ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

آیت الله نورمفیدی: برخی شبکه های اجتماعی فقط تهمت می زنند

آیت الله نورمفیدی: برخی شبکه های اجتماعی فقط تهمت می زنند
نماینده ولی فقیه در استان گلستان، با انتقاد از انتخاب نماینده عربستان برای بخش حقوق بشر سازمان ملل، گفت: سازمان ملل یاور تامین منافع آمریکا شده است.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در نماز جمعه گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه که شامل توصیه های حضرت علی (ع) درباره اخلاق است، اظهار کرد: اخلاق مانند چهارچوبی است که پیکره زندگی و جامعه را نگه می دارد، لذا باید مراقب بود این چهارچوب زندگی به هم نریزد.

وی افزود: از سوی دیگر زبان نقش مهمی در مسائل اخلاقی دارد و مانند کلید اخلاق است. حضرت علی (ع) می فرمایند «زبان مومن پشت سر قلب او است و قلب منافق هم پشت سر زبان او است». مومن هرچه می خواهد بگوید بررسی می کند که آیا خیری در آن نهفته یا خیر و اگر شری در آن باشد آن حرف را مخفی می کند. اما منافق هیچ فکر نمی کند این سخنی که می گوید چه خسارت و صدمه ای دارد. زبان مومن یک لجام دارد و آن قلب مومن است که زبان او را می بندد.

وی بیان کرد: ما امروز از ناحیه زبان به بسیاری از مشکلات اخلاقی و اجتماعی مبتلا شده ایم. حضرت علی (ع) جمله ای را از رسول خدا (ص) استناد می کند و می گوید «ایمان یک انسان رو به راه نمی شود مگر این که قلب او رو به راه شود». ایمان به خدا قلب را سالم می کند. اگر قلب ما ناپاک باشد ایمان ما مشکل دارد.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: ایمان دل را مستقیم و رو به راه کرده و از انحراف نگه می دارد و دل وقتی مستقیم شود زبان هم مستقیم می شد. لذا از کلام رسول خدا (ص) می توان اینطور برداشت کرد، ایمان به خدا وقتی ایجاد می شود که زبان انسان درست باشد. اگر دیدید زبانی مستقیم و سالم نیست و هرچه می خواهد می گوید، نشان می دهد ایمان درست نیست. اما اگر دیدید زبانی معیار دارد نشان می دهد در حد خود ایمان دارد و سر به راه است.
مراقب باشید زبان شما آبروی کسی را نریزد

وی با تاکید بر این که باید مراقب زبان های خود باشید و به وسیله زبان خود با آبرو و حیثیت مردم بازی نکنید، اظهار کرد: اگر می توانید طوری زندگی کنید که دست شما از تعرض به جان و مال مردم پاک باشد. گناه زبان این است که آبروی مردم را زیر پا می گذارد. معیار مسلمانی این است که مردم از دست و زبان انسان احساس امنیت کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که آبروی مردم مانند جان و خون مردم است، بیان کرد: همانطور که خون مردم را ریختن گناه است، ریختن آبرو هم گناه است و حتی مهمتر از جان است زیر برخی حاضرند جان و مال خود را فدای آبروی خود کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: متاسفانه این زبان های آزاد در جامعه زیاد شده است. بخصوص در فضای مجازی شاهدیم تهمت هایی به افرادی می زنند که حتی شیطان هم این کار را نمی کند. باید جلوی زبان ها را نگه داشت. کسی که زبانش درست نیست از ریشه خراب است.
ایجاد ۱۰۰ هزار شغل توسط کمیته امداد

نماینده ولی فقیه در گلستان در خطبه دوم هم با اشاره به فرا رسیدن سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، اظهار کرد: این ارگان به فرمان امام (ره) ایجاد شد و طی این سال ها در حال خدمات رسانی است.

وی بیان کرد: کمیته امداد فقط دنبال نان بردن سرسفره مردم نبوده بلکه برای مردم کار هم ایجاد کرده است. سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل با کمک کمیته امداد و بانک ها برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد ایجاد شده است.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که اگر خود مردم سرپا باشند و زندگی خود را اداره کنند کار بزرگی است، اضافه کرد: این ایام هم به نام نیکوکاری نام گذاری شده و از خانواده ها انتظار است برای خوشحال کردن خانواده های مستضعف اقدام کنند.

وی تصریح کرد: خداوند متعال این کار را بسیار دوست می دارد. همه مردم خانواده خدا هستند و کسی که به خانواده خدا دسترسی داشته باشد و کمک کند، خدا را از خودش خوشحال کرده است. سال گذشته ملت ایران حدود ۷۰ میلیارد تومان کمک کردند. خدا از همه آن ها که کمک کردند خوشنود است و امیدواریم باعث کمک در زندگی خود آن ها شود.

وی ادامه داد: ۱۵ اسفند هم روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی است. این هم نکته مهمی است و مومنان باید به آن توجه کنند. در گذشته اهمیت منابع طبیعی خیلی برای مردم روشن نبود اما امروز اهمیت منابع طبیعی، درخت ها، جنگل ها و مراتع برای دنیا روشن شده است.

امام جمعه گرگان بیان کرد: هرچه ما به این منابع طبیعی لطمه وارد کنیم، به زندگی و آسایش خود لطمه زده ایم و وضع زندگی خود را خراب کرده ایم. همه مردم باید احساس مسئولیت کنند و اگر خسارتی به منابع طبیعی وارد شد کمک کنند. خوشبختانه هر جا آتش سوزی بوده مردم وارد شده اند و این امر مبارکی است.

وی ادامه داد: یکی از کارهای خوب این است که در خانه ها درخت بکاریم و خانه ها را با درختکاری مبارک کنیم. حتی همیشه توصیه داشتم اطراف زمین های کشاورزی را حتما درختکاری کنید زیرا درخت از نظر مادی هم ارزشمند است و می تواند سود برساند.
سازمان ملل بازوی آمریکا شده است

وی در ادامه خطبه دوم به انتخاب نماینده عربستان در سازمان ملل اشاره و اظهار کرد: چندی پیش سازمان ملل یک نماینده از عربستان را رئیس یکی از بخش های سازمان ملل کرد و مسئولیتی که به این فرد واگذار شده این است که استانداردهایی برای حقوق بشر وضع کند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: مسئولیت دیگر او این است کشورهایی که حقوق بشر را نقض کرده اند گزاش دهد. این مسئولیت بزرگ را به کسی داده اند که کشورش دارد در یمن نسل کشی می کند و هزار و ۴۰۰ کودک یمنی کشته و بیش از دو زهار کودک هم زخمی شده اند.

وی تصریح کرد: سعودی ها یمن را با بمب های خود نابوده کرده اند حال نماینده این کشور که نسل کشی می کند خود مسئول حقوق بشر شده و کاری کرده اند که سر و صدای دیده بان حقوق بشر هم بلند شده است.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: این آقایان که خود را نماینده حقوق بشر می دانند از این طریق وارد مبارزه با ایران شده اند و می گویند ایران ناقض حقوق بشر است. سازمان ملل که قرار بود از حقوق ملت ها دفاع کند شده بازوی دست آمریکا و یار و یاور تامین منافع آن ها. آیا هدف تشکیل سازمان ملل این ها بوده؟

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.

منبع: جماران

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
سایه دوم تو
نادر هوشمند
اصلان آفریقایی و واپسین صورتک او
نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
آرشیو