ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

بیانیه فعالان و تشکل های محیط زیستی استان بوشهر

«آریاساسول از جان نایبند چه می خواهد؟ اجازه نمی دهیم ساحل نایبند محصور شود .»

محیط زیست خانه و بستر زندگی ماست ، در این شرایط وانفسا که بر شهرستان عسلویه حاکم است ،بیاییم حداقل داشته های طبیعی آن را برای مردم جنوب پاس داریم.
هدف از پارک های ملی، صیانت از اندوخته های طبیعی و حفظ بنیان های زیستی است . موقعیت مکانی پارک ملی نایبند با کسب عنوان نخستین پارک ملی ساحلی – دریایی کشوردر محدوده دو شهر عسلویه وپارسیان قراردارد. نایبند با دارا بودن جنبه های اکولوژیک ، ژئومورفولوژیک و سیمای زیبا شناسی منطقه ، اکوسیستم متنوع و منحصر به فرد در دریا و خشکی شامل جامعه جنگلی حرا و کنار، زیستگاه انواع پرندگان مهاجر و شکاری ، بستر علف های دریایی، آب سنگ های مرجانی، سواحل تخم گذاری لاک پشت های دریایی، زیستگاه پستاندارانی نظیر جبیر،قوچ و کل و بز، هوبره و جیرفتی که هر کدام در نوع خود منحصربه فرد و کم نظیر هستند- تنها بخش کوچکی از قابلیت های بی منتهای نایبند می باشند. هرچند با قرار گرفتن تأسیسات ویژه اقتصادی انرژی پارس در مجاورت آن، آسیب‌هایی جدی به این پارک وارد شده است با این وجود پارک ملی نایبند جهت گذران اوقات فراغت تنها نقطه امیدبخش پس زدگی آلایندگی های متمرکزصنعت گاز و پتروشیمی برای جوامع هم جوارخود می باشد.
ما فعالان و انجمن های محیط زیستی استان بوشهر در راستای حفاظت‌ از پارک ملی نایبند به عنوان یکی از ارزشمندترین میراث های طبیعی کشور در خلیج فارس خواستار شفافیت ساخت وسازهای شرکت پتروشیمی آریا ساسول در حریم پارک ملی نایبند هستیم.،همچنین درموارد زیرخواسته های خویش را اعلام می داریم :

۱- در پی نشرچند یاداشت محیط زیستی در نشریات وسایت های خبری به قلم یوسف صفری فعال محیط زیست و خبرنگاراستان بوشهر در خصوص هتل سازی و مجتمع اقامتگاهی شرکت پلیمر آریاساسول در حریم پارک ملی نایبند ، با تیتر «آریاساسول از جان نایبند چه می خواهد؟»پتروشیمی آریا ساسول از یوسف صفری فعال رسانه ای و محیط زیست استا ن بوشهرشکایت کرد . در این خصوص باید کوتاهی خود را درمسئولیت اجتماعی و حفظ محیط زیست بپذیردو شکایت خود را پس گیرد.
۲- مکانیابی طرح مجتمع هتل سازی واقامتی پتروشیمی آریا ساسول نامناسب است ، باید نگاه آمایشی داشته باشند با توجه به شرایط و موقعیت پارک ملی نایبند ، مسئله جانمایی ساخت وساز های آریاساسول در راس نایبند متناسب با برنامه آمایشی مناطق حفاظت شده نمی باشد وباید راس نایبند از سازه های فلزی وچندین طبقه آریاساسول پاک شود.
۳- جامعه جنگلی حرابه عنوان وسیع ترین پوشش گیاهی و دیگر پوشش گیاهی آبزی و خشک زی مجاور طرح با تراکم جمعیت و تردد وسایل نقلیه ، شیرین کردن آب دریا وفاضلاب های انسانی … دست خوش تغییرات زیادی خواهند شد. طرح های گردشگری و تاسیسات انسانی این پارک را آسیب پذیرنموده است و طرح مدیریت متمرکز پارک ملی نایبند نیازمند بازنگری است.
۴- چشم اندازاکوتوریسمی دماغه نایبند با ساخت ساختمان های چندین طبقه و ایجاد مجتمع های مسکونی گسترده ،از چشم نوازی خواهد افتاد، این اقدام آریاساسول خیلی زود به تضعیف رابطه محیطی پارک ملی نایبند و گونه های گیاهی و جانوری مختلف آن منجر خواهد شد.
۵- بر اساس مصوبه شورای‌عالی شهر سازی و معماری را در خصوص شناسایی محدوده‌های مستعد احداث شهرک‌های گردشگری مصوبه مورخ ۹۷.۶.۱۴ هیات وزیران « قرار گیری در مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست، عرصه‌ها و ذخیره ‌گاه‌های جنگلی و مراتعی ، واگذاری آن ها قانونا ممنوع است .همچنین لازم است تهدید ایجاد راه‌های دسترسی به شهرک برای جنگل‌ها و اراضی بکر منابع‌طبیعی موجود و چگونگی موضوع دفع فاضلاب شهرک موردتوجه جدی قرار گیرد.»

۶- در طرح گردشگری مبتنی بر حفاظت از محیط زیست مردم بومی در اولویت می باشند درحالی که به مردم محلی اجازه ساخت وساز داده نمی شود اما صاحبان پروژه ها و افرادی خارج از منطقه براحتی می توانند ساخت و ساز کنند. این امر در راستای عدالت اجتماعی و احقاق حقوق جوامع هم جوار نیست.
۷- طبق قوانین موجود مستثنیات در نایبند قابل تغییر کاربری به زمین های کشاورزی و باغداری است، در طرح مدیریت متمرکز پارک ملی نایبند باید تکلیف مستثنیات مشخص شود.
۸- خلیج نایبند در منطقه حفاظت شده و پارک ملی باید در زون امن مدیریت پارک قرار گیرند.

خواسته ما فعالان محیط زیست این است که جلوی اقدامات مخرب و غیر محیط زیستی پتروشیمی آریاساسول در حریم پارک ملی نایبند گرفته شود. بدین منظورانجمن های محیط زیستی با امضای این بیانه حق پیگیری ازطریق مراجع نظارتی را برای خویش محفوظ می دارند.

انجمن های محیط زیستی استان بوشهر
۱-انجمن یاوران سبز اندیش طبیعت گناوه
۲- انجمن دیده بان زیست بوم دشتستان
۳- انجمن فرهنگ سازان سبز اندیش دشتستان
۴- انجمن زمین پاک دشتستان
۵- انجمن نبض زمین کنگان
۶- انجمن زیست محیطی سوکای دیر
۷- کانون رشد وتوسعه نجیرم دیر
۸ – انجمن دوستداران طبیعت سعدآباد
۹- انجمن نبض سبز دیلم
۱۰ – انجمن نجوم استان بوشهر

یکم آذرماه ۹۹

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
گفت و گو از: سودابه زیارتی مردم بوشهر، مردمی مظلوم و آرام هستند. به‌نظر شما آیا این یک ویژگی مثبت و افتخارآمیز برای بوشهری‌هاست؟ این خصوصیت تا چه اندازه باعث آسیب این مردم شده؟ شما فکر نمی‌کنید این مظلومیت تا حد زیادی مردم را از همدلیِ عملی نسبت به یکدیگر دور کرده است؟(باتوجه به این‌که […]
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
آرشیو