ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

از کوزه همان برون تراود که در اوست


اگرچه ۹ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی فاصله داریم، اما زمزمه های فعالیت برخی چهره های سیاسی و حتا اعلام حضور بعضی از آنان دیده و شنیده می شود . با توجه به سرخوردگی مردم از عملکرد مجلس امید و ریاست جمهوری حسن روحانی این انتخابات به آزمون سختی برای گفتمان رسمی و جریان اصلاحات بدل شده است

۱. آیا در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی شرکت خواهید کرد؟ دلیل خود را برای شرکت یا عدم شرکت شرح دهید.

بله .قطعا شرکت خواهم کرد. بنده هنوز اعتقاد دارم که نتیجه انتخابات از پیش تعیین شده نیست و رای ماست که نتیجه را رقم میزند. همچنین طبق ضرب المثل از کوزه همان تراود که دراوست، از جامعه نیز برایند تفکر جمعی آن است که بیرون میتراود. من و امثال من به تبع اینکه درگیر و در ارتباط یا بهتر بگویم در حال شناخت بهتر افراد سیاسی و دنبال کردن فعالیت شام از ماه ها یا سالها قبل هستیم، میتوانیم انتخابی درست و خارج از قومیت گرایی و امثالهم داشته باشیم، پس قطعا شرکت خواهم کرد و افرادی نیز حتی با خودم همراه خواهم کرد.

۲. میزان مشارکت عمومی در انتخابات اسفندماه را چگونه ارزیابی می کنید؟ تفاوت انتخابات پیش رو با دوره های قبل چیست؟

در انتخابات مجلس کاهش اراء مشارکت چشم گیر نخواهد بود. چون اکثر رای ها قومی یا بر اساس حس دوستی است. چون اکثرا نماینده از دل افراد همان منطقه بیرون می آید‌ و صرفا یک انتخابات حزبی و سیاسی نیست که به دلیل سرخوردگی مردم از دولت منجر به عدم رفتن به پای صندوق های رای شود. البته تعداد آراء کمتر خواهد شد نسبت به سال های گذشته.

در اینجا یک مورد را قابل ذکر میدانم و آن تفاوت این دوره با دوره قبل، دلسرد شدن خیلی افراد اصلاح طلب است و این اتفاق بدی است که ممکن است حتی اتفاق ناگواری رقم زند که باعث تاسف شان از عدم شرکت گردد.
“من فکر میکنم بی تفاوت بودن یعنی مرگ استان.
با همه عدم شرکت کردن هایی که وجود دارد همیشه یک تعداد رای خاکستری متزلزل وجود دارند که بین عدم رای دادن و یا مهر خوردن شناسنامه اشان دچار دوگانگی اند و بدون هیچ شناختی پای صندوق های رای حاضر می شوند و این اتفاق به خصوص در این دوره که افراد دارای آگاهی دلسرد شده اند ممکن است رای زشتی را رقم بزند. در این مدت زمانی که وجود دارد لازم میدانم آگاهی عمومی را افزایش دهیم. اکثرا در زمان انتخابات با ایجاد موجی انتزاعی و دروغین از طرف فرد دارای قدرت نه فرد اصلح باعث رای گرفتن از افراد رای خاکستری می شوند که تا بیست روز قبل از انتخابات خواب بوده اند!(که درمورد انتخاب شوراها در هر دو دوره گذشته و انتخابات مجلس در دوره گذشته به چشم خود دیدم که بسیار افرادی بودند که حتی روز انتخابات نمی دانستند چه خبر است. فاجعه ای بزرگتر از این؟ که البته نتیجه را هم دیدیم.)

۳. آینده اصلاحات را در انتخابات پیش رو چگونه می بینید؟ و پیشنهادتان به جبهه اصلاحات برای این انتخابات چیست؟

با توجه به اینکه اصلاح طلبان از آقای روحانی و مجلسی که روی کار است حمایت کرده بودند و همانگونه که در ابتدا هم بیان کردید عملکرد دولت و مجلس اخیر آنچنان خوب و چشمگیر نبوده، از این رو وضعیت اصلاح طلبان در این دوره وضعیت خوبی نخواهد بود. اگر بخواهند از این وضعیت بیرون بیایند پیشنهادم این است که باید دست به حرکت های متهورانه و خاص، حرکت های ایذایی و حرکت های چریکی بزنند. قطعا باید از دولت فاصله بگیرند کما اینکه نمایندگان فعلی همین کار را میکنند. باید حرف های جدید بزنند و برای انتخابات مجلس شعار جدیدی داشته باشند. باید به سمتی که نشان دهنده اصلاح طلب واقعی است، بروند چون مسیر روحانی مسیر اصلاح طلب ها نبود. علاوه بر این اصلاح طلبان این را نیز تاکید کنند که بازگشت به گذشته، بازگشت به اصول گرایی، بازگشت به همان اتفاقات منفی است که نتیجه آن یاس و نا امیدی در جامعه است و دوباره راهی برای رانت و دزدی و اختلاس باز میشود.

۴. انتخابات در بوشهر را چگونه ارزیابی می کنید؟نمایندگان کنونی استان، توانِ بسیجِ پایگاه رای خود را دارند یا بخاطر افول محبوبیت و نوع عملکرد به مشکل بر میخورند؟ شانس حضور مجددکدام نماینده را بیشترمیدانید؟

انتخابات در استان اول به این بستگی دارد که چه افرادی رد صلاحیت می شوند و چه افرادی تایید صلاحیت. ولی خب به طور کلی من فکر میکنم افرادی که یک بار توانسته اند نظر مردم را جلب کنند و رای بیاورند – البته غیر از آقای سعادت – می توانند دوباره چنین کاری را انجام دهند. چون پایگاه خود را ساخته اند. البته جناب خدری کمی جایگاهش متزلزل است. در واقع روز انتخابات رقم زننده نتیجه ایشان است (البته اگر شب نخوابند و صبح بیدار شوند…) و قبل از آن نمی توان با قطعیت در مورد رای آوردن یا نیاوردنش صحبت کرد.برای دشتی و تنگستان اگر باز هم ‌پورفاطمی رد صلاحیت شود، گزینه اول آقای شهریاری است. برای جنوب استان هم من فکر میکنم خانم الماسی رقیب خوبی دارند ولی خب ۹ماه تا انتخابات زمان باقی مانده و قدرت مانور در منطقه نیز در دستان الماسی است، پس انتخاب شدنش نیز در دستان خودش است. از طرفی افکار عمومی درباره اش به مانند نماینده بوشهر منفی نیست. (البته خانم بودنشان نیز خود چند درصد رای بیشتر از رقیبِ آقایش برایشان به ارمغان می آورد.)
جدای از نمایندگان فعلی می توان گفت استان پتانسیل پذیرش افراد جدید را در صورتی که حرفی برای گفتن داشته باشند و حرکات متهورانه و خاصی انجام دهد را دارد ولی متاسفانه در فضای استان چنین فردی را نداریم.

۵. نقش مسائل قومی را در بوشهر چگونه ارزیابی می کنید؟ بر حسب تجارب قبلی انتخابات در بوشهر را بیشتر تحت تاثیر مسائل قومی می دانید یا سیاسی؟ در این دوره چطور؟

در استان مان مسائلی که مردم درگیر آن هستند بر روی تعصب میچرخد نه منطق. البته یک سری افراد هستند که با توجه به مسائل سیاسی و با رویکردی سیاسی رای میدهند. ولی خب آراءشان چشم گیر نیست که بخواهیم روی آن حساب کنیم.

۶. پیروز انتخابات را کدام جریان می دانید؟ آیا یک مجلس جوان انقلابی و آتش به اختیار صحنه سیاسی کشور راتغییر می دهد؟

فکر نکنم پیروز انتخابات در استان تماما اصولگراها باشند. ولی در سطح کشوری بخواهیم ببینیم، افراد اصلاح طلب کمتر پای صندوق های رای حاضر می شوند و همین باعث میشود اصولگراها رای شان بیشتر شود و مورد دیگر که باید ذکر کنم در شهرهای بزرگ مسائل قومی قبیله ای پایین تر است و این خود باعث پایین آمدن مشارکت افراد می شود.

نظرات

تیتردو

گفتگو با علی برزگر، مسئول جمعیت امام علی بوشهر
نام جمعیت امام علی را همۂ ما حداقل یک بار شنیده ایم. دیدن هر روزۂ کودکان کار بر سر چهار راه ها یا در پارک ها باعث شده کمابیش با نام این تشکل مردم نهاد و فعالیت هایش آشنایی نسبی داشته باشیم. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
حمید موذنی
کمدی اطلاع‌رسانی و تراژدی واقعیت خبر در ایران
مارگارت پکسن
صلح چیست؟
محمدرضا فولادی
اصلاح طلبی پیش رونده یا تدریجی
علی آتشی
آوار اندیشه های شریعتی برای ما
داوید لوبروتون
انسان شناسی رنج ودرد
حمید موذنی
جهان در گیر ودار یک حرف
محمدرضا فولادی
اصلاح طلبی در عصر پسا هاشمی
شهلا اعزازی
شکل نوین خانواده
آرشیو