ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

آیدا عمیدی برگزیده جایزه شاملو

به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی جایزه احمد شاملو، آیدا عمیدی به خاطر مجموعه شعر «لشکر شکسته خورده کلمات» به عنوان برگزیده این دوره از این جایزه معرفی شد.

هیأت داوران این اثر را به‌ خاطر زبانی معجز و منسجم با واژه‌هایی که در پیوند موسیقیایی با یکدیگر به لحن شعر تشخص بخشیده‌اند، استفاده خلاقانه از کلمات آشنای زندگی و اقلیم جنوب کشور، بیان غیرمستقیم تجربه هولناک جنگ، بازتاب ترس و اضطراب ناشی از زندگی در جهانی ناامن با خلق استعاره‌ها و زبانی زنانه، خوانش‌پذیری برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان و برخورداری از ظرفیت‌ خوانش‌های چندگانه و خلاقانه به عنوان برگزیده اول دومین دوره جایزه شعر شاملو معرفی کرد.

همچنین هیأت داوران دو مجموعه شعر «زمین کره سیاسی بود» سروده سمیه (شوکا) حسینی و «مسافرت از اتاق تا بیرون بلعکس» سروده شهریار وقفی‌پور مشترکاً با عنوان برگزیدگان دوم این جایزه معرفی شدند.

هیأت داوران مجموعه شعر «عصر را در نیمه دیگرت برمان» سروده عطیه عطارزاده و مجموعه شعر «هیچ‌کس مراقب سایه‌ها نیست» سروده الینا نریمان را شایسته‌تقدیر اعلام کردند.

حافظ موسوی، دبیر دومین دوره جایزه شاملو گفت: زمانی که شاملو زنده بود و مؤسسه‌ای به نام ایشان تأسیس شد همواره به فکر این بود که حرکتی در حمایت از شعر نسل جوان اتفاق بیفتد و جایزه‌ای برگزار شود و مؤسسه الف بامداد به مدیرعاملی عبدالله سالم و با ریاست آیدا سرکیسیان جایزه شاملو را بنیان گذاشت.

وی با قدردانی از آیدا سرکیسیان، همسر شاملو اظهار کرد: در همه این سال‌ها خانم آیدا میراث فرهنگی شاملوی بزرگ را برای ما نگاه داشته است و بر انتشار آثار او نظارت دارد و به نظرم باید جامعه فرهنگی از تلاش‌های وی تشکر و قدردانی کند.

حافظ موسوی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ارائه گزارش از دومین جایزه شاملو پرداخت و بیان کرد: ۱۷۱ عنوان کتاب شعر منتشر شده در سال ۹۴ مورد داوری قرار گرفت هر چند تعداد شعرهای منتشر شده بیشتر بود و پس از داوری مرحله اولیه توسط علیرضا عباسی، علیرضا بهنام و من در نهایت ۱۶ اثر به عنوان نامزد در این رقابت معرفی شدند.

دبیر دومین دوره جایزه شاملو در بخش دیگر از اظهاراتش مزیت این دوره از جایزه شعر شاملو را ترکیب متنوع هیأت داوران این رقابت دانست و افزود: ما سعی کردیم در میان نامزدها نمایندگان نهله‌های مختلف شعر امروز ایران دیده شود.

حافظ‌موسوی عنوان کرد: در دهه اول مهرماه با برگزاری بزرگداشت احمد شاملو جوایز برگزیدگان این رقابت به آن‌ها اهدا خواهد شد و ابراز امیدواری کرد به اعتبار نام شاملو و شعر فارسی جایزه احمد شاملو جایگاهی در اندازه جایزه الیروت پیدا کند.

در بخش دیگری از این نشست لیلی گلستان از اعضای هیأت داوران بیانه‌ هیأت داوران را قرائت کرد و از این‌که زن‌ها در این رقابت درخشیدند ابراز خوشحالی کرد.

همچنین خانم آیدا سرکیسیان، رئیس هیأت مدیره بنیاد شاملو با تبریک تولد ۹۱ سالگی احمد شاملو، گفت: خیلی خوشحالم با کمک دوستان توانستیم این کار را به سرانجام برسانیم و هرچند من کاری نکردم و اما اشتیاق و علاقه مردم به شاملو و شعر او ما را بر سر ذوق آورد که این کارها را در بنیاد شاملو انجام بدهیم.

وی در پایان از حافظ‌موسوی، هیأت داوران و اعضای بنیاد شاملو تشکر کرد و گفت: خوشحالم که با انجام شدن این فعالیت‌ها وجدان راحتی دارم در حالی که شاملو نیست و من هستم همچنان.

در این جلسه آیدا عمیدی، برگزیده دومین دوره جایزه شاملو با ابراز خوشحالی از دیده شدن کتابش در این رقابت ابراز امیدواری کرد: با برگزاری جایزه احمد شاملو زمینه‌ توجه فعالان علوم انسانی به شعر و ادبیات امروز بیشتر شود.

همچنین، شوکا حسینی از برگزیده شدن در این رقابت ابراز خوشحالی کرد و از برگزارکنندگان این جایزه تشکر کرد.

نظرات

تیتردو

حمید موذنی
غزال ساکی /روزنامه‌نگار “عظمت یک ملت و پیشرفت اخلاقیش را می‌توان از روی رفتارش با حیوانات قضاوت کرد.” این جمله گاندی درباره رفتار با حیوانات و اشاره‌اش به عظمت وجودی انسان، ما را وامی‌دارد تا به جامعه و محیطی که در آن زیست می‌کنیم، نگاه ویژه‌ای داشته باشیم؛ چرا که طبق این تعریف میزان مدنیت […]
آرشیو

مقالات

غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
آرشیو