ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

انتقادات متوجه همه شورای عالی است

رهامی:انتقادات متوجه همه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان است، نه فقط عارف/ رهامی در تشریح چرایی انتقاد بسیاری از چهره ها نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: ما نسبت به سازوکار فعلی شورای عالی انتقاد داریم.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» از مسائل پشت پرده در ماجرای تایید لیست شورای شهر تهران توسط رئیس دولت اصلاحات سخن گفت.
رهامی با اشاره به مصاحبه ی امروز شکوری راد در مورد نارضایتی رییس دولت اصلاحات از لیست شورای شهر گفت: بنده هم در مورد نارضایتی آقای خاتمی در مورد لیست شورای شهر، شنیده بودم. پس از آنکه مطالب و اعتراضاتی از سوی جریان چهره های بارز جریان اصلاحات در مورد چگونگی بستن لیست مطرح شد، جناب منتجب نیا به ایشان نامه نوشت که لیست را دیگر تایید نکنید و انتخاب را به مردم واگذار کنید. و مردم خود شخصا بین لیست ها دست به انتخاب بزنند.

خاتمی را نگران کردند که اگر لیست را تایید نکنید، اصلاح طلبان شورا را از دست می دهند

وی افزود: پس از ارائه لیست از سوی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، آقای خاتمی دچار تردید شدند. اما دوستان از شورای عالی به ایشان مراجعه کردند و مجموعا با همه صحبت هایی که شد، تصمیم بر این شد که جو از این حالت در بیاید و ایشان لیست را تایید کنند. دوستان به آقای خاتمی گفتند که اگر لیست را تایید نکنید ممکن است شورا به دست جریان های دیگر بیافتد و ایشان نگرانی پیدا کرد. گفته بودند دوستانی مثل هادی خامنه ای و منتجب نیا می خواهند لیستی جدا بدهند، با این حال من گفتم بنایی برای انتشار لیست موازی نداریم.نهایتا، به اقای خاتمی گفتند که لیست فشل می شود و ایشان را به این جمع بندی رساندند و نگران شان کرده بودند که اگر لیست را تایید نکنید فضا از دست می رود.
وی با اشاره به افراد معترض و استدلال آنها نسبت به لیست شورا گفت: با این حال، ما انتقاد داشته و داریم. دوستانی از جمله برخی اعضای شورای فعلی شهر می گفتند در بحث رای گیری و امتیازات، امتیاز بیشتری داشتند. همچنین افراد دیگری نیز همین سخن را می گفتند، از جمله افرادی که اقای خاتمی، نسبت به عدم حضورشان معترض بود.
رهامی اضافه کرد: نهایتا، دو سه روز مانده به انتخابات، ایشان به صورت کتبی و نه صوتی، لیست را تایید کردند. در فضای تشتتی که ایجاد شده بود، تاییدیه ایشان بسیار موثر بود و جبهه اصلاحات به انسجام رسید.  مجموع دوستان ما هم به این رسیدند که پس از تاییدیه رییس دولت اصلاحات، مخالفتی ابراز نشود. با این حال، بسیاری از دوستان، میتوانستند در لیست حضور داشته باشند، اما جمع بندی این شد که از لیست حمایت شود تا از هرگونه تشتت پیشگیری شود.
معتقد بودند هرگونه تغییر مصوبه در مورد لیست، شورای عالی را بهم می زند

رهامی در پاسخ به این سئوال که چرا براساس گفته ی شکوری راد، «عارف به اعتراض خاتمی توجهی نکرد و ماجرا را رها کرد»، گفت: دوستان معتقد بودند که این ماجرا قابل حل نیست. البته قرار بود دوستانی که در شورا بودند جلسه ای بگذارند، چون اعتراضات زیاد شد و اعضای شورای فعلی مصر بودند که حضور داشتند باشند مانند تندگویان، حقانی و دانشور. اما دوستان معتقد بودند هرگونه تغییر مصوبه شورای عالی را بهم می زند، ظاهرا از اصلاح و تغییر منصرف شدند.

نماینده دور اول و دوم مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: شورا به این نتیجه رسیده بود که اگر لیست را باز کنیم امکان بستنش سخت است. البته متوجه کردن تمامی اشکالات به سمت دکتر عارف اشتباه است، اقای عارف در شرایطی است پایین اوردن شان ایشان صلاح نیست، در واقع، انتقادات متوجه تمامی هیات رئیسه شورای عالی سیاستگذاری است.
رهامی در تشریح چرایی انتقاد بسیاری از چهره ها نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: ما نسبت به سازوکار فعلی شورای عالی انتقاد داریم. نگرانی ما این است که از شخصیت و موقعیت خاتمی بیش از حد نمی توان استفاده کرد و خود عملکرد و کار باید مورد نظر و پسند مردم باشد.

خاتمی هم تاکید کرد بخشی از انتقادات به شورای عالی و ترکیبش را قبول دارند و این باید اصلاح شود

وی همچنین از پذیرفتن بخشی از انتقادات از سوی رئیس دولت اصلاحات خبر داد و خاطرنشان کرد: اخیرا جلسه شورای مشورتی برگزار شد. اقای خاتمی هم تاکید کردند که بخشی از انتقادات به شورای عالی و ترکیبش را قبول دارند و این باید اصلاح شود.
رهامی تاکید کرد: در حقیقت، مشکل اصلی، ترکیب شورا و تعداد زیاد اعضای حقیقی شورا است. در واقع، اگر ترکیب اصلاح نشود، مشکلات باقی می ماند. با این حال، اینکه شورای دیگری در مقابل شورایعالی بوجود بیاید، فعلا زود است. باید از دوستان مختلف در جهت حل مشکلات دعوت شود. در واقع، هدف ما حفظ انسجام است و هر راه حلی که منجر به شکاف شود، مورد قبول ما نیست و همین مسئله موجب شده که بسیای از  حرف ها را نزنیم و سکوت کنیم.

یک جریان، شورای عالی را می گرداند

وی افزود: در این شورا، نقش عمده را  افراد ایفا می کنند و انها جای احزاب را گرفته اند. در واقع، عملا یک جریان، شورای عالی را می گرداند و رای از یک جا می گردد. البته من نسبت به حل مشکلات خوشبینم، خوبی اصلاح طلبان این است که در کلام مشکلات را حل میکنند. ما انتقادات را نگه می داریم اما حاضر نیستیم به منافع کلان اصلاحات ضربه بخورد. ما تجربه ۸۴ را فراموش نمی کنیم، تجربه ای که پر هزینه است. انقدر آنموضوع گران تمام شد که ده ها سال شاید طول بکشد که از عهده ی تاوان ان بربیاییم.
رهامی در ادامه گفت و گو با «انتخاب»، با ارائه راه حل برای رفع مشکلات در جبهه اصلاحات گفت: من معتقدم باید شورای هماهنگی را تقویت کنیم. در واقع، شورای عالی باید ذیل شورای هماهنگی قرار بگیرد. شورای هماهنگی بود که شورایعالی را راه انداخت. بنابراین در خود شورای هماهمگی جبهه اصلاحات، این مسئله را مطرح کنیم تا اصلاحات بیش از پیش تقویت شود. با خود اقای خاتمی در این رابطه صحبت شده است، لذا جلساتی داریم که مشکلات را حل کنیم و نگذاریم به بیرون بکشد. البته الان اولویت، بحث کابینه و شهرداری است، اما این باعث نمی شود که مسائل را در جلسات خصوصی مطرح نکنیم.
وی افزود: با این حال، دوستانی که منتقدند، اکنون ملاحظه می کنند و کوتاه می آیند، اما برخی جریانات بیشترین استفاده را می کنند. با خود می گویند که اینها که نمی آیند وسط، پس می گوییم مسائل بماند برای دفعه ی بعد. در حقیقت، چندین بار است که اینها اینطور رفتار می کنند.

توصیه های آیت الله

رهامی همچنین با اشاره به اخرین دیدارهای خود با آیت الله هاشمی اظهار داشت: ما با مرحوم آیت الله هاشمی هم پیش از فوت شان صحبت کردیم. ایشان در مورد مسائل جبهه اصلاحات معتقدند بودند که باید کمک شود و مشکلات رفع شود. ایشان تاکید بر تقویت تحزب در جبهه اصلاحات داشتند و حتی گفتند هفته ای یک جلسه با ایشان در این حوزه داشته باشیم.
نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو