخ قرار گرفته بود و یکی از مطالبات انها برکناری استاندار بوشهر بود و در سوی دیگر، مصطفا سالاری ، استاندار بوشهر بود که خدری را گزینه مورد تایید خود می دانست.

با این رخداد سیاسی در استان بوشهر، شیخ خدری با یک ائتلاف متناقض و حتا می توان گفت متضاد بر صندلی سبز بهارستان جلوس کرد. شیخ خدری به خوبی توانسته بود سبد آرا همه اصلاح طلبان و استانداری را به خود جلب نماید که نشان از هوشمندی و رندانگی سیاسی وی می داد و اختلاف آنها می توانست یک ابزار سیاسی متناسب برای وی باشد . بعد از انتخابات این اصلاح طلبان بودند که در ابتدا احساس کردند که فریب سیاسی خورده اند و مواضع شیخ به استاندار نزدیک تر است تا آنها. اما با گذشت زمان تصادم منافع نماینده مجلس با نماینده دولت در انتصاب ها و برخی تصمیم گیری های استاندار کم کم به فاصله بین آنها انجامید.

سالاری که از آغاز بکار خود ، بجای رفع بحران در روابط خود با همراهان سیاسی به تشدید بحران ها دست می یازد با حضور نمایندگان مجلس دهم ، آنها را هم به مخالفان اضافه نمود و هر روز هم به دامنه این اختلاف افزود.گام اول اختلاف را استاندار برداشت. مصطفا سالاری قبل از جلوس نمایندگان در مجلس ، دست به تغییراتی در فرمانداری ها و بخش داری ها زد و این موضوع نه تنها خدری بلکه به فاصله دیگر نمایندگان استان با استاندار منجر شد.

پس از آن و در ادامه ، روابط نمایندگان با استاندار دچار ضعف و قوت مدام می شد تا اینکه سالاری دست به کاری زد که روابط آنها به سمت اختلاف و بحران عمیق تر پیش رفت. سالاری با انتصاب گراوند، معاون سیاسی غیر بومی استاندرای بر خلاف نظر و بیانیه مجمع نشان داد که اهل تعامل و یا به گفته ی خود اهل باج دادن نیست.این رخداد نقطه عطف و شدت اختلاف نمایندگان استات با استاتدار دولت روحانی شد و بقیه مناسبات فی مابین هم منتج از ان به سردی بیشتر گرایید و پاویون فرودگاه بوشهر آن را علنی تر و مشخص تر نمایان ساخت.
٢. حضور شخصیت های تراز اول دولتی در استان در دوران صدارت سالاری، همیشه با بحران برای استانداری روبرو بوده است. با حضور هر شخصیت دولتی از وزرا تا معاونین رییس حمهور، این اصلاح طلبان مخالفان دولت بودند که با برگزاری نشست خصوصی و یا صدور بیانیه علیه سالاری، استاندار را تحت فشار قرار می دادند و تاک تیک استانداری هم در اکثر این موارد کاربردی به نفع مخالفان و در حهت تضعیف استاندار بوده است.

در متاخرترین ابن رخدادها می توان به حضور معصومه ایتکار(معاون رییس جمهور) و هاشمی رفسنجانی (رییس مجمع تشخیص مصلحت) اشاره نمود. استانداری بوشهر در هر دوی این موارد گل به خودی زد و این سفرها را بجای یک فرصت به تهدید علیه خود تبدیل نمود.در هر دوی این رخدادهای سیاسی ، تصویر استانداری در حوزه تعامل سیاسی و وضعیت رضایتمندی ، ضعیف جلوه داده شد و مقصر این اتفاق بیش از همه مجموعه سیاسی استانداری بود.

در اولین نشست مخالفان با ابتکار، استانداری با بی ابتکاری آن را به یک بحران سیاسی علیه خود تبدیل کرد و دیدار هاشمی رفسنجانی نیز با عدم دعوت همه طیف ها به صدور بیانیه انتقادی نسبت به عملکرد استاندار منجر شد . اکثر ناظران و تحلیل گران این اتفاقات را منتج از مشاوران اصلاح طلب استاندار می دانند که بخش سیاسی استانداری متاثر از ایده ها و نظریات آنهاست.

همچنین دیدار با وزیر ورزش و جوانان هم بجای مدیریت نرم افزاری به بحران و درگیری با فعالان مدنی تبدیل گردید. این اتفاقات نشان داد استاتداری بوشهر در حوزه نرم افزاری دچار ضعف مفرط است و به لحاظ فرم سیاسی، آشفته و سردرگم است.
نوبخت ، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه بودجه و معین استان بوشهر در دولت ، آخرین مسافر مقامات کشوری در هفته اخیر  مهمان بوشهری ها بود. استانداری با حذف نشست نوبخت با با اصلاح طلبان و یا حامیان دولت، تلاش کرد تا از اتفاقات پیشین جلوگیری نماید. اما این موضوع تنها پاک کردن صورت مسئله بود و حوزه نرم افزاری و تعاملی استانداری کماکان دچار ضعف و خود بحران سازی است. بر همین اساس مثل همیشه، استانداری در جایی دیگر و با شخصی دیگر برای خود بحران ساخت و واقعیت این است که تنها چیزی که در استانداری ، ثابت مانده بحران است.
برای واکاوی بیشتر درگیری لفظی خدری و سالاری ، لازم است کمی به عقب برگردیم. واقعیت این است که این سفر تحت تاثیر نظر شیخ خدری قرار گرفته بود که یک هفته پیش از آن به انتقاد از استانداری پرداخته بود که چرا استان در جذب بودجه در ردیف آخر کشور قرار گرفته است؟
اما رضا عوض پور رییس برنامه بودجه استان با گفت و گویی تلاش کرد که اعلام نماید که واقغیت این نیست و این موضوع به چالشی رسانه ای در استان تبدیل شده بود. استانداری در پاسخگویی اقناعی در این زمینه همانند دفعات قبل، ضعیف عمل کرد و در بازی رسانه ای نتوانست این چالش را جبران نماید.

بعد از این واقعه، استانداری دست یاری به سمت یک نماینده دراز کرد تا او بتواند توپ را به زمین خدری بیاندازداما این حربه نیز توان برقراری تعادل و یا کاستن از بحران را نداشت.
٢۴ ساعت قبل از حضور نوبخت در بوشهر از همان آغاز زمزمه های بحران مشخص شد. در ابتدا الماسی ، نماینده جنوب استان به دلیل رد درخواست بازدید نوبخت از جنوب استان از همراهی معاون رییس جمهور سر باز زد و تمام رایزنی ها نیز نتوانست او را قانع به حضور سازد و در نهایت نیز عدم هماهنگی استاندار و نمایندگان در ارایه وضعیت استان به درگیری سخت لفظی بین رییس مجمع نمایندگان استان و نماینده ارشد دولت در پاویون فرودگاه بوشهرختم شد.
به نظر می رسد بحران و چالش های سیاسی جزیی از نحوه ی مدیریت سالاری بر مسند استانداری است. عامل اصلی آن نیز بحران سازی از خارج از استانداری نیست بلکه مهم ترین علت آن ضعف فرم سیاسی ( بازی سیاسی) استانداری است. البته به نظر می رسد افرادی در سایه هم هستند که با سیبل کردن سالاری به این بحران ها دامن می زنند اما مقصر اصلی در این رخدادها سیستمی است که توان آنالیز و مدیریت شرایط را ندارد و مدام از یک سوراخ گزیده می شود.
٣. مورد تاریخی مشابه رخداد دیروز مابین خدری- سالاری در دوران دولت محمود احمدی نژاد هم در بوشهر رخ داده بود. در آن زمان شکرالله عطار زاده نماینده مردم بوشهر  و علی افراشته اولین استاندار بوشهر بود. اختلاف آنها در چیدمان مدیران و همچنین نحوه مدیریت افراشته به چالشی سخت تبدیل شد. اکنون تاریخ دوباره تکرار می شود ولی این بار نه در اردوگاه اصول گرایان بلکه در اردوگاه اصلاح طلبان. در مورد اولی اصلاح طلبان تماشاگر نبودند و در حمایت از استانداروقت مطلب نوشتند و اعلام حمایت کردند و به این چالش افزودند و این بار هم اصول گرایان در جایگاه دیروز اصلاح طلبان یا تماشاگرند و یا به آتش ان دامن می زنند. به هر صورت از گفته ی یک فیلسوف وام می گیریم که گفته بود تاریخ دوبار تکرارمی شود بار اول تراژدی و بار دوم کمدی اما در اینجا به گونه ای دیگر است. نه یک بار تراژدی و بار بعد به صورت کمدی. بلکه هر دو توامان تراژیک هستند و کمیک .

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو