ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

با انتخاب بایدن گشایش های محدود اقتصادی رخ می دهد

مصطفی کشاورز

۱. چرا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به تمام کشورهای جهان ، حائز اهمیت است؟ و چرا این دوره حساسیتی بیش از سایر دوره ها داشت؟

سیاست های آمریکا، رابطه با آمریکا و نظر و استراتژی آمریکا بعنوان قدرت اول اقتصادی، نظامی. تکنولوژیکی و البته سیاسی برای همه کشورهای دنیا اهمیت دارد.
به جرات می توان گفت هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که برای تصمیم گیری در زمینه مسائل سیاست خارجی اش نظر و نگاه آمریکا را لحاظ نکند.
اما معمولا سیاست های بنیادین و استراتژیک آمریکا در حوزه سیاست های جهانی معمولا در اتاق های فکری تعیین می گردد که کمی فراتر از دو حزب سیاسی اصلی آمریکاست.و معمولا تغییر رئیس جمهور باعث تغییرات اساسی در این سیاست های بنیادین نمی شود. ولی دو نکته را باید مد نظر داشت، با تغییر رئیس جمهور و حزب صاحب قدرت شاید استراتژی و اهداف بنیادین سیاست خارجی آمریکا تغییر نکند که نمی کند ولی احتمالا تاکتیک ها و برنامه های اجرایی برای رسیدن به آن اهداف دستخوش تغییر می شود.و این مسئله مسئله کم اهمیتی نیست.
و نکته دیگر اینکه این انتخابات اخیر و دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در تاریخ آمریکا به نوعی بی سابقه بوده است. ترامپ فردی خارج از دنیای تعریف شده و نرمال سیاست بود که شاید در یک سری بده بستان های مالی توانست نامزد حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۱۶ میلادی شود.و در کمال تعجب همگان رئیس جمهور مهمترین کشور جهان شد.
او در همان سخنرانی مراسم تحلیف ریاست جمهوری اش عرف و چهارچوب های دیپلماتیک را زیر پا گذاشت و در حضور باراک اوباما او و تمام سیستم و روسای جمهور گذشته آمریکا را فاقد صلاحیت و عامل ضعف و هدر رفت سرمایه های آمریکا خواند.
ترامپ در طی این چهار سال به تخریب و تضعیف سازمان ها ،پیمان ها و نظام هایی برخاست که خود آمریکا دهها سال برای تاسیس ،رشد و استحکام آنها تلاش کرده بود. به نوعی می توان گفت ترامپ آمریگا را در برابر گذشته و اعتبار تاریخی خودش قرار داد.که خوب این اقدامات ترامپ هم یک تفرقه و دو قطبی شدید در جامعه آمریکا ایجاد کرد و هم باعث رنجش و فاصله گیری هم پیمانان جهانی آمریکا شد.
بنابراین این انتخابات بسیار بسیار مهم بود که آیا آمریکا می خواهد چهار سال دیگر هم با سیاست های مبهم و پوپولیستی در برابر تاریخ و اعتبار تاریخی خودش بایستاد یا اینکه می خواهد به همان نقش تعریف شده و سنتی اش بر گردد.?
که خوب با انتخاب بایدن این دوره عجیب در تاریخ آمریکا فعلا به پایان رسید.

۲. چرا در ایران امروز مردم بیش از سایر دوران دیگر پی گیر نتیجه انتخابات آمریکا بودند؟

کشور ایران هم از تصمیم ها و تاکتیک های عجیب و غیر قابل پیش بینی دوره ترامپ در امان نماند.
در حالیکه در دوره اوباما و پس از امضا توافق نامه برجام ایران حدود دو سال ثبات اقتصادی، تورم قابل قبول ،ورود محدود شرکت های خارجی، استارت برخی پروژه های صنعتی ،ثبات نسبی نرخ ارز ،رشد مثبت اقتصادی و … را تجربه کرده بود، به یکباره و با تصمیم ترامپ به خروج از برجام ورق برگشت.و بی ثباتی، رکود، تورم بسبار بالا ،گرانی افسار گسیخته و نومیدی از آینده جایگزین آن دو سال نسبتا مثبت شد.
بنابراین ملت ایران با تمام پوست ،گوشت و استخوان خود و در لحظه لحظه زندگی خود اثر تصمیم های رئیس جمهوری ایالت متحده حس کردند .
این اهمیت و رصد انتخابات آمریکا توسط ایرانیان زمانی در اوج تر قرار گرفت که بایدن و هریس در اظهار نظرها و نوشته های خود خروج آمریکا از برجام را تقبیه و بازگشت به آن در صورت انتخابشان را به نوعی اعلام کردند.
در چنین شرایط سیاه و سفیدی که بین انتخاب ترامپ و بایدن برای ایرانی ها ترسیم و تصور شده بود.به ناگاه انتخابات در آمریکا بعنوان رخدادی که می تواند بر حال و آینده زندگی خانواده های ایرانی اثر بسیار داشته باشد تلقی شد و اهمیت آن برای ایرانیان به نبی داغ تبدیل شد .رخدادی که می توانست و می تواند روی درآمد.،رفاه، سطح زندگی، آینده فرزندان و .. ایرانیان اثر مستقیم و بسیار داشته باشد.

۳. ارزیابی شما نسبت به انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور جدید امریکا چیست؟ تاثیر این انتخاب بر مناسبات داخلی و سیاست خارجه ایران را چگونه می بینید؟

پیش بینی بنده این است که انتخاب بایدن باعث گشایش های محدود اقتصادی برای ایران خواهد شد.
برجام بعنوان یک برنامه که دولت آمریکا می تواند بدون هزینه و اقدام نظامی و امنیتی فعالیت های هسته ای ایران را کنترل کامل نماید برای دولت بایدن جذاب و موجه است.
از طرف دیگر شرایط اقتصادی،تورم، رکود و گرانی در ایران به سطحی رسیده است که عملا ضمن افزایش شکاف میان اکثریت ملت با حکومت، جمهوری اسلامی را در معرض تهدیدات امنیتی قرار داده است.که نمونه های آن را در اعتراضات دی ۹۶, آبان ۹۸ و عدم مشارکت اکثریت ملت در انتخابات اسفند ۹۸ دیدیم.
بنابراین در شرایط فعلی هم برای دولت بایدن و هم برای طیف تندرو حاکم بر ایران. برجام ولو برای کوتاه مدت یک برنامه جذاب و نجاتبخش است.و پیش بینی من این است که توافق نامه برجام بین ایران و آمریکا مجددا برقرار خواهد شد.
اثر دیگر انتخاب بایدن ممکن است در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران نمایان شود.
عدم مشارکت اکثریت ملت در انتخابات گذشته مجلس یک آبروریزی تمام عیار برای حکومت بویژه مسئولین ارشد حکومتی بود. که تداوم آن در انتخابات سال ۱۴۰۰ می تواند زمینه ساز آماده سازی ذهنی افکار عمومی در جهت تهدیدات امنیتی داخلی برای حکومت در آینده شود .
انتخاب بایدن با این امیدی که در جامعه پدیدار شده است یک تبلیغ خوب و تاثیرگذار برای انتخاب یک فرد مورد اطمینان حکومت مثل آقای دکتر ظریف و آشتی بخشی از مردم با صندوق های رای در سال ۱۴۰۰ است.
اما اینکه فکر کنیم شبیه دوره اصلاحات دهها پروژه نفت و پتروشیمی استارت خواهد خورد و صنعت و تولید به دوره رونق سالهای دوران خاتمی برخواهد گشت، چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. به دو دلیل،
الف- آمریکا با تلاش و سختی زیاد بویژه در دوره اوباما جهان را علیه ایران متحد کرد و ایران را به گوشه رینگ برد. بنابراین هرگز اجازه بال و پر گیری زیاد و خروج کامل از گوشه رینگ را به ایران نخواهد داد. فقط گشایش های محدود اقتصادی و مالی.
ب- در طی ده پانزده سال گذشته بیشتر بخش های اقتصاد و صنعت ایران حوزه حضور مجموعه های تندرو دارای قدرت سیاسی و نظامی زیاد در داخل حکومت شده است. و این مجموعه های پر قدرت از این درآمدهای سرشار و قدرت گسترده فراوان اقتصادی که در سایه نبود شرکت ها و سرمایه گذران خارجی و بخش خصوصی واقعی داخلی بدست آورده اند نخواهند گذشت.
بنابراین مجموعه های تندرو داخلی که قدرت اصلی را در ایران در دست دارند و دولت بایدن به یکسری توافق های محدود حول همان برجام برای حفظ منافع و اهداف دو طرف خواهند رسید.

۴. برخی ایرانیان در این انتخابات طرفدار ادامه ریاست جمهوری ترامپ بودند . به نظر شما دلبستگی انان به انتخاب ترامپ بر چه مبنایی بود؟

در خصوص گرایش بخشی از جامعه داخل ایران به انتخاب دوباره ترامپ ،بنظرم این گرایش عمدتا در قشرهایی بود که تحلیل های پوپولیستی و غیر واقعی از مسائل سیاسی دارند. و گمان می کردند با انتخاب دوباره ترامپ ،حکومت جمهوری اسلامی به احتمال زیاد سرنگون خواهد شد و شرایط اقتصادی گل و بلبل خواهد شد.
در حالیکه خوب به باور من این تحلیل خیلی عامیانه ، سطحی و کوچه بازاری است. در ایران فعلی هیچ افقی برای یک انقلاب موفق دیگر در آینده نزدیک دیده نمی شود. و آمریکا هم صرف نظر از اینکه چه کسی رئیس جمهورش باشد در شرایط کنونی به جد دنبال براندازی حکومت جمهوری اسلامی نیست. بلکه دنبال محدود کردن و کنترل کم هزینه ایران است.

انتخاب بایدن با این امیدی که در جامعه پدیدار شده است یک تبلیغ خوب و تاثیرگذار برای انتخاب یک فرد مورد اطمینان حکومت مثل آقای دکتر ظریف و آشتی بخشی از مردم با صندوق های رای در سال ۱۴۰۰ است.

۵. تاثیرات مثبت و منفی ۴ سال ریاست جمهوری دانلد ترامپ چه بود؟

تاثیر دوران دونالد ترامپ برای ایران را در چند سرفصل زیر میتوان بیان داشت.
الف- خسارات فراوان اقتصادی. (افزایش تورم ،رکود تولید و صنعت. کاهش شدید ارزش پول ملی و …)
ب- افزایش شکاف حکومت با اکثریت ملت.
ج- آشکارسازی بیشتر آسیب پذیری اقتصادی ایران در برابر تحریم ها و فشارهای خارجی.
د- نومیدی مردم از شرایط موجود که نهایتا باعث فاصله آنها از صندوق های رای و حضور پررنگ تر اقلیت تندرو در حکومت گردید.
ه- کاهش محبوبیت و نفوذ ایران در افکار عمومی جهان عرب.
و- نزدیکی بیشتر کشورهای عربی و اسرائیل و انزوای بیشتر ایران میان حکومت های منطقه.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

حمید موذنی
گفت و گو از: سودابه زیارتی مردم بوشهر، مردمی مظلوم و آرام هستند. به‌نظر شما آیا این یک ویژگی مثبت و افتخارآمیز برای بوشهری‌هاست؟ این خصوصیت تا چه اندازه باعث آسیب این مردم شده؟ شما فکر نمی‌کنید این مظلومیت تا حد زیادی مردم را از همدلیِ عملی نسبت به یکدیگر دور کرده است؟(باتوجه به این‌که […]
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
آرشیو