ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

استقبال از ۱۵۰۰ دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه امیرکبیر

رونمایی از سردر دانشگاه امیر کبیر

دانشگاه امیرکبیر امروز میزبان ۱۵۰۰ نو دانشجوی پرشوری بود که با تلاش و کوشش فراوان وارد فصل جدیدی از زندگی خود شدند، دانش‌آموزان دیروزی که با حضور خانواده‌های خود اولین روز از عنوان دانشجویی و یا به نوعی مهندس را تجربه کردند.

به گزارش ایسنا، خیابان حافظ از ابتدای صبح امروز شاهد تردد نودانشجویانی بود که کارنامه موفقیت در بزرگترین ماراتن زندگی خود را به دست گرفته‌ و اینکه به همراه خانواده‌های خود با هیجان، شوق و اشتیاقی بی‌نظیر آرزوهای خود را در  ساختمان‌های بلند قدیمی دانشگاه امیرکبیر نظارت می‌کردند، نو دانشجویانی که در عین خوشحالی می‌توانستیم دلهره و اضطراب را در چهره‌های آنها مشاهده کنیم.

دکتر سید احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر  در این مراسم این دانشگاه را یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه صنعتی کشور توصیف کرد و گفت: قدمت دانشگاه امیرکبیر به ۹۰ سال و به عبارت دیگر به ۶۰ سال بر می‌گردد. در واقع این دانشگاه در سال ۱۳۳۶ با عنوان دانشگاه پلی‌تکنیک تاسیس شد و بعداز انقلاب نیز عنوان امیرکبیر به آن داده شد، اما قدمت آن به سال ۱۳۰۷ بر می‌گردد که از ادغام چند مدرسه عالی فنی به وجود آمد.

وی در ادامه تاکید کرد: همه رشته‌های مهندسی و علوم در دانشگاه امیرکبیر دایر است، در واقع این دانشگاه با ۱۶ دانشکده، چهار پردیس، ۱۴ هزار دانشجو (۵۰ درصد آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند) یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود که البته اخیرا نیز مجوز تاسیس یک پردیس دیگر را دریافت کردیم و کار ساخت آن از سال جاری شروع می‌شود.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به برنامه راهبردی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر از سال ۱۳۸۶ تدوین شده بود، اما از سه سال پیش در دانشگاه اجرایی شد که بر اساس این برنامه دانشگاه امیرکبیر باید تا سال ۱۴۰۴ جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرد و بر اساس برنامه ششم توسعه نیز جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر باشد که البته بر اساس مصوبه ابلاغی این دانشگاه جزو پنج دانشگاه کشور است که باید در رده ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

دکتر معتمدی با تاکید بر این‌که دانشگاه امیرکبیر در چهار رتبه‌بندی معتبر جهان حضور دارد، افزود: دانشگاه امیرکبیر در بین دانشگاه‌های داخلی به خصوص دانشگاه صنعتی شریف در چهار رتبه‌بندی در دو رتبه جایگاه نخست، یک رتبه جایگاه دوم و یک رتبه نیز جایگاه سوم را از آن خود کرده است که البته باید تا سال ۲۰۱۷ این رتبه‌ها ارتقاء یابد.

وی از بازنگری برنامه آموزشی دوره کارشناسی این دانشگاه برای سال جاری خبر داد و گفت: خوشبختانه بازنگری برنامه‌های آموزشی دوره کارشناسی این دانشگاه که از سال گذشته شروع شده بود، به اتمام رسیده و از مهرماه امسال برنامه‌ بازنگری شده در کلاس‌ها ارائه می‌شود.

به گفته رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه از ۳۰ سال پیش با راه‌اندازی معاونت بین‌الملل با جدیت آغاز شده و در حال حاضر دانشگاه امیرکبیر توانسته با دانشگاه‌های برتر دنیا قراردادهای تحقیقاتی و دوره‌های مشترک برگزار کند و در سال جاری نیز توانستیم ۱۰۰ درصد امتیاز بین‌المللی را برای دانشگاه دریافت کنیم.

دکتر معتمدی ادامه داد: در بخش پژوهش و تولید علم نیز بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه امیرکبیر در رتبه سی‌ام دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته و همچنین ۱۰ نفر از  اساتید این دانشگاه بعد از انقلاب به سمت وزیر رسیدند.

وی در ادامه همچنین چند توصیه به دانشجویان جدید ورود دانشگاه امیرکبیر کرد و گفت: متاسفانه ما گاهی مواقع با دانشجویانی مواجه می‌شویم که بعد از ورود به دانشگاه تصور می‌کنند که کار تمام شده است، در نتیجه بعد از مدتی با مشکلات آموزشی مواجه می‌شوند، به طوری که در این زمینه دانشجویان نخبه با رتبه زیر ۱۰۰ را در دانشگاه داشته‌ایم که بعد از گذراندن چند ترم مشروط شده‌اند، بنابراین توصیه می‌کنم که دانشجویان از همان روز و ترم اول تلاش خود را برای تحصیل جدی بگیرند.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان به والدین توصیه کرد: دوران دانشجویی حساس‌ترین دوران زندگی هر فرد به شمار می‌رود، چرا که دانشجویان در این دوران به سمت زندگی مستقل حرکت می‌کنند، بنابراین اولیا نباید با آنها مانند دوره‌ دبستان، راهنمایی و یا دبیرستان رفتار کنند، بلکه باید اجازه استقلال را به آنها بدهند و از طرف دیگر آنها را به طور کامل رها نکنند، چرا که احتمال مشکلات آموزشی و آسیب‌پذیری روحی و روانی در بین دانشجویان بسیار بالا است.

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو