ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

بازتاب مراسم تشییع و تدفین در رسانه‌های خارجی

مراسم تشییع و تدفین پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که با حضور میلیونی مردم صبح امروز در تهران آغاز شد، با خاکسپاری ایشان در جوار امام راحل (ره) پایان یافت. این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه‌های جهان داشت.

 ‌خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد: ایران در یک نمایش وحدت به رئیس‌جمهور پیشین خود ادای احترام و با وی خداحافظی کرد. صدها هزار ایرانی روز سه‌شنبه در مرکز تهران برای خاکسپاری علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین این کشور تجمع کردند تا وحدت خود را برای تکریم این فرد مصلحت گرای جمهوری اسلامی نشان دهد. رفسنجانی که روز یکشنبه در سن ۸۲ سالگی در بیمارستانی در شمال تهران از دنیا رفت در حرم آیت‌الله روح الله خمینی، شخصی که جریان انقلاب اسلامی ایران را هدایت کرد و جمهوری اسلامی را  بنیان نهاد، به خاک سپرده شد. سیاست های هاشمی رفسنجانی در طول حیات سیاسی‌اش حامیان و به طور مشابه مخالفانی را به همراه داشت، اما امروز در مراسم خاکسپاری وی از هر دو گروه برای نشان دادن همبستگی و اتحاد خود حضور یافتند.

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: وی که به عنوان یکی از ستون‌های انقلاب شناخته می‌شد، نفوذ زیادی در ایران داشت. آیت‌الله خامنه ای، رهبر ایران در پیام خود در پی درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی تاکید کرد که آن‌ها نزدیک به ۶۰ سال روابط دوستانه با یکدیگر داشتند و اختلافات سیاسی هرگز نتوانست این روابط را از بین ببرد. در شب‌های گذشته خیابان‌های تهران پر شد از بیلبوردهایی که تصاویر هاشمی رفسنجانی را نشان می‌داد. پیکر رفسنجانی در یک تابوت فلزی که عمامه‌اش روی آن قرار داشت، پس از تشییع در طول خیابان انقلاب واقع در مرکز تهران برای دفن به حرم منتقل شد؛ جایی که ده‌ها هزار ایرانی در سرمای زمستان برای عزاداری در آن حضور پیدا کردند.

همچنین شبکه الجزیره گزارش داد که ده‌ها هزار ایرانی عزادار به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم ایران روز سه‌شنبه در دانشگاه تهران برای برگزاری مراسم خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی حضور یافتند. آیت‌الله خامنه ای که در کنار وی حسن روحانی رئیس‌جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس ایستاده بودند، در برابر  پیکر هاشمی رفسنجانی نماز خواندند. سپس هزاران ایرانی پیکر وی را تا حرم آیت‌الله خمینی که در آن جا به خاک سپرده شده است، مشایعت کردند. رفسنجانی که در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رئیس‌جمهور ایران بود، روز یکشنبه در اثر ایست قلبی از دنیا رفت. در مراسم خاکسپاری وی تمامی مقامات بلندپایه ایران حضور پیدا کردند.

الجزیره در ادامه گزارش داد: در پی درگذشت رفسنجانی پیام های تسلیت فراوانی در داخل و خارج از ایران  منتشر شد. حتی کاخ سفید در اقدامی بی‌سابقه از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تاکنون که به قطع روابط تهران و واشنگتن منجر شد، پیامی تسلیت به این مناسبت فرستاد.

شبکه بی‌بی‌سی نیز در گزارشی آورده است:‌ جمعیت گسترده‌ای از مردم در مراسم خاکسپاری رئیس‌جمهور پیشین ایران شرکت کردند. روز سه‌شنبه صدها هزار نفر از مردم ایران در مرکز تهران پایتخت این کشور حضور یافتند تا علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین ایران در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ را تشییع کنند و به خاک بسپارند. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم ایران نماز این مراسم را برگزار کرد. سپس عزاداران پیکر آیت‌الله رفسنجانی را تا فاصله‌ای از دانشگاه تهران محل برگزاری این مراسم همراهی کردند. علی اکبر هاشمی رفسنجانی که فردی پرنفوذ در ایران بود، روز یکشنبه در اثر ایست قلبی درگذشت. افراد مختلف از هر دو گروه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در مراسم خاکسپاری وی شرکت کردند. پیکر وی در جوار آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی به خاک سپرده شد. بسیاری از مقامات کشورهای خارجی در گذشت وی را تسلیت گفتند و به این مناسبت پیام فرستادند. وزارت امور خارجه آمریکا نیز رفسنجانی را چهره‌ای برجسته خواند و با خانواده او ابراز همدردی کرد.

روزنامه گاردین نیز در گزارش خود با تاکید بر حضور صدها هزار نفری مردم ایران در مراسم تشییع و خاکسپاری نوشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  رئیس‌جمهور سابق ایران در حالی در تهران دفن شد که هم تندروها و هم اصلاح‌طلبان در این مراسم حضور داشتند. عزاداران پوسترهای چهره رفسنجانی را در دست داشتند و در تقدیر از وی شعار سر می دادند.

گاردین در ادامه نوشت: تابوت حامل آیت‌الله رفسنجانی به دلیل ازدحام جمعیت با سرعت بسیار کمی به سمت حرم آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی حرکت می‌کرد، جایی که وی سرانجام در آن به خاک سپرده شد. رفسنجانی، یار نزدیک بنیانگذار و رهبر ایران، در سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رئیس‌جمهور بود.

شبکه سی ان ان نیز در گزارشی نوشت: صدها هزار نفر ایرانی امروز در داخل و خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران، واقع در مرکز پایتخت برای برگزاری مراسم تشییع رئیس‌جمهور پیشین این کشور حضور به هم رساندند. نماز این مراسم را آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران برپا کرد و حسن روحانی رئیس‌جمهور علی لاریجانی رئیس پارلمان و صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیز در کنار وی حضور داشتند. دولت ایران به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

همچنین خبرگزاری فرانسه با اشاره به حضور بسیار گسترده مردم ایران در مراسم تشییع و خاکسپاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گزارش داد: ازدحام جمعیت به قدری زیاد بود که خودروی حامل تابوت پس از دو ساعت توانست از میان جمعیت عبور و به سمت حرم آیت‌الله خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی واقع در جنوب تهران حرکت کند؛ جایی که پیکر رئیس‌جمهور پیشین ایران در آنجا دفن شد.

علاوه بر این شبکه یورونیوز گزارش داد:‌ صدها هزار نفر از مردم ایران روز سه‌شنبه به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای  رهبر معظم ایران در دانشگاه تهران حضور یافتند تا برای آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی مراسم تشییع و خاکسپاری برگزار کنند. ایران در تکریم رئیس‌جمهور پیشین خود مراسم چند ساعته برپا کرد و استفاده از اتوبوس و مترو نیز برای شرکت کنندگان رایگان بود.

رسانه‌های صهیونیستی از جمله روزنامه هاآرتص و تایمز آواسرائیل مراسم تشییع و خاکسپاری رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را پوشش دادند.

به گزارش ایسنا، بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی و عربی بازتاب گسترده‌ای از اخبار مربوط به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و چگونگی و کیفیت برگزاری مراسم تدفین وی ارائه دادند.

روزنامه ایندیپندنت، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، اینترنشنال بیزینس تایمز بوستون گلوب، تایمز آوایندیا و تعدادی دیگر به ارائه گزارش هایی از این مراسم پرداختند.

ایسنا

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو