ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

ارایه لیست های متعدد؛سلب اعتمادمردم

زهرا قائدزاده: تمام کاندیداها و افراد شایسته را رتبه بندی نمایند و هر آنچه نتیجه این فرآیند شد را به عنوان لیست یکتا در انتخابات ارایه و حمایت نمایند. در غیر اینصورت، انشقاق در بین گروه های اصلاح طلب و ارایه لیستهای متعدد موجب آشفتگی و سلب اعتماد مردم و در پایان نیز عدم توفیق اصلاح طلبان خواهد شد. لذا ابتدا باید بر معیارهای مشترک توافق کنند و هر فرد موفق از معیارها را حمایت کنند.

 

 

دومین نگر خواهی سیاسی جامعه(۴)

زهرا قائدزاده
رییس حزب ندای ایرانیان شهرستان بوشهر

 

۱وضعیت اصلاحات در کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟
ارزیابی هر موضوعی در سطح کلان و ملی نیاز به انجام فرآیندی علمی و پژوهش دارد. لذا صحبت بنده در وسعت درک سیاسی و اشراف محدودم بر مسایل و توانایی برقراری روابط بین آنهاست. از این منظر با توجه به سن اصلاحات در کشور و حضور نواندیشان اسلامی و دکترین این موضوع که توانستند توازن را در معیارهای اصلاحات و انتظارات حکومت جمهوری اسلامی برقرار کنند و این جریان فکری امروز مراد خویش را پیدا کرده و وضعیت اصلاحات در کشور رو به رشد است. البته با توجه به چرخه عمر، موضوع اصلاحات در مرحله بلوغ است و از نشانه های متقن می توان به یکپارچگی مردم در ۵ سال گذشته اشاره کرد یا تغییر مواضع برخی افراد تاثیر گذار در راس حکومت که به وضوح دریافتند، بقا و استمرار محبوبیت در نظر مردم، درک حقوق آنها و احترام به خواسته های عمومی ملت است. لذا اصلاحات در کشور به اولین سطح بلوغ خود رسیده و مردم مفاهیم عمیق شعارهای جامعه مدنی و مصادیق و مضامین آن را دریافته اند و راه عمل به آن را نیز به خوبی آموختند. قطعا رسیدن به بلوغ در هر فرآیند نیازمند هزینه و صرف منابع می باشد، اصلاحات نیز در کشور عزیزمان، هزینه های زیادی را در بر داشته است تا اینکه به این جایگاه رسیده است و قطعا بعد از اتمام دوره بلوغ به پایداری و استمرار خواهد رسید.

۲٫وضعیت اصلاحات در استان بوشهر را چگونه ارزیابی کرده و به نظر شما راهبرد اصلاح طلبان برای انتخابات پیش روی شوراهای شهر پنجم بر چه مبنایی بایست شکل بگیرد؟
به فراخور فضای ملی، استان بوشهر نیز در دوره گذار به سر می برد و همسان سازی عقاید اصلاح طلبی در بوشهر نیازمند همفکری بیشتر و تفاهم و تعامل نیروهای تاثیر گذار است. قطعا تندروی و کندروی در این عرصه موجب ناآرامی بیشتر و فرصت سوزی برای طیف فکری اصلاح طلبان و ظرفیت سازی برای اصولگرایان خواهد شد. بر این اساس اصلاح طلبان عزلت نشین باید احساس مسئولیت کنند و پا به میدان بگذارند و بار دیگر انسجام را به جریان اصلاح طلبی استان بازگردانند. چرا که تنها راه موفقیت این تفکر گفتمان مدنی و گفتمان اصلاحات است. در خصوص بخش دوم سوال شما باید عرض کنم کسب موفقیت در سایه تعیین افراد شایسته و به دور از حب و بغض های فردی است. گروه های اصلاح طلب استان باید بر اساس شاخص های مورد توافق جمع که تامین کننده منفعت نظام، منفعت استان، منفعت مردم و منفعت جریان فکری اصلاح طلبی باشد، تمام کاندیداها و افراد شایسته را رتبه بندی نمایند و هر آنچه نتیجه این فرآیند شد را به عنوان لیست یکتا در انتخابات ارایه و حمایت نمایند. در غیر اینصورت، انشقاق در بین گروه های اصلاح طلب و ارایه لیستهای متعدد موجب آشفتگی و سلب اعتماد مردم و در پایان نیز عدم توفیق اصلاح طلبان خواهد شد. لذا ابتدا باید بر معیارهای مشترک توافق کنند و هر فرد موفق از معیارها را حمایت کنند.

۳٫به نظر شما لیست شورای شهر پنجم اصلاح طلبان بایست بر اساس چه شاخص هایی تنظیم گردد؟
بدیهی است این موضوع جای بحث بسیار دارد ولی احتمالا سه بخش اساسی داشته باشد. در اولین بخش رزومه تخصصی و علمی افراد باید قرار داشته باشد و در بخش دوم معیارهای تعهدی و تفکری و در بخش سوم باید مقبولیت و نگاه عمومی یا اصطلاحا توفیق در انتخابات درون حزبی را کسب نماید. البته مصادیق و شاخص های جزیی باید به صورت کارشناسی مورد بحث قرار گیرد که از حوصله این مطلب خارج است.

۴٫ائتلاف مجموع نیروهای اصلاح طلب در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراهای شهر بایست بر اساس چه معیارهایی باشد؟
استراتژی ائتلاف همیشه وقتی اتفاق می افتد که نقاط قوت و بروز فرصت های محیطی بر نقاط ضعف و تهدیدهای محیطی فایق نیاید. در این صورت اتخاذ استراتژی ائتلاف می تواند منطقی و نجات دهنده باشد به شرطی که شرایط ائتلاف شامل وظایف و انتظارات گروهها تعیین شده باشد و افراد با ذهنیت صحیح وارد ائتلاف شوند و در راس ائتلاف هم یک تیم پیشران از متفکران گروهها برای امور سیاستگذاری و تعیین خط و مشی شکل گرفته باشد که دارای معیارهای شایستگی باشند. در این صورت ائتلاف موفقیت آمیز خواهد بود. عدم رعایت هر یک از موارد مذکور، اندکی از کیفیت توفیق را خواهد کاست و این به مفهوم شکست ائتلاف نیست بلکه درصد تحقق اهداف کاهش می یابد، لذا، اولین معیار در شکل گیری ائتلاف اصلاح طلبان بوشهر باید تشریک مساعی در دستیابی به اهداف عالیه تفکر و جریان اصلاحات که همان سربلندی ایران و نظام جمهوری اسلامی است، باید باشد و بعد از آن تقویت قوا در مقابل شاخه های افراطی اصلاح طلبی و گروههای رقیب و نزدیک نمودن آرا و کاهش اختلافات در انتخاب افراد موثر برای انتخاب دکتر روحانی تا ۱۴۰۰ و تشکیل شوراهای منسجم.

۵٫به نظر شما احزاب اصلاح طلب استان بوشهر بایست وارد یک راهبرد اتحاد دائم و تشکیلاتی شوند یا اینکه در موسم انتخابات به تاک تیک ائتلاف ووحدت بر سر لیست واحد برسند؟ کدام منطقی تر و کاربردی تر است؟
بدیهی است راهبرد اتحاد دایم، فرضی بوده و در شرایط واقعی به دلایل بسیار متعدد امکانپذیر نیست ولی شیوه دوم که ائتلاف کوتاه مدت است بسیار عملی و منطقی تر و کاربردی تر به نظر میرسد.

۶٫با توجه به اختلاف استانداری با اصلاح طلبان استان بوشهر به نظر شما با توجه به نزدیکی انتخابات اصلاح طلبان بایست چگونه برنامه ریزی نمایند تا این اختلاف در انتخابات خسران ببار نیاورد؟
البته منظور شما را از اختلاف متوجه نمیشوم. دقت کنید که حدی از تعارض در علوم مدیریت بسیار پسندیده و مورد تایید است و عدم وجود تعارض که به اتحاد ساختگی منجر می شود اصلا مصلحت نیست و اگر همه افراد صرفا یکدیگر را تایید کنند قطعا مشکلات عظیمی بوجود خواهد آمد. لذا اختلاف نظر و تعارض بسیار سازنده است و خوشبختانه استاندار از هوش اجتماعی بالایی برخوردارند و نتایجی که از این تعارضات حاصل میشود، مصلحت و رشد و توسعه استان خواهد بود و قطعا در موارد مورد نیاز به یکدیگر نزدیکتر خواهند شد. دولت ملی (وزارت کشور) و به تبع آن دولت محلی (استانداری و فرمانداری ها) به عنوان مجری انتخابات قطعا باید فضایی را که در آن آرامش و سلامت و بدون هر گونه جانبداری باشد را مهیا کنند تا شکوه و عظمت انتخابات ۹۶ بار دیگر نمایان شود و هر آنچه که خواست مردم است رقم بخورد.

۷٫به نظر شما تشکل های سیاسی استان (ائتلاف و شورای هماهنگی) بایست زیر یک تشکل جمع شوند یا کماکان به همین صورت ادامه دهند؟
در مباحث قبل به این موضوع پرداختم و جزیی شدن در چارچوب کار نیازمند مباحث طولانی کارشناسی است ولی تشکیل شعار واحد و تیم واحد باعث هم افزایی خواهد بود.

۸٫تشکل های سیاسی بایست از مجموع دبیران احزاب باشد یا اینکه نیروهای اصلاح طلب غیر حزبی و روزنامه نگاران اصلاح طلب نیز در این تشکل ها بایست حضور داشته باشند؟
اگر افراد تمایل به حضور در حزب و فعالیت حزبی ندارند و فردی موثر و خوشفکر با جایگاه اجتماعی هستند باید در تشکیلات نهایی و اتاق فکرها، جایی مناسب و شایسته داشته باشند چرا که هسته اصلی گفتمان اصلاحات بهره مندی از خرد جمعی است.

در پایان برای شما آرزوی توفیق دارم و انشاالله مردم با بصیرت و آگاه ایران در انتخابات پیش رو حماسه ای دیگر را خلق کنند که دست طماعان را کوتاه و وسوسه خناسان را خنثی نمایند.

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو