ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

امید به شهرداری بستن کار گشا نیست

امین نعمتی*:امید به شهرداری بستن به نظر من کارگشا نیست. دوستانی که‌ مایلند تجربه هایی موفق را ببینند، تجربه پایگاه های پژوهشی آبشارهای شوشتر، بافت تاریخی میبد، سلطانیه را از طریق کانالهای ارتباطی خود پی گیری کنند.
نظر شما در خصوص نحوه ی هزینه کرد بودجه اختصاصی شهرداری به بافت تاریخی بوشهر چیست؟

میزان دقیق بودجه و پروژه ها تا کنون برای من مشخص نیستند. چون فکر می کنم در این زمینه می بایست تحدید موضوع صورت می گرفت. یعنی اینکه الان شهرداری می تواند در خیابان انقلاب به سمت ساحل کار اجرایی و هزینه کند و بعد ادعا کند که‌ دارد برای بافت کار می کند. چون هم درست است و هم نادرست. برای همین اگر موضوعات دقیقا مشخص باشند می توان در این خصوص نظر داد.

آیا نحوه اقدامات بهینه سازی بافت تاریخی به ویژه سنگفرش کوچه های آن استاندارد است؟

شاید بهتر است به جای واژه استاندارد بگوییم «بهینه» چرا که‌ در بحثهای معماری به ویژه مرمت در چنین مواردی استاندارد چون تعریف نشده است و شاید هم کمتر تعریف پذیر باشد، موضوع بحث قرار نمی گیرد.
بافت های تاریخی نه تنها از حیث شکلی و فضایی با بافت های فرسوده و بافتهای شهری امروزی متفاوت هستند که‌ در نحوه ی برخورد نیز اقدامات متفاوتی را می طلبد. نکته ی بسیار حائز اهمیت این است که‌ ما بتوانیم به روح مرمت نزدیک شویم. ببینید، در گذشته هر یکی دوسال یک مرتبه اهالی محل یا همسایه ها جمع می شدند و به صورت جمعی خانه ها را اندود می کردند. این نشان دهنده ی این هست که‌ مرمت اقدامی ادامه دار است. و یک بار برای همیشه نیست. پس باید صبور بود. این اقدام ادامه دار به این معنی نیست که‌ ما هر کاری کنه دلمان می خواهد انجام دهیم، بلکه ما بهترین و مناسب ترین کار ممکن را انجام می دهیم و شاید سه سال دیگر نیاز باشد مجددا به کارمان رجوع کنیم. روح مرمت و حفاظت را باید در جایی دیگر نیز دید. اینکه کف سازی یا بدنه سازی که‌ اکنون انجام می دهیم، خودش چقدر مرمت پذیر است؟ یعنی اگر فردا فلان ارگان خواست مثلا لوله ای از زیر زمین رد کند باید تخریب صورت گیرد و یا با برداشتن مصالح می توان لوله گذاری نمود و مجددا همان مصالح قبلی را با کمترین هزینه ها بازسازی نمود.

به نظر شما کیفیت مصالح بکار رفته ، طراحی و نحوه ی ساخت و ساز استاندارد و حرفه ای است ؟

حرفه ای که به نظر نمی رسید، آسیب رسان نیز می تواند می باشد. ما معمولا تا خودمان چرخ را ابداع نکنیم متقاعد نمی شویم. هرچند شاید چند صباحی پیش پدرانمان به این مهم نائل شده باشند. به کار بردن سیمان در کف سازی ها و بدنه سازی ها به صورت یله ای بسیار مضر است. می تواند در هدایت رطوبت ناشی از زه به بدنه های بناها و از آن طریق به سلامتی افراد استفاده کننده لطمه وارد کند. در تصاویر البته دیده نمی شوند که‌ از ملات سیمان برای کف سازی ها استفاده شده است، اگر جاهایی بخواهیم از سیمان استفاده کنیم باید جزییات آن را رعایت کنیم. از حیث زیبایی شناسی هم به نظرم مناسب نیست، شما لازم است به گوشه ها و محل جوینت و اتصال کف ها به جداره ها نگاه کنید متوجه می شوید. گل اندازی های کف را نیز به شخصه نمی پسندم. زیبایی با شلوغ کاری الزاما ارتباط مستقیمی ندارد.

به نظر شما راه حل عملکرد مناسب برای مرمت بافت تاریخی از جانب شهرداری چیست؟

به نظرم مشکل تنها با شهرداری نیست، با توجه به تجربیات موفق که‌ در کشور داشته ایم، پایگاه های پژوهشی میراث فرهنگی می توانستند جایگاه بهتری پیدا کنند تا شهرداری بافت. به دلیل بدنه کارشناسی و متخصصی که در دست دارند. پایگاه های پژوهشی در کنار پژوهش های بنیادی و علمی می توانند در آموزش معماری و هنرهای از دست رفته گام های مهمی بردارند، همچنین فعالیت های اجرایی مناسب با بافت را اتخاذ می کنند، چرا که‌ این پایگاه ها از لحاظ علمی و عملیاتی معمولا در ارتباطی مناسب با همدیگر هستند. اگر روزی می خواستیم فکر کنیم که‌ بافت تاریخی بوشهر کاندیدایی برای به ثبت جهانی رسیدن شود، باید در فکر پایگاه پژوهشی بافت می بودیم. این مشکل تنها برای بافت تاریخی نیست، سیراف هم همین مشکل را دارد. محوطه های هخامنشی دشتستان این روزها چه حال و روزی دارند؟ امید به شهرداری بستن به نظر من کارگشا نیست. دوستانی که‌ مایلند تجربه هایی موفق را ببینند، تجربه پایگاه های پژوهشی آبشارهای شوشتر، بافت تاریخی میبد، سلطانیه را از طریق کانالهای ارتباطی خود پی گیری کنند.
امید به شهرداری بستن کار گشا نیست
*پژوهشگر دوره دکتری مرمت، دانشگاه هنر اصفهان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد بوشهر

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو