ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

اصولگرایان پنچر شده اند

صادق زیباکلام: اصولگرایان بعد از اینکه احمدی نژاد تمام شد عملا پنچر شدند و هیچ آینده و هیچ نقشه راهی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارند .

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص نتیجه انتخابات آمریکا اظهار داشت: آنچه باعث شگفتی شد پیروزی ترامپ بود. اما اینکه چرا او پیروز شده دست کم در ایران زیاد به آن پرداخته نشده است.

زیباکلام در ادامه بیان داشت: به نظر نمیرسد ترامپ نتیجه ترس ها و نگرانی های سفید پوست های آمریکایی است که خیلی مرفه و تحصیل کرده نبودند و دانش اجتماعی بالایی نداشتند. او توانست تردید ها و نگرانی های اینها را از روند جهانی شدن و آمدن خارجی ها به آمریکا را مصادره به مطلوب کند.

این استاد علوم سیاسی با اشاره به اظهارات ترامپ در رقابت های انتخاباتی در خصوص همسویی او با روسیه در منطقه گفت این هم سویی به گونه ای بوده که در حقیقت ترامپ معتقد است درست است که باید با داعش مبارزه کرد؛ ولی به هیچ وجه نمی خواهد آمریکا را درگیر کند. یعنی درحقیقت مشخص است چه میگوید. او می گوید من با تمام وجود میخواهم داعش از بین برود، ولی آمریکا نباید هزینه بکند. برای این کار اگر کسان دیگر میخواهند این کار را بکنند دستشان باز است.

او با بیان اینکه جریان اصولگرایان در اینجا حالت دوگانه دارد گفت: از یک طرف خوشحال است که ترامپ برنده شده؛ از سوئی دیگر میخواهد به مردم ایران بگوید ببینید آمریکا چقدر علیه رئیس جمهور کشورشان هستند و ناراضی اند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص تاثیر انتخابات آمریکا بر آینده انتخابات در ایران نیز گفت: این انتخابات هیچ تاثیری ندارد. یعنی چه کلینتون رییس جمهور می شد یا چه ترامپ، شانس روحانی همین بود و تغییری نکرده است.

او همچنین در خصوص راهبرد اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری بعدی گفت: اصولگرایان بعد از اینکه احمدی نژاد تمام شد عملا پنچر شدند و هیچ آینده و هیچ نقشه راهی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارند . آدم هایشان تا حدودی مشخص است ، این کاندیداهای احتمالی پرویز فتاح ، ضرغامی ، حداد عادل ، جلیلی و قالیباف است. از کره ماه که نمیتوانند شخصیتی را رو کنند.

زیباکلام با تاکید بر اینکه روحانی حتی با دست و پای بسته هم میتواند با این شخصیت ها رقابت کند و آنها را شکست دهد گفت: تنها کسی که رقابت را جدی میکرد و چالش را برای روحانی جدی میکرد احمدی نژاد بود .

او در ادامه بحث ایجاد وحدت در میان اصولگرایان یا استراتژی چند کاندیدایی را بررسی کرد و گفت: قالیباف هیچ شانسی ندارد. به دو دلیل: یک اصولگرایان او را نامزد اصلی نخواهند کرد چرا که او را قبول ندارند و به صمیمیت و صداقت ایشان تردید دارند ولی فرض کنیم که من اشتباه میکنم و اصولگرایان بگویند زیباکلام بیخود گفته ما به او کاملا اعتماد داریم و او قرار است کاندیدای ما باشد و آنها اعلام کنند ما سیستم چند نامزدی را کنار گذاشتیم و همه ما پشت قالیباف ائتلاف کردیم. فکر نمیکنم او هفت یا هشت میلیون بیشتر رای بیاورد محبوبیت قالیباف با نسبت سال ۹۲ منحنی اش رو به افول بوده و هیچ دلیلی ندارد بگوئیم او محبوبیتش بیشتر شده بنابراین شانس زیادی ندارد .

زیباکلام همچنین در خصوص احتمال معرفی یک چهره جدید از جبهه اصولگرایی به عنوان نامزد انتخاباتی نیز گفت: چه کسی میخواهد بیاید ؟ پرویز فتاح است که می تواند جای احمدی نژاد وارد شود . تمام کسانی که پتانسیل این را دارند که نامزد شوند را ما میشناسیم/ کدامشان رای جمع کن هستند؟ تنها رای جمع کن اینها احمدی نژاد بود که منتفی شد.

او با بیان اینکه برای شهرداری هم وارد نخواهد شد او اهل کارهای دسته جمعی و برنامه ریزی شده نیست؛ بنابراین برای مجلس و شورای شهر و اینها نمی آید او تنها برای یک انتخابات خواهد آمد و آن هم ریاست جمهوری است

زیبا کلام همچنین در خصوص صحبت ها اخیر حداد عادل در خصوص تمایز این انتخابات از سایر انتخابات ها نز گفت: حداد عادل برای اینکه بگوید ماشین اصولگرایان متوقف نشده و ما همچنان پیروزمندانه به پیش میرویم این حرف ها را میزند و دائم می گوید ما یک گزینه آس داریم که به زودی رو میک نیم. اینها برای روحیه دادن به افکار عمومی جریان اصولگراست و هیچ پایه و اساسی ندارد و هیچکس را ندارند.

او همچنین در خصوص مرجعیت سیاسی جامعه روحامیت برای اصولگرایان و قابلیت وحدت آفرینی این جبهه خاطر نشان کرد: جامعه روحانیت مبارز کارایی و موضوعیتش را مدتهاست که از دست داده و یعنی بگوئید روحانیت مبارز از زیباکلام پشتیبانی میکند یا نمیکند؛ فکر میکنم تنها یک یا نیم درصد راس زیباکلام بالا و پایین شود. یعنی مدتهاست که اهمیتی دیگر در تعاملات سیاسی و اجتماعی جامعه ما ندارد. سی سال پیش تعیین کننده بود اما الان تعیین کننده نیست .

او درخصوص اینکه چرا جریان اصولگرا اصرار دارند بگویند جامعه روحانیت مبارز مرجع سیاسی اصولگرایان نیست گفت: این حرف ها مثل حرف های حداد عادل است. شما توقع دارید اصولگرایان چه بگویند؟ بگویند از وقتی احمدی نژاد منتفی شد ما بدبخت شدیم ؟ درعوض میگویند ما حول محور جامعتین حرکت میکنیم و موتلفه هنوز نامزد خودش را معرفی نکرده اینها برای بازار گرمی است .

او تاکید کرد: جامعه روحانیت مبارز قابلیت اینکه نامزدی را معرفی کند و به واسطه معرفی آن رای این نامزد بالا برود را ندارد. کسی برایش اهمیتی ندارد بداند روحانیت مبارز چیست. دهه شصتی ها و افتادی ها برایشان مهم نیست روحانیت مبارز از چه کسی حمایت میکند .

زیباکلام در پایان ضمن اشاره به راهبرد تشکل نزدیک به مصباح در انتخابات آنی گفت: تشکل مصباح هم از سعید جلیلی حمایت میکند مگر اینکه خودشان نامزد دیگری معرفی کنند . به احتمال خیلی زیاد نامزد آنها سعید جلیلی خواهد بود.


انتخاب

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو