ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

انشقاق، هموار کردن راه برای طیف مقابل

مجید حقیقت: قطعا ائتلاف و اتفاق نظر بر سر یک لیست واحد منطقی تر و موثرتر است. زیرا انشقاق و چند دستگی در یک طیف سیاسی موثر نخواهد بود و راه را برای طیف مقابل هموار می کند و شکستی جبران ناپذیر را برای اصلاحات به ارمغان خواهد آورد

 

 

دومین نگرخوای سیاسی جامعه(۲)

 

سرویس سیاسی جامعه: در ایامی بسر می بریم که جریان اصلاحات در بوشهر با چالش های فراوانی روبرو شده است و برای برون رفت از این وضعیت نیاز جدی به بازنگری و ترمیم آسیب های موجود می باشد. در این راستا سایت جامعه با نگرخواهی و پرسش از اصلاح طلبان استان سعی دارد تا این وضعیت را تبیین نماید و راهبرهایی نیز در جهت رفع معضلات ارایه دهد…

 1. وضعیت اصلاحات در کشور را چکونه ارزیابی می کنید؟
 2. وضعیت اصلاحات در استان بوشهر را چگونه ارزیابی کرده و به نظر شما راهبرد اصلاح طلبان برای انتخابات پیش روی شوراهای شهر پنجم بر چه مبنایی بایست شکل بگیرد؟
 3. به نظر شما لیست شورای شهر پنجم اصلاح طلبان بایست بر اساس چه شاخص هایی تنظیم گردذ؟
 4. ائتلاف مجموع نیروهای اصلاح طلب در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراهای شهر بایست بر اساس چه معیارهایی باشد؟
 5. به نظر شما احزاب اصلاح طلب استان بوشهر بایست وارد یک راهبرد اتحاد دائم و تشکیلاتی شوند یا اینکه در موسم انتخابات به تاک تیک ائتلاف و وحدت بر سر لیست واحد برسند؟ کدام منطقی تر و کاربردی تر است؟
 6. با توجه به اختلاف استانداری با اصلاح طلبان استان بوشهر به نظر شما با توجه به نزدیکی انتخابات اصلاح طلبان بایست چگونه برنامه ریزی نمایند تا این اختلاف در انتخابات خسران ببار نیاورد؟
 7. به نظر شما تشکل های سیاسی استان ( ائتلاف و شورای هماهنگی) بایست زیر یک تشکل جمع شوند یا کماکان به همین صورت ادامه دهند؟
 8. تشکل های سباسی بایست از مجموع دبیران احزاب باشد یا اینکه نیروهای اصلاح طلب غیر خزبی و روزنامه نگاران اصلاح طلب نیز در این تشکل ها بایست حضور داشته باشند؟

 

مجید حقیقت: فعال سیاسی و عضو حزب ندای ایرانیان

 1. اصلاحات در کشور به مرور زمان متحدتر از پیش و منسجم تر گام های موثرتری رو به جلو برداشته و روز به روز این اتحاد بصورت جدی تری تکمیل می شود. به عنوان مثال انتخابات ٧ اسفند نمونه بارز این مصداق بود که با توجه به کاندیدهای لیست امید که چندان اسامی مطرح و نامی ای در بینشان دیده نمی شد. ولی اصلاح طلبان با وحدت و یکپارچگی پشت سر این افراد ایستاده و حداکثر تلاش خود را برای به ثمر رساندن این امر مهم انجام دادند.
  گرچه در برخی از نقاط کشور پیروزی مطلق از آن لیست امید نبود ولی از تلاش اصلاح طلبان باید تقدیر و تشکر کرد.
 2. وضعیت اصلاحات در استان بر خلاف کشور متاسفانه برعکس این امر است و با اینکه نسبت به قبل متحد تر به سوی آینده قدم بر می دارند ولی کماکان اختلافات به چشم می خورد که امیدوارم این اختلافات هرچه سریع تر از میان برود و شاهد یک وحدت سراسری در استان شویم.
  در انتخابات شوراهای شهر لازم است اصلاحات از یک لیست واحد که مورد قبول همه ی اصلاح طلبان باشد حمایت کنند تا آنچه در انتخابات ریاست جمهوری سال ٨۴ رخ داد تکرار نشود و پیروزی دیگری حاصل گردد.
 3. لیست پنجمین انتخابات شورای شهر مورد حمایت اصلاح طلبان می بایست از بین افراد مورد اعتماد اصلاح طلبان انتخاب شود که سوای دیدگاه سیاسی مورد اطمینان و مشخص، دارای تخصص و دانش لازم نیز در زمینه ی عمران و آبادانی باشند، تا با قدرت، گامی محکم و موثر در این عرصه برداشته شود.
 4. گرچه دولت آقای روحانی خدمات ارزنده ای در طول این ۴سال انجام داده و در شرایط بسیار سخت و دشوار کشور را اداره می کند ولی کماکان بر دولت نقدهایی وارد است که امید است این انتقادات در طول مدت زمان باقی مانده به حداقل برسد تا شاهد پیروزی وی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری باشیم. البته که باید دیگر کاندیدها از سوی اصلاحات مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
  معیارها باید بر اساس تعهد، تخصص، پاکدستی، و در مسیر خیر و صلاح مملکت و مردم باشد.
 5. قطعا ائتلاف و اتفاق نظر بر سر یک لیست واحد منطقی تر و موثرتر است. زیرا انشقاق و چند دستگی در یک طیف سیاسی موثر نخواهد بود و راه را برای طیف مقابل هموار میکند و شکستی جبران ناپذیر را برای اصلاحات به ارمغان خواهد آورد
 6.  امیدوارم که قبل از ببار آمدن خسران در انتخابات این اختلافات حل و فصل شود و استاندار محترم با یاران دیروز خود که مخالفان امروز وی بشمار می روند مراتب جلسات هم اندیشی را فراهم سازد تا شاهد پیشرفت چشم گیری در زمینه فرآیند یکدستگی و یکپارچگی در استان باشیم و این مهم محقق گردد.
 7. مطمئنا ادامه دادن به این صورت رویه مطلوبی نخواهد بود و با جمع شدن زیر یک تشکل ، تشکلِ قدرتمندتری را پایه گذاری خواهند کرد که این امر کماکان باعث همبستگی بیشتری میان اصلاح طلبان خواهد شد.
 8. تشکل های سیاسی صرفا نباید از دبیران احزاب بلکه باید از تمام قشر های اصلاح طلب اعم از دبیران انجمن اسلامی دانشگاه ها، نمایندگان روزنامه نگاران، افراد خوش نام و سرشناس اصلاحات و… تشکیل گردد تا دیدگاه همه قشر های اصلاحات مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو