ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

برجام علیه برجام…

جهان در دوران پسا جنگ سرد، وارد مرحله ای جدید از سیاست بین الملل و ژئوپلوتیک جهانی شد. با پایان پذیرفتن “جنگ سرد”، تمامی تقابل، رقابت، هماورد و جنگ سردی که میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی برقرار بود از یک جغرافیا حذف شد و به یکی از این دو جغرافیا یعنی آمریکا وارد شد

حمید موذنی
*جهان در دوران پسا جنگ سرد، وارد مرحله ای جدید از سیاست بین الملل و ژئوپلوتیک جهانی شد. با پایان پذیرفتن “جنگ سرد”، تمامی تقابل، رقابت، هماورد و جنگ سردی که میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی برقرار بود از یک جغرافیا حذف شد و به یکی از این دو جغرافیا یعنی آمریکا وارد شد . اگر در زمان جنگ سرد ، تقابل و رقابت بین بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی و بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا بود. در جهان پسا جنگ سرد، این رقابت وارد جغرافیای سیاسی ایالات متحده آمریکا شد و ژئوبلتیک بین المللی تنها در جزر و مد سیاست در این کشور خلاصه شد. جهان در مرحله ی جدید به متحدین جنک طلب جمهوری خواهان و حامیان دموکراتها تبدیل شده است. جمهوری خواهان ایفاگر نقش اتحاد جماهیر شوروی شدند و دموکراتها نماینده ایالات متحده آمریکا ماندند. جمهوری خواهان پسا جنک سرد، بنیاد گرایی دینی را جایگزین جنگ سرد کردند و جنگ گرمی را در جهان با مرکزیت خاوریانه راه اندازی کردند.

*در واقع، این استراتژی ، پس از انتشار مقاله برخورد تمدن های ساموئل هانتینگتون (١٩٩٣)در نشریه فارین پالسی رخ داد که در ١١ سبتامبر ٢٠٠١ عملیاتی شد. با آغاز ریاست جمهوری باراک اوباماو به قدرت رسیدن دموکراتها، تلاش شد گفتمان بنیاد گرایی دینی که توسط جورج بوش در دوران ٨ ساله ی ریاست جمهوریش ، تقویت و به استراتژی آمریکا تبدیل شده بود ، تضعیف شود و جهان به سمت و سوی صلح و پذیرش دیگری به پیش ببرند؛ اما تقویت و پیشرفت پادگفتمان اوباما و دموکرات ها به این سادگی نبود.

*با آغاز بهار عربی کار اوباما و دموکراتها پیچیده تر شد و کشورهای درگیر و بازیگر گفتمان بنیاد گرایی افزایش یافته بودند. در کنار طالبان، داعش هم ساخته و پرداخته شد تا کار اوباما و دموکرات ها سخت تر شود. روسیه هم متاثر از حق وتوی خود حمایت از برخی از این کشورها را در دستور کار خود قرار داده بود. روسیه حتا زمانی که متوجه شد آمریکا و انحادیه اروپا به صورت جدی در حال تصعیف بنیاد گرایی و افراط گرایی اسلامی هستند به جزیزه کریمه اوکراین حمله کرد و با اشغال آن توانست تمرکز اوباما و اروپا بر تضعیف بنیاد گرایی را منحرف سازد.
در همین راستا جمهوری خواهان تمام تلاش خود را وقف تضعیف این رویکرد اوباما/ اتحادیه اروپا کردند و بر اساس اضطراب ناشی از جنگ های خاورمیانه و گسیل عملیات داعش به اروپا و سیل مهاجرین به این کشورها به افزایش و تقویت کمی و کیفی راست افراطی و پوپولیسم در اروبا و آمریکا مبادرت ورزیدند. این رویکرد دولت های حاکم اروپا را دچار وضعیت سختی کرد و به تضعیف آنها انجامید. بریکسیت در بریتانیا اولین نشانه ی پیروزی روسیه و جمهوری خواهان بود که بارقه ی امید در ریاست جمهوری آمریکا را روشن کرد.

*با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، تمام تلاش جنک طلبان جمهوری خواه، ایجاد اضطراب و ترس در افکار عمومی آمریکا و تحقیر هویت ملی آمریکاییان بود. مهم ترین تاک تیک تحقیر هویت آمریکایی ها ، متاثر از تحقیر افکار عمومی آمریکا توسط کشورهای دیگر بود. گروکان گیری سربازان آمریکایی و فیلمبرداری از گریه آنها ، فحاشی رییس جمهور فیلیبین به اوباما و حرام زاده خواندن قدرتمندترین رییس جمهور جهان بدون کمترین بازخورد قاطعانه رییس جمهور همه و همه در تحقیر هویت آمریکایی بسیار تاثیر گذار بودند. از سوی دیگر هم ترس و اضطراب توسط عملیات تروریستی داعش در خاک آمریکا افزایش داده می شود تا انجا که شب انتخابات القاعده اعلام کرد که فردا آمریکا را به خون می کشد. به این دلیل می توان سفیدی متن تاثیرگذاران در انتخابات آمریکا را مشاهده کرد. از این رو می توان تاویل کرد که داعش، روسیه، طالبان، اسراییل، عربستان، ترکیه، سوریه و … در یک ائتلاف نانوشته در واقع در کسوت ستادهای انتخاباتی جمهوری خواهان برای پیروزی ترامپ و شکست هیلاری کلینتون فعال بودند .
جمهوری خواهان با تاک تیک معرفی ترامپ بدون دادن هزینه حزبی ، برنده ریاست جمهوری آمریکا شده اند . احتمالن همانند ریگان که در اولین روز کاری خود آزادی گروگان ها را به مردم امریکا مژده داد ترامپ هم پس از مدتی نابودی داعش را مژده می دهد. تاریخ تکرار شده است.

*برجام علیه برجام. شاید باور این موضوع کمی سخت باشد. اما یکی از دلایل پیروزی جمهوری خواهان( ترامپ) برجام بود. در واقع برجام علبه برجام شکل گرفت. در تصویب فرسایشی برجام، انچه که تصویب شد در واقع تقویت گفتمانی بود به نفع رقبای برجام. به لحاظ زمانی برجام بایست تا دوران پسا انتخابات آمریکا کشیده می شد اما کوتاه آمدن مکرر جان کری و امتیاز گرفتن های مکرر ظریف مجموعن عملکرد اقتدار آمریکا در افکار عمومی این کشور را به سطح پایین و نازلی کشاند تا انجا که به صورت مدام و مکرر ترامپ از آن در انتخابات بهره روانی برد. برجام کارکرد مناسبی نداشت و روزی که خیابان های ایران مملو از جشن بیروزی دولت روحانی بود در واقع، پایه های تصعیف دولت تدبیر و امید ریخته شد. از سویی دولت تمام هم و غم خود را بر آن گذاشت و از دیگر سو دلواپسان آمریکایی منتج از آن قدرت را در ادامه بدست گرفتند تا کلیت آن با ناکارامدی روبرو شود. برجام یکی از مهم ترین و حرفه ای ترین فریب های سیاسی در تاریخ دیبلماسی جهان بود که نتیجه آن برکناری دموکراتیک و غیر دموکراتیک طرف های پیروز بود. برجام اکثر وزرای خارجه ، روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای ۵+ ١ را از قدرت بر کنار می سازد. تا عکس یادگاری آن تلخ ترین عکس یادگاری باشد که در ان تنها نماینده روسیه حضور نیافت و تنها بازمانده بر قدرت نیز در نهایت همان می شود که در عکس غایب بود
*دموکراتها در ۴ سال دوران خارج از قدرت خود از همان روز اول باید تلاش کنند پیروزی ترامپ را پیروزی جمهوری خواهان قلمداد کنند. بایست تمرکز رسانه ای بر این موضوع قرار گیرد تا در ۴ سال آینده بتوانند بدون تمدید دوران ریاست حمهوری ترامپ محددا بر مسند کار قرار گیرند.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو