ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

با مشاور امنیت ملی ترامپ آشنا شوید

چند روز بعد از حمله به سفارت آمریکا در بنغازی لیبی در سال ۲۰۱۲ زنرال مایکل فلین به نتیجه مهمی دست یافت و زیرمجموعه اش را در آژانس اطلاعات دفاعی جمع کرد و به آنها گفت : ایران در این حمله نقش داشته است . او گفته مدارکی دارد که میتوانند به کاخ سفید ثابت کند درباره این حمله در اشتباه است

نیویورک تایمز نوشت: چند روز بعد از حمله به سفارت آمریکا در بنغازی لیبی در سال ۲۰۱۲ زنرال مایکل فلین به نتیجه مهمی دست یافت و زیرمجموعه اش را در آژانس اطلاعات دفاعی جمع کرد و به آنها گفت : ایران در این حمله نقش داشته است . او گفته مدارکی دارد که میتوانند به کاخ سفید ثابت کند درباره این حمله در اشتباه است

به گزارش «انتخاب»؛ مایکل فلین اخیرا به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ انتخاب شده است او به زودی می تواند تحلیل های را دربازه نقش پنهان ایران در این حادثه به کاخ سفید بقبولاند. اما نظیر سایر تحقیقات درباره بنغازی آنها هیچ مدرکی دال بر وجود هیچ ارتباطی پیدا نکردند و در عوض زنرال های مرتبط به برخی مقامات یادآور شدند که چطور دولت بوش یک بار با ارتباط دادن صدام حسین به این مقولات دست به حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ زد.

سالها پیش مایکل فلین با ترامپ ملاقاتی داشت و نقطه نظراتش را در مورد فساد و بی لیاقتی در نخبگان در میان گذاشته بود.بسیاری از ژنرال های ارتش در آن زمان او را به عنوان کسی که نسبت به زیردستان و بالادستانش بی اطلاع است و تند مزاج است تعریف می کردند . منتقدان او را دارای جهان بینی تئوری توطئه می دانند.

این تعاریف می تواند در جامه مشاور امنیت ملی به ویژه زمانی که او قرار باشد در درگیری های کابینه و آژانس ها برای رییس جمهوری بدون تجربه در امور دفاعی و خارجی میانجی گری کند مشکل زا خواهد بود. به طور سنتی این وظیفه به کهنه کاران واشنگتن سپرده میشود: کاندولیزا رایس یا توماس دونیلون.

این شغل جدید برای مایکل فلین ۵۷ ساله به نوعی از زنجیر رها شدن و دسترسی به اتاق بیضی شکل کاخ سفید است. چه در مورد درگیری های خونبار در اوکراین باشد یا آزمایش های هسته ای کره شمالی به هر حال او کسی است که آخرین حرف را به درباره نحوه واکنش های آمریکا به ترامپ خواهد زد.

برای فلین خدمت کردن به رییس جمهور به عنوان مشاور دفاعی و امور سیاست خارجی بعد از اخراج او از آژانس اطلاعاتی در سال ۲۰۱۴ نوعی پیروزی به حساب می آید.

در سخنرانی های اخیر او در یک سال گذشته فلین به هیچ یک از درخواست ها و سوالات مطرح شده در این مقاله پاسخ نداده است و اشاره کرده که او به عنوان رییس مجبور شده از ققرارگرفتن در خط دولت اوباما که به دنبال انزوای القاعده بودند اجتناب کند.

دوین نونز رییس کمیته اطلاعات در مجلس نمایندگان و یکی از اعضای تیم انتقال دولت ترامپ در مورد فلین گفته او در زمان تصدی گری در آژانس اطلاعاتی تمام تلاتشش را میکرد که چیزها را درست کند و تنها دو سال در آنجا حضور داشت و به این دلیل که در دولت اوباما ارزیابی های او را قبول نداشتند او را بیرون انداختند.

او همچنین اضافه کرد: آنها هیچ دلیلی برای اخراج او نداشتند.

اما بقیه بر این باورند که او به دلیل ساده ای اخراج شد: او قادر به مدیریت بروکراسی گل و گشاد آنجا نبود.

داگلاس وایس معاون رییس آژانس اطلاعاتی از سال ۲۰۱۴ تا بازنشستگی اش در اگوست امسال گفته: در آژانس دور فلین را افراد وفادار به او گرفته بودند. او در اجرای نقطه نظراتش تند بود اما ارتباط موثری نداشت. او تحمل اینکه یک زمان زیردستانش در اجرای دستورات او کند عمل کنند را نداشت. او مانند یک ارتشی انتظار داشت که همه از او اطاعت کنند و هیچ عقب نشینی را بر نمیتابید.

آژانس اطلاعات دفاعی از سال ۱۹۶۱ که تاسیس شده است تا کنون در سایه سازمان اطلاعات مرکزی قرار داشته و در پایان جنگ سرد ماموریت اصلی اش را در جمع اوری و تجلیل داده های مربوط به ارتش شوروی از دست داد. در دوران درگیری های عراق و افعانستان این سازمان نقش غیر معینی در جاسوسی های آمریکا در سازمان اطلاعات مرکزی داشته و این همزمان با حضور فلین در راس این سازمان در اواسط سال ۲۰۱۲ است.

سیستم جمع آوری اطلاعات انسانی این سازمان بی خاصیت است. تلاش برای بازسازی آن در زمان کنترل فلین بر این سازمان در سال ۲۰۱۲ کلید خورد اما او این کار خیلی فوری انچام داد و به نظر میرسید تصویر روشنی از اقدامات اخیر سازمان در آن زمان نداشته است.

کارمندان کنونی و سابق این سازمان میگویند فلین با انطباق خود در نقش جدیدش در این سازمان و کار کردن با ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر که ۸۰٪ آنها را افراد معمولی تشکیل میدادند مشکل دذاشت. او از فرمانهای سفت و سخت نظامی استفاده میکرد و با بروکراسی پهن و عظیم این سازمان بیگانه بود.

بعد از تسخیر کریمه توسط روسیه در سال ۲۰۱۴ مقامات آمریکایی در صدد تحریم روسیه در پاسخ به این عمل بر آمدند. اما فلین اصرار داشت که در آن زمان به مسکو سفر کند و با شرکای روس خود سازمان اطلاعات مشترک آمریکا و روسیه را احداث کند. او همچنین خواهان دعوت از مقامات نظامی و اطلاعاتی روس به واشنگتن در آن بهبوحه بود. مقامات ارشد او به هر دو درخواست او پاسخ منفی دادند.

در آخرین روزهای خدمت او بسیاری از کارمندان ارشدنش را از تصمیم گیری ها حذف کرده بود و به جای آن بر حلقه مشاوران نزدیک و قابل اعتمادش در خلال استقرار نظامیان آمریکایی در خارج از کشور استفاده میکرد.
منبع : انتخاب

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو