ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

زنان بیش از ۸۰ درصد شاغلان بدون بیمه

زنان شاغل، هم در کار دولتی و هم در مشاغل غیردولتی مشغول هستند هرچند در مشاغل دولتی نیز ارائه پوشش بیمه‌ای مناسب برای زنان انجام نمی‌شود ولی اکثر مشکلات نشأت‌گرفته از نگاه ناقص به بحث بیمه‌ای برای زنان شاغل در دستگاه‌های غیررسمی است.

 

گفته‌های معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین‌اجتماعی حاکی از این است که بیش از ۸۰ درصد شاغلانی که بیمه نیستند، زنان هستند که عموماً نیز در مشاغل غیررسمی در حال فعالیت هستند. در این زمینه یک کارشناس صنعت بیمه، راهکار بیمه‌های بازرگانی را ارائه می‌دهد.

چندی پیش حسام نیکوپور، معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین ‌اجتماعی اعلام کرد که ٨٠‌ درصد از ۶۶ و نیم‌ میلیون نفر شاغلی که پوشش بیمه‌ای ندارند، زنان هستند زیرا مشاغل غیررسمی دارند. به منظور بررسی چرایی پوشش بیمه‌ای کمتر زنان، به سراغ فریدون صفرخانلو، کارشناس ارشد صنعت بیمه رفتیم. او در گفت‌و‌گو با مهرخانه به عوامل چنین رخدادی اشاره کرد و افزود: طبق قانون اساسی و قانون کار، تبعیض قائل شدن میان زن و مرد ممنوع شده و کارفرما مجاز نیست در ازای کاری یکسان، به زنان حقوق و مزایایی کمتر از مردان پرداخت کند ولی عدم تدوین قانون خاص و فقدان و ضعف قوانین فعلی بابت پوشش بیمه‌ای زنان شاغل و زنان شاغل در مشاغل غیر رسمی، از عوامل تأثیرگذاری است که به درستی مورد توجه قرار نگرفته است.

رسیدگی به بیمه زنان باید از دغدغه‌های اساسی شود
این کارشناس ارشد صنعت بیمه با اشاره به مشکلات تأمین منابع تصریح کرد: مشکلات بیمه زنان سال‌هاست لاینحل باقی مانده و به نظر می‌رسد که مشکل تأمین منابع وجود دارد؛ این در حالی است که افزایش قابل ملاحظه‌ای در تعداد زنان دانش‌آموخته و ارتقای آگاهی و سطح تحصیلات آنان در دهه‌های اخیر، سبب افزایش تقاضا برای ورود به بازار کار شده است. با توجه به ورود بی‌سابقه زنان به عرصه‌های کاری، موضوع کار و بیمه این قشر که نیمی از جمعیت کشور را شامل می‌شوند، بایستی از دغدغه‌های اساسی اقتصادی و اجتماعی کشور قرار گیرد.

نگاه مسئولان به پوشش بیمه‌ای زنان، نگاهی ناقص است
صفرخانلو نگاه مسئولان به پوشش بیمه‌ای زنان را ناقصی ارزیابی کرد و گفت: این موضوع، نگاهی خاص، درست و اساسی را با اصلاح قوانین طلب می‌کند که نه تنها باید از طرف دولت پیگیری شود بلکه بایستی بر حسن اجرای آن در تمام بخش‌ها به‌ویژه بخش خصوصی توجه شود؛ بنابراین اصلاح قوانین، توسعه و گسترش پوشش‌های بیمه‌ای مناسب برای زنان و دختران با اولویت زنان سرپرست خانوار، زنان روستایی و عشایر، افزایش سهم زنان از نظام جامع رفاه تأمین اجتماعی، توانمندسازی زنان آسیب‌دیده و تأمین خدمات باکیفیت، از جمله راهکارهایی است که برای رفع چالش‌های بیمه‌ای حوزه زنان باید در دستور کار قرار داد.

زنان شاغل، بیشتر در بخش‌های غیررسمی فعال هستند
او درباره وضعیت اشتغال زنان در بخش‌های دولتی و غیردولتی بیان کرد: زنان شاغل، هم در کار دولتی و هم در مشاغل غیردولتی مشغول هستند هرچند در مشاغل دولتی نیز ارائه پوشش بیمه‌ای مناسب برای زنان انجام نمی‌شود ولی اکثر مشکلات نشأت‌گرفته از نگاه ناقص به بحث بیمه‌ای برای زنان شاغل در دستگاه‌های غیررسمی است. برخی از شغل‌هایی که زنان بنابر الزامات اقتصادی وارد آن شده‌اند، شغل‌هایی کاذب است که نیاز به توجه خاص دارد؛ پیگیری و عملیاتی‌شدن بیمه زنان برای رفع چنین مشکلاتی در این مشاغل غیررسمی، بایستی در اولویت قرارگیرد که بسیار مؤثر است. متأسفانه زنان شاغل بیشتر در بخش‌های غیررسمی از قبیل فروشندگی، بازاریابی وحرفه‌های غیررسمی دیگری مانند خیاطی و آرایشگری اشتغال دارند که متأسفانه برخی از این مشاغل، تحت پوشش بیمه مناسب قرار نگرفته‌اند.

زنان شاغل، استقلال مالی اندکی دارند
این کارشناس ارشد صنعت بیمه به ارائه نکاتی در تدوین سیاست‌گذاری‌های مناسب برای حمایت از زنان شاغل پرداخت و ادامه داد: در تدوین قوانین و سیاست‌گذاری‌ها، علاوه بر این‌که باید توجه اساسی به بیمه‌های اجتماعی داشت، مانند کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته باید به بیمه‌های بازرگانی نیز توجه ویژه شود. زنان شاغل در مشاغل رسمی و غیررسمی و غیرشاغل و خانه‌دار، از لحاظ مالی استقلال اندکی دارند و گاهی فقط با پس‌اندازهای جزیی زندگی می‌کنند و همان مبلغ را نیز بعد از جمع‌آوری دوباره به پیکره خانواده برمی‌گردانند. هنگامی که زنان شاغل بازنشسته می‌شوند یا سن‌شان بالا می‌رود و در برخی موارد سرپرست خانواده را از دست می‌دهند، احتیاج دارند از استقلال مالی کافی برخوردار باشند تا بتوانند مشکلات‌شان را حل کنند که پوشش‌های بیمه بازرگانی مناسب، می‌توانند کمک بزرگی برای این قشر از جامعه باشد.

روی آوردن زنان بازنشسته به شغل دوم
صفرخانلو با بیان این‌که حتی اغلب زنانی که تحت پوشش بیمه‌های مختلف هستند، بعد از بازنشستگی به شغل دوم روی می‌آورند، افزود: مستمری دریافت‌شده از بیمه بازنشستگی، کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد؛ بنابراین به دنبال کار جدید می‌گردند. در شرایط کنونی اکثر زنان جامعه از دریافت حقوق بازنشستگی نیز محروم هستند و بیمه‌های اجتماعی و کارمندی تابع قوانین خاص هستند و مبالغ پرداختی آن هم اندک است. علاوه بر این، متأسفانه بیماری‌ها و حوادث نیز در کمین هستند که احتمال دارد اتفاقاتی بیافتد که یک زن شاغل یا غیرشاغل نتواند پاسخگوی هزینه آن باشد یا از کسی مطالبه هزینه کنند.

بیمه‌های بازرگانی راهکاری برای بیمه زنان
او پیشنهاد ارائه بیمه‌ای خاص به زنان را مطرح کرد و گفت: بیمه‌های بازرگانی برای یک زن حتی زنانی که شرایط کار برایشان فراهم نیست می‌تواند مناسب باشد؛ به‌نحوی‌که علاوه بر داشتن مستمری و مزایای بازنشستگی، برخی امراض از قبیل سرطان، پیوند اعضا، پیوند قلب، پیوند مغز و اعصاب که جزو بیماری‌های خاص هستند را تحت پوشش بیمه‌های بازرگانی قرار می‌دهد و اگر فردی به یکی از این بیماری‌ها دچار شود، می‌تواند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرد و مبلغی به دلیل داشتن این بیمه به‌عنوان ادامه معالجه از سوی شرکت‌های بیمه بازرگانی پرداخت می‌شود تا این فرد بتواند بیماری‌اش را کنترل کند و ادامه حیات دهد. این نوع بیمه‌نامه اتفاقاتی را بیمه می‌کند که چنان‌چه زنی فوت کند و بیمه باشد، مبلغ قابل توجهی نسبت به پرداختی‌هایشان به فرزندان و بازماندگان و ذی‌نفعان‌شان بدون هیچ‌گونه تشریفات قانونی و مالیاتی داده می‌شود که مقداری از تألمات روحی آنان را بکاهد که این پوشش بیمه‌ای، می‌تواند مسیر زندگی یک فرزند یتیم را تغییر دهد و کمکی برای خانواده‌ای که مادر از دست می‌دهند، باشد.

بیمه‌های بازرگانی می‌تواند منجر به آسایش زنان شود
این کارشناس ارشد صنعت بیمه درباره نحوه عملکرد بیمه‌های بازرگانی اظهار کرد: بیمه‌های بازرگانی پول‌های اندک افراد را جمع می‌کند و به یک سبد سرمایه‌گذاری بزرگ تبدیل می‌شود که این سبد را بیمه‌ها در جاهایی می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند که دولت آن را تضمین کرده است و سود آن صددرصد تضمین شده است و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر روی آن نظارت می‌کند و بیمه‌گر موظف است عین مبلغ مشخص‌شده را به بیمه‌شده پرداخت کند. بنابراین امیدواریم در جهت تحقق رفاه اجتماعی، هر شخصی به‌خصوص زنان جامعه، با حداقل درآمد بتواند یک سپرده و سرمایه‌گذاری را در بیمه‌های بازرگانی انجام دهد. تمام زنان شاغل و غیرشاغل و همچنین دختران محصل که می‌توانند پول توجیبی‌های‌شان را مدیریت کنند، می‌توانند مبلغی را پس‌انداز کنند که این پس‌انداز آسایش و امنیت خاطر برایشان داشته باشد و در محیط کار و خانه بدون دغدغه و استرس فعالیت داشته باشند.

تا مشکل اعتبار حل نشود، بیمه زنان نیز به نتیجه نمی‌رسد
صفرخانلو مهم‌ترین مشکل بر سر راه بیمه زنان را تأمین اعتبار دانست و گفت: تا این مسأله حل نشود، بیمه زنان نیز اجرا نخواهد شد. با اجرای بیمه بازرگانی، زنان در جامعه می‌توانند وظیفه همسری و مادری خود را به‌عنوان شغل در نظر بگیرند و با آرامش به وظیفه خود عمل کنند و آسودگی و پشتوانه‌ای برای آینده داشته باشند. بخشی از هزینه پوشش بیمه بازرگانی را می‌توانند دولت و سازمان‌ها اعم از رسمی وغیررسمی برعهده بگیرند تا بار مالی کمتری برعهده زنان غیرشاغل و شاغلی که درآمدزایی ندارند یا کمتر دارند، تحمیل شود.

 

 

مهرخانه

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو