ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

محمدرضا فولادی
اصلاح طلبی پیش رونده یا تدریجی

محمد رضا فولادی:
بعد از طرح بحث های هم گرایانه ملی توسط رهبران جریان اصلاحات، تعداد زیادی از نیروهای سیاسی در پی این پیشنهادات به موجی از ایده های همبسته محور/ محافظه کارانه دامن زدند؛ و البته این عملکرد معقول و پذیرفتنی بود و می توانست راهگشای افق های جدیدی باشد (در صورت پیوند آن با ظرفیت های خفته جریان اصلاح طلبی). اما مقادیر عمده ای از معضلات داخلی در اردوگاه اصلاح طلبی وجود دارد که سرنوشت رد/ پذیرش این طرح های پیشنهادی از سوی نهادهای حاکمیتی، در واکاوی آن معضلات بسیار بازنمایاننده است.
بسیاری از کنش های نیروهای موسوم به اصلاح طلب از ابتدای طرح بحث اصلاحات در کشور تا به امروز، فاقد انرژی لازم برای پیش برد امر اصلاح طلبی بوده است. بخش مهمی از نیروهای سیاسی به دنبال یک سوخت و ساز دست اول، از بالا به پایین و بی دردسر هستند تا در کنار تثبیت جایگاهشان و علاوه بر حل شدن مشکلات کشور، امور فارغ از “منازعات کلان در صفحات قدرت، از حکومت تا جامعه” پیش رود. البته این سبک و سیاق در تئوری مذموم نیست، بلکه می تواند با حذف و اضافه هایی در روش ها مورد اقبال عمومی هم قرار گیرد؛ اما وقتی در زمینه رخدادهای دو دهه اخیر کشور جانمایی و فهم شود، بسیار بی ربط، پر اشکال، انتزاعی و تخیلی به حساب خواهد آمد.
نگاه از بالا به پایین سیاستمداران، مدیران و بوروکرات های ایرانی (حتی آن ها که در اردوگاه اصلاح طلبی قرار دارند)، حکایت از تثبیت یک سری رویه ها، الگوهای رفتاری و شاخص های عملکردی در فضای سیاسی و مدیریتی کشور دارد؛ که کمترین همخوانی را با شاخصه های امر اصلاحی دارد و در عمل با پتانسیل، توان و استراتژی برخاسته از این سبک کنش گری (که در الگوهای تنگ نظرانه نهادینه رسمی رشد کرده و شکل گرفته است) نمی توان به اصلاحات در کشور دامن زد. همین کمبودهاست که باعث می شود تا نیروهای سیاسی مطرح دائما درجا بزنند و راهبردهای یک جریان بیست ساله را بر پایه های نامستحکم بنا کنند.
قابل درک است که طرح بحث های هم گرایی ملی منطقی مبین دارد، اما بنای راهبرد کل جریان اصلاحات بر هم کنش همگرایانه سایر جریانات سیاسی نیز استراتژی اطمینان بخشی نبوده و علاوه بر ایجاد سستی، در شرایط هیجانی به نفرت و دوری و انشقاق بیشتر در کشور می انجامد. گفته می شود که راه ها همه بسته است و عقلانیت سیاسی در حصر خواسته ها و کاهش سطح عملکرد اصلاحی می باشد؛ و این راهی طولانی و تدریجی است و البته که تنها راه است. واقعیت این است که مقدمات و نتایج این جمع بندی به خوبی مورد پرسش قرار نگرفته است؛ کدام عقلانیت؟ کدام عملکرد محدود؟ و کدام راه تدریجی؟ پایه های راهبرد مبهم اصلاحی سرشار از ناگفته های جست و جو نشده و واکاوی نشده است.

به راستی پیش برد برخی تحولات در زیر پوست جامعه و دولت و حاکمیت در دو دهه اخیر با چه ابزار و روش هایی عملی شده است؟ تحمیل سبک زندگی متفاوت از منظرهای ایدئولوژیک در جامعه، ظهور جنبش های خرد ملی و قومی که علیرغم فشارها همچنان به شکل اصولی خواسته های خود را مطرح می کنند، تغییرات محسوس در فضای اجتماعی، حضور غیر قابل انکار بخش های نادیده گرفته شده جامعه چون زنان و بسیاری از تحولات غیر حاکمیتی در کشور، حاصل کدام روش و جریان و موج پیش رونده بوده اند؟ و در مقابل ناکامی ها حاصل کدام روش و جریان و موج پس رونده بوده اند؟
به نظر می رسد در درون جریان اصلاح طلبی بحث های باز نشده و تضارب آرا ضروری و گفتمان های محدود شده با اهمیتی وجود دارد که بدون بها دادن به آن ها، نمی توان از گردنه دشوار مشکلات عبور کرد. همواره گفته شده است (البته در زمانه کارزارهای انتخاباتی) که توجه به جریانات اجتماعی و عمل در صحنه جامعه و برساختن جدی جامعه مدنی یک پایه اساسی پیشبرد جریان اصلاحات است؛ و اما حضور در قدرت و پیروزی در صندوق رای و چانه زنی با جریان های قدرتمندِ رقیب هم پایه ای اساسی است و نمی توان آن را نادیده گرفت. اما در صحنه واقعی، جریان اصلاحات از کدام پایه موفقیت به دست آورده و از کدام هزیمت یافته است؟ به کدام پایه بها داده و کدام نادیده گرفته شده است؟ جریان اصلاحات در برقراری تعادل حیاتی میان پایه های توان افزاییش چگونه عمل کرده است؟
نادیده گرفته شدن انتظارات رهبران جریان اصلاحات ازسوی نهادهای حاکمیتی کاملا قابل پیش بینی بود و البته از منطق مشخصی هم برخوردار است. در عین حال نمی توان به صرف این نادیده انگاشته شدن ها صحنه سیاسی و اجتماعی را ترک گفت. اما می توان در راهبرد و عملکرد، به صورت بنیادی و اصولی نقاط تمرکز جریان اصلاح طلبی را تغییر داد. جریان اصلاحات سر ستیز ندارد، اما می بایست اصول و شاخص های استوار و محکم و غیر قابل عدولی داشته باشد. حرکت تدریجی و دائمی و زمان بر، فقط زمانی پیش رونده است که بر اصول مستحکمی بنا نهاده شده باشدو منفعت طلبی ها، خمودگی ها، ناتوانی ها و کژ کارکردی ها در درون جریان اصلاحات پالایش شوند. جریان اصلاحات غیر قابل نادیده گرفتن است و فقط اگر نیروهای اثرگذار جریان اصلاحی به همراه نیروهای میانی بر خواسته های منطقی خود جهت اصلاحات جدی (در هر موقعیت و فرصتی) پافشاری مکرر نمایند و اسیر تقلیل گرایی نشوند و ظرفیت های اجتماعی خود را تقویت نمایند؛ می توان افقی از یک راه تدریجی، پیوسته و البته پیش رونده (به معنای واقعی کلمه) را بازگشایی نمود. و این نیز با ذوق زدگی از پیشنهاد های هم گرایانه ملی و دل سردی و بی علاقگی به امر سیاسی ناشی از نادیده انگاشتن این پیشنهاد ها، همخوانی ندارد.

 

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو