ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

بخش دولتی با تسهیل‌گری در کار تولیدکنندگان به اشتغال‌زایی کمک کند

بخش دولتی با تسهیل‌گری در کار تولیدکنندگان به اشتغال‌زایی کمک کند
مریم آذرشب صبح پنجشنبه در نشست کمیسیون امور بانوان و خانواده شهرستان گناوه اظهار داشت: با توجه به گستردگی فعالیت‌های حوزه زنان و خانواده نیاز به شکل گیری ارتباطات و مشارکت همه دستگاه‌ها و بخش‌های دولتی و خصوصی برای نتیجه بخش بودن کارها و برنامه‌ها است.

وی افزود: دستگاه‌های دولتی به تنهایی و بدون همراهی فعالان بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و خصوصی و همراهی و تعامل متقابل قادر به انجام فعالیت‌ها ی موفق در این حوزه نخواهند بود.

آذرشب گفت: در استان بوشهر تمرکز و تاکید ویژه ای بر فعالیت‌های زنان سرپرست خانوار بویژه از سوی استاندار استان وجود دارد.

وی بیان کرد: از موضوعاتی مهم در حوزه زنان سرپرست خانوار به غیر از توانمند سازی اقتصادی، توانمند سازی فرهنگی و اجتماعی آنها است که بدون آن در توانمندسازی اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار برای این بانوان به نتیجه نخواهیم رسید و لازم است که در این زمینه ورود بیشتری صورت گیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهری تصریح کرد: زنان سرپرست خانوار با توجه به شرایط، ریسک پذیری کمی دارند و این امر نیاز به کار بیشتر در این حوزه و تلاش در راستای افزایش سطح اعتماد به نفس در این بانوان را می‌طلبد.

وی پیرامون صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی ادامه داد: صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی از الویت‌های کاری که در دستور کار هم مسئولان استان و هم شهرستان قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر سعی و تلاش‌ها بر اعطای تجهیزات و حمایت‌های راهبری شغلی بانوان باشد تا اعطای تسهیلات خاطر نشان کرد: با توجه به گزارش ارائه شده به استاندار از سوی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری پیرامون اینکه این صندوق‌ها باعث دسترسی راحت تری برای بانوان در تسهیلات و دریافت حمایت‌های مالی بدون سازوکار بانکی شده‌اند با دستور ایشان علاوه بر تسهیلات پرداخت شده از محل اعتبارات استانی از طرف مدیریت برنامه ریزی و بودجه استان نیز این اعتبارات تخصیص داده شود که مکاتبات نیز انجام شده و در حال پیگیری با جهاد کشاورزی هستیم تا از این محل هم اعتباراتی به این صندوق‌ها تزریق و با حمایت مالی بیشتر به اهداف مدنظر دست یابیم.

آذرشب یادآور شد: از کارهای اجرا شده امسال طرح جامع توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار بود که به صورت تفاهم نامه سه جانبه بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با مجری گری جهاد دانشگاهی منعقد و به استان‌ها ابلاغ شده است.

بخش دولتی با تسهیل‌گری در کار تولیدکنندگان به اشتغال‌زایی کمک کند
وی گفت: هر چند برخی از دستگاه‌ها در سالیان اخیر تلاش خود را بر توانمندسازی اقتصادی بانوان سرپرست خانوار متمرکز کردند ولی این کارها به صورت متمرکز نبود که در این طرح ملاحظات لازم برای این کار در نظر گرفته شده تا با کنار هم قرا ر دادن تمام فعالیت‌های صورت گرفته بتوان این کار را ساماندهی و بانوان سرپرست خانوار را به یک اشتغال پایدار و مانا رساند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر اضافه کرد: این طرح در سه فاز اجرا خواهد شد که فاز اول آن شامل شناسایی مخاطبین طرح و بانوان سرپرست خانوار است.

وی خاطر نشان کرد: از تأکیدات این طرح استفاده از انجمن‌ها، خیریه‌ها، سمن‌ها و نهادهای مردمی برای شناسایی این مخاطبان و تمرکز اصلی بر آن دسته از زنان سرپرست خانواری است که شاید در حلقه نهادهای حمایتی قرار نگرفته باشند و از طریق انجمن‌ها حمایت می‌شوند که درخواست می‌شود سمن‌ها و انجمن هاو دهیاری‌ها در شناسایی این بانوان کمک کنند.

وی گفت: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های اشتغال شهرستان‌ها باید در این طرح شناسایی و در نظر گرفته شود و شغلی ایجاد شود که در آن شهرستان دارای ظرفیت لازم برای اجرا و توسعه است تا زمینه توسعه و گسترش آن وجود داشته باشد.

آذرشب بیان کرد: شهرستان گناوه از شهرستان‌های دارای ظرفیت و پتانسیل بسیار خوب و مناسب در استان بوشهر است که از این فرصت و ظرفیت‌ها باید استفاده کرد تا بتوان معضلاتی مانند بیکاری را هم پوشش داد.

وی گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و موقعیت‌های مناسب در شهرستان گناوه و حضور زیاد مسافر در این شهرستان، گناوه نه تنها بازار معاملاتی برای مردم شهرستان بلکه معاملات و ترانزیت برای کل استان می‌تواند انجام دهد.

وی با اشاره به مشکل تشکیل بازارچه بانوان گفت: تا کنون علیرغم درخواست بانوان و پیگیری‌ها این امر محقق نشده که امید است با پیگیری‌های همیشگی فرماندار و مسئولان این شهرستان بازارچه‌های خوداشتغالی بانوان احداث تا بازاریابی و فروش بانوان صنعتگر و تولیدکننده ساماندهی شود.

آذرشب گفت: بخش دولتی باید با کاهش بوروکراسی اداری و با نگاهی تسریع و تسهیل گرانه در کار تولیدکنندگان و کارآفرینان به اشتغالزایی کمک کنند و روند کار در دستگاه‌های دولتی برای کمک به کارآفرینان تسریع در امور واگذارشده باشد.

وی ادامه داد: نیاز دیگر این طرح پشتیبان‌ها و اسپانسرها هستند که بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها و انجمن‌ها می‌توانند کمک کنند تا این طرح بهتر به سرانجام برسد.

در پایان این نشست از انجمن بانوان آب و آفتاب گناوه برای اجرای طرح تاب آوری اجتماعی بانوان در محله امید گناوه با اهدا لوح سپاس تقدیر شد.

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
حمید موذنی
کمدی اطلاع‌رسانی و تراژدی واقعیت خبر در ایران
مارگارت پکسن
صلح چیست؟
آرشیو