ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

اصلاح‌طلبان علیه تحریم

انتشار نامه ٣٠ ایرانی خارج‌نشین به رئیس‌جمهوری آینده آمریکا برای تجدیدنظر در توافق هسته‌ای و نیز وضع تحریم‌های تازه علیه ایران علاوه بر اینکه موجی از واکنش‌های منفی را در فضای مجازی به همراه داشت، از سوی فعالان اصلاح‌طلب هم نقد شد.

اصلاح‌طلبان علیه تحریم

این در حالی است که یک جریان رسانه‌ای خاص در تلاش است تا آن ٣٠ نفر را به عنوان «اصلاح‌طلبان خارج‌نشین» معرفی کند. فعالان سیاسی اما در گفت‌وگوهای خود با «شرق» تأکید کردند که بین اپوزیسیون خارج‌نشین که قصد براندازی داشته و ضد منافع ملی به ترامپ نامه می‌نویسد و جریان اصیل اصلاحات نسبتی وجود ندارد؛ چرا که این جریان با وجود اتهاماتی که در سال ٨٨ متوجه آن شد، همواره خواستار حل موضوع هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه کشور بوده است.

نگاهی به سابقه فعالان جریان اصلاحات و تأکید آنها بر حل مسئله هسته‌ای که در سایه آن تحریم‌های ظالمانه علیه کشور نیز رفع شود، در تضاد آشکار با نامه ٣٠ نفری است که دقیقا خواستار برگشت به شرایط قبل از توافق برجام هستند. به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان» این عده در بخشی از نامه خود به ترامپ نوشته‌اند: «در زمان مبارزات انتخاباتی شما، ما و میلیون‌ها ایرانی هم‌عقیده در اعتراض صریح شما به توافق اتمی اوباما، رئیس‌جمهور کنونی، با جمهوری‌اسلامی ایران بودیم. صمیمانه امیدواریم که با انتخاب دولت جدید و کنگره برای اولین بار فرصتی برای بازنگری به عواقب فاجعه‌بار این توافق و اجرای تعهدی که به رأی‌دهندگان در این زمینه داده شد، فراهم شود».

بنا به این گزارش، امضاکنندگان این نامه ضمن مقایسه ایران با داعش، حملات صورت‌گرفته در اروپا را هم به جمهوری اسلامی مرتبط کرده و نوشته‌اند اقدامات ایران آغازگر بحران تروریسم بوده است! نامه مزبور در حالی منتشر و با واکنش‌های تند و انتقادی مواجه شده است که برخی از جریان‌های رسانه‌ای وابسته به تندروها ضمن انتشار این نامه، تلاش می‌کنند این نامه را به مستمسکی برای زیر فشار قراردادن اصلاح‌طلبان تبدیل کنند.

به عنوان نمونه رجانیوز گزارش خود را با این عنوان منتشر کرده است:

«نامه اصلاح‌طلبان خارج‌نشین به ترامپ» در بخشی از این گزارش چنین ادعا شده است
«…حدود هشت سال از فتنه ٨٨ و قضایای مربوط به آن می‌گذرد و سردمداران خارج‌نشین آن که هر روز در برابر سازمان‌های بین‌المللی تجمع می‌کردند و بر آتش بی‌آبروکردن ایران در افکار عمومی جهان می‌دمیدند، دست به قلم شده و برخلاف رویکرد پنهان خود در این سال‌ها، علنا خواستار افزایش تحریم‌های ضدایرانی از سوی رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده شده‌اند.
البته علت نگارش این نامه در سال ٩۵ و فشارهای پشت پرده در سال ٨٨ برای تحریم بیشتر مردم ایران از سوی اصلاح‌طلبان خارج‌نشین، نیازی به تحلیل ندارد؛ چراکه کاسبی با تحریم مردم ایران و دریافت کمک‌هزینه‌های مالی برای راه‌اندازی سایت‌ها و رسانه‌های ضدایران بخشی از پروژه‌هایی است که این افراد در یک دهه اخیر در آن مشغول بوده‌اند و قطعا با کاهش تحریم‌ها علیه کشورمان، نان آنها آجر خواهد شد».

نامه ۵۵ نفر

به نظر می‌رسد این خط رسانه‌ای نامه یاد‌شده را دستاویزی قرار داده تا بخواهد جریان اصلاحات را مورد تخطئه قرار دهد. این در حالی است که ٣٠ نفر امضاکننده نامه، هرگز برای اقدامات خود از جریان اصلاح‌طلب مهر تأییدی دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که خط رسانه‌ای خاص، تلاش دارد تا با پیوندزدن این نامه به حوادث سال ٨٨، هرگونه اقدامات امضاکنندگان این نامه از سال ٨٨ به این سو را منتسب به جریان اصلاحات قلمداد کند. این اتهام در شرایطی به جریان اصلاح‌طلب وارد می‌شود که پیش از آن، جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نامه‌ای را خطاب به باراک اوباما نوشته و خواستار آن شدند که تحریم‌های علیه ایران لغو شود. این نامه در مرداد سال ٩٢ نوشته و منتشر شد، یعنی چند روز بعد از آنکه حسن روحانی کلید دولت یازدهم را در دست گرفته بود؛ اما هم‌زمان با انتخاب روحانی، اعضای سنای آمریکا خواستار تشدید تحریم‌های نفتی ایران شده بودند و نگارش نامه در همان اثنا صورت گرفت تا نهایتا بر تصمیم اوباما برای امضا یا وتوی مصوبه کنگره اثرگذار باشد.
در بخشی از آن نامه ۵۵ نفر آمده بود: «ما گروهی از زندانیان سیاسی ایران این نامه را خطاب به شما می‌نویسیم تا توجه شما را به آثار مخرب تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی و تلاش فزاینده برای انزوای سیاسی ایران در جامعه جهانی بر زندگی روزمره مردم ایران و بسته‌شدن فضای سیاسی کشور جلب کنیم… ممکن است برخی بر این گمان نادرست باشند که اعمال تحریم‌ها باعث تقویت دموکراسی در ایران خواهد شد؛ اما به باور امضاکنندگان راه رسیدن به دموکراسی که به توصیف آنان قطعا مطلوب است تحریم خارجی و فشار طافت‌فرسا بر مردم و فشار روی دولتی که با مقتضیات ایران در جهت تقویت روندهای دموکراتیک حرکت می‌کند نیست و حاصل آن در عمل یک بار دیگر تقویت افراطی‌گری و تضعیف نهال دموکراسی خواهد شد». محسن امین‌زاده، مصطفی تاج‌زاده، ابوالفضل قدیانی، سیدعلیرضا بهشتی‌شیرازی، علیرضا رجایی و… ازجمله امضاکنندگان این نامه بودند.

نامه ۴۶۶ نفر

بعد از انتشار آن نامه؛ ۴۶۶ فعال سیاسی و مدنی هم مجددا در نامه‌ای به اوباما ضمن حمایت از نامه ۵۵ فعال سیاسی به رئیس‌جمهور ایالات متحده متذکر شده بودند که «… در حالی هدف تحریم‌ها تغییر برنامه اتمی ایران اعلام شده که گستردگی و شدت تحریم‌ها با هدف آن نسبتی ندارند. بااین‌حال در هشت سال گذشته برنامه هسته‌ای ایران متوقف نشده و تنها امکان معیشت مردم عادی است که به محاق رفته است؛ بنابراین مردم ایران به این باور رسیده‌اند که تحریم‌کنندگان دغدغه‌ای از بابت حقوق انسانی آنها ندارند و برای وادارکردن جمهوری اسلامی به پذیرش خواسته‌های خود، مردم ایران را هدف گرفته‌اند…».
اگرچه همان‌زمان باز هم برخی سایت‌های اصولگرا نگارش این نامه را به نفع اوباما ارزیابی کرده و مدعی شدند آنچه با عنوان کمپین ضد تحریم در روزهای نخستین پیروزی روحانی شکل گرفت، پروژه تحت فشار گذاشتن نظام برای اجرای ایده‌های رادیکال اصلاح‌طلبی بوده است، بااین‌حال پرواضح است اقدام گروهی خارج‌نشین که تعدادی از آنها ناشناخته بوده و برخی هم سوابق روشنی از فعالیت سیاسی در ایران ندارند، ارتباطی به جریان اصلاح‌طلب پیدا نمی‌کند.

موسوی‌لاری: کمک به دلواپسان داخلی

عبدالواحد موسوی‌لاری در همین پیوند به «شرق» گفت: «اقدام این ٣٠ نفر در راستای کمک به جریان دلواپس داخلی است. اصلاح‌طلبان برجام را عمل دیپلماتیکی ارزیابی می‌کنند که قرار است به کمک آن مشکلات حل شود؛ اما آنهایی که در خارج از کشور به دنبال مشکل‌تراشی برای کشور هستند و از جمله این ٣٠ نفر تلاششان این است که برجام را ناکارآمد جلوه بدهند، مشابه همان کاری که دلواپسان در داخل کشور انجام می‌دهند». وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: «جریان اصلاحات معتقد است که تحقق برجام یک توافق عقلایی بوده که نه صد درصد اما تا حدود زیادی منافع ملی را تأمین کرده است. در چنین شرایطی این ٣٠ نفر خارج‌نشین، به کمک دلواپسان آمده و تلاش می‌کنند تا این توافق لغو شود».
او تأکید کرد: «بر همین اساس جریان دلواپس داخلی که در تعارض با دولت هستند و برجام را زیر سؤال می‌برند، مراقب باشند با وطن‌فروشان خارج‌نشین هم‌صدا نشوند. ممکن است دلواپسان با دولت مشکل داشته باشند؛ اما مواظب باشند با این ٣٠نفری که اصل موجودیت نظام و ایران را قبول ندارند هم‌صدا نشوند».

رمضان‌زاده: این اقدام خیانت است

در همین ارتباط، عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات هم در گفت‌وگو با «شرق» با تأکید بر اینکه اقدام این ٣٠ نفر چیزی جز خیانت نام ندارد، گفت: «مواضع براندازانه و ضد نظام این جریان که این ٣٠ نفر هم شامل آنها می‌شوند، روشن است و خط فاصله اصلاح‌طلبان با این گروه نیازی به اثبات ندارد».
این فعال سیاسی ادامه داد: «آنچه رهبری جریان اصلاحات اعلام کرده مسیر حرکت اصلاحات را روشن کرده که جز از مسیر قانون اساسی و اتکانکردن به نیروهای خارج‌نشین نمی‌گذرد. جریان اصلاحات هرکجا که لازم بوده به دفاع از کیان ایران و نظام اسلامی بلند شده است. عموم رزمنده‌هایی که در جریان جنگ ایران و عراق برای دفاع از کشور رفتند جزء این جریان هستند؛ بنابراین هرگونه نسبت برقرارکردن بین آن ٣٠ نفر و جریان اصلاحات، دست‌وپازدن یک جریان شکست‌خورده است که با هر سازی که خارجی‌ها برای آن کوک می‌کنند، هم‌صدا می‌شود».
رمضان‌زاده تأکید کرد: «شهید مطهری قبلا گفته بود کمونیسم و لیبرالیسم دو تیغه قیچی برای نظام هستند، اکنون هم خارج‌نشین برانداز و دلواپس داخلی دولبه قیچی هستند که برای ضربه‌زدن به ایران به حرکت درمی‌آیند».

منصوری: باید تأسف خورد

آذر منصوری، از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم در گفت‌وگوی خود با «شرق» تأکید کرد جریان اصلاحات با هرگونه جریان برانداز و کسانی که عَلَم مخالفت با ایران را برداشته‌اند، مخالف است و موضع آن در برابر این جریان‌ها روشن است. این فعال سیاسی با بیان اینکه مسیر اصلاح‌طلبی از معبر قانون اساسی می‌گذرد، گفت: «با توجه به این رویکرد، هیچ نوع رفتاری که به منافع ملی آسیب برساند یا موجب تضعیف آن شود، نسبتی با جریان اصلاح‌طلبی ندارد».
منصوری با بیان اینکه جریان اصلاحات باوجود این در چند سال گذشته، با بی‌مهری فراوان مواجه شده است، گفت: «بااین‌حال این جریان در جهت تأمین منافع ملی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است؛ اما باوجود تأکید رهبری مبنی بر جذب حداکثری، خطی تلاش می‌کند این جریان اصیل را که یکی از بال‌های نظام جمهوری اسلامی است، به براندازی متهم کند. او ادامه داد: همین واکنش‌ها در یک روز گذشته مرزها را با جریان خارج‌نشین روشن می‌کند. باید برای کسانی که خود را ایرانی می‌دانند؛ اما دست به نگارش چنین نامه‌ای زده‌اند تأسف خورد، این افراد جز دشمنی با کشور و مردم و منافع ملی مطلب دیگری را دنبال نمی‌کنند».

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو