ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

احزاب ساختار مند و حرفه ای بایست جایگاه برتری داشته باشند

عباس برزگرزاده:موافقم که احزاب اصلاحات با توجه به ساختار و تشکیلات حرفه ای تر ، بایست در لیست سهم بیشتری داشته باشند. چرا که همین تمایز خود می تواند موتور محرک فعالیت در احزاب شود . اگر حزب ((الف)) با تعداد یک نفر با حزب (( ب)) با تعداد دویست نفر که دارای حوزه های شهرستانی فعال و شورای مرکزی ، و کنگره منظم و دیگر اختصاصات باشد برابری نماید به نظر می رسد که عدالت توزیعی با مشکل مواجه می شود .قطعا حزبی که تشکیلات گسترده تری دارد بیشتر می تواند ندای جامعه را در تنظیم لیست منعکس نماید . برای عبور از مرحله تصمیم گیری گعده ایی باید به سمت تقویت ساختارمند حرکت کنیم .

وضعیت اصلاح طلبان بوشهر به لحاظ یکپارچگی و برنامه ریزی را چگونه ارزیابی می کنید؟

برای پاسخ به این سئوال باید قائل به تفکیک شد . اصلاح طلبان در همه انتخابات ها از یکپارچگی قابل دفاعی برخوردار بودند و آنهم به دو مولفه تعقل و تدبر بر می گردد. همانگونه که مستحضرید تعقل و تدبر دو امر قریب ولی متفاوتی است ، نه اینکه مباینتی در میان قائل شویم بلکه در تدبر قوه عاقبت اندیشی غالب است . به عبارت دیگر تعقل بهره گیری از استدراک مجهولات از معلومات است با همراهی قلب ولی تدبر غایت اندیشی محض است . خیلی وارد مباحث کلامی نشویم . شاید از حوصله بحث خارج باشد.
اصلاح طلبان تعقل می کنند چونکه شرط پیروزی است و همزمان تدبر می کنند چرا که اگر پیروزی به کف نیامد آن روی سکه حدوث شرایط سخت فعالیت و حیات سیاسی است . بواسطه همین مقدمات یکپارچگی متعارفی وجود دارد .اما در باب برنامه ریزی باید معترف به یک نقیصه ملی بود . در سطح برنامه ریزی های کلان دولت که با میلیاردها تومان تغذیه می شود هم مواجه با بی برنامگی هستیم و این در دولتهای متعدد دوران بین اقل و اکثر دارد و به پندار ما آن دولتی نیکوتر است که تعادل بهتری در برنامه ریزی و اجرای آن دارد . اصلاح طلبان هم خارج از این عرصه نیستند و ضعف برنامه ریزی به جد وجود دارد .

انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نزدیک است. راهکار پیشنهادی شما برای بیروزی اصلاح طلبان در انتخابات چیست؟

برای انتخابات ریاست جمهوری باید با دست پر از حیث کاندیدا وارد شویم . برخی قائل به احتمال رد صلاحیت رئیس جمهور فعلی هستند که البته احتمال بسبار نادری است و رهبری نشان داده اند در این قبیل امور از تندروی ها جلوگیری می کنند . ولی اینکه چند کاندیدای دیگر هم داشته باشیم برای مواجه با هر شرایطی چه قهری و چه غیر قهری با این شرط که همگی به نفع رئیس جمهور فعلی میدان را واگذار کنند شرط معقولی است . دولت کارهای بزرگی انجام داده است که باید به استحضار عموم برسد . جامعه ایران نشان داده که تحلیل عمیقی از مسائل مبتلا به اقتصاد ، جامعه و سیاست دارد و بازگشت به دوران پوپولیستی را با تجربه تلخی که در این زمینه داشته است را بعید می دانم . باید آثار برجام را به شکل ساده توضیح داد . حتی باید برای جامعه تبیین نمود که اگر برجام نبود الان کجا بودیم . در عرصه بین المللی ما چند سند مهم داریم ، از قبیل پیمان بریان – کلوگ که فی مابین فرانسه و آمریکا منعقد شد و موضوعش نفی جنگ بود ، سند بعدی پیمان اتفاق اروپایی ، میثاق جامعه ملل ، اعلامیه جهانی حقوق بشر ، منشور ملل متحد که همه اینها ناظر بر استقرار صلح و امنیت ( بند ۱ ماده ۱ منشور ) و نفی جنگ ( بند ۴ ماده ۲ منشور ) است و برجام از حیث محتوا با این اسناد مترادف است ولی از حیث شکلی بی نظیر . در تاریخ معاهدات بین المللی هیچ معاهده ایی که رافع همه تحریمهای بین المللی پیشین باشد نداریم که توسط خود واضعین اعم از شورای امنیت ، اتحادیه اروپا و آمریکا به تصویل رسیده باشد . مردم باید بدانند که دولت چه کار سترگی را انجام داده است .
جامعه نباید نا امید شود ، نا امیدی بذر حضور کسانی است که نظام فعلی را بطور کلی فاقد قدرت پیش برندگی می دانند و جالب است دقیقا زمانیکه نا امیدی در جامعه رشد می کند دوباره اپوزیسیون خارجی امیدوار به حضور می گردد . باید به صراحت به مردم گفت که وضعیت اقتصادی ما اگر به همین منوال پیش برود حداقل ۱۰ سال دیگر به شرایط سال ۸۴ بر خواهد گشت . ولی اگر در همین مسیر معقول با خدشه ایی مواجه شود این راه طولانی تر خواهد شد .

به نظر شما شرایط انتخاب گزینه های لیست اصلاحات بایست بر اساس چه شاخص ها و معیارهایی باشد؟

یک مشکل تبیین خود ملاک های اصلاح طلبی است . متاسفانه هر کس که با جناح رقیب زاویه ایی پیدا می کند در رویه ما می شود اصلاح طلب این خود موجد منافع و مضراتی است . ولی اصولا کسانیکه قائل به حقوق شهروندی ، اقتصاد آزاد ، جامعه سیاسی و فرهنگی متنوع ، گردش آزاد اطلاعات ، نقد و مطالبه گری معطوف به حقوق مردم و خصایصی از این دست باشند ، صلاحیت قرارگیری در لیست اصلاح طلبان را دارند . ضمن اینکه برای انتخابات شوراها برجستگی ها و امتیازات اجتماعی نیز باید
مطمح نظر واقع شود .
در خصوص انتخابات شورای شهر نباید دچار دستپاچگی و اتخاذ اکت های سیاسی شویم . در همه جای جهان انتخابات محلی خیلی سیاسی نیست در ایران هم چند دوره انتخابات شوراها موید همین نکته بوده است . باید به سمت کاندیدایی سوق پیدا کرد که در عین حالیکه در نگرش مباینتی با اندیشه اصلاح طلبانه ندارد دارای پایگاه اجتماعی مناسبی نیز باشد . رفتن به سمت یک لیست کاملا سیاسی نمی تواند نتیجه قابل قبولی داشته باشد . برای حرکت در این حوزه نباید واقعیت های موجود را نادیده گرفت البته این به معنای عدول از اصول نیز نمی باشد .

تفاوت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر در چیست؟ به نظر شما همزمانی این دو انتخابات به لحاظ کسب نتیجه اصلاح طلبان مثبت است یا منفی؟

همانگونه که در پرسش پیشن معروض داشتم ، انتخابات ریاست جمهوری کاملا سیاسی است و انتخابات شوراها سیاسی – اجتماعی . هم زمانی این دو انتخابات را مواجه با مانعی از حیث نتیجه نمی دانم ولی از اثر و تاثر آن نمی توان غافل شد . به عبارتی شاید عدم اقبال در یکی بر دیگری نیز اثر بگذارد و یا شاید در مواقعی تنها راه اثبات قدرت اجتماعی باشد .

برخی از احزاب اصلاحات با توجه به ساختار و تشکیلات حرفه ای تر ، نظرشان مبتنی بر این است که بایست در لیست سهم بیشتری داشته باشند. به نظر شما این مبنا منطقی است؟

با این مقوله موافقم چرا که همین تمایز خود می تواند موتور محرک فعالیت در احزاب شود . اگر حزب ((الف)) با تعداد یک نفر با حزب (( ب)) با تعداد دویست نفر که دارای حوزه های شهرستانی فعال و شورای مرکزی ، و کنگره منظم و دیگر اختصاصات باشد برابری نماید به نظر می رسد که عدالت توزیعی با مشکل مواجه می شود .قطعا حزبی که تشکیلات گسترده تری دارد بیشتر می تواند ندای جامعه را در تنظیم لیست منعکس نماید . برای عبور از مرحله تصمیم گیری گعده ایی باید به سمت تقویت ساختارمند حرکت کنیم .

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو