ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

آیت الله نورمفیدی: برخی شبکه های اجتماعی فقط تهمت می زنند

آیت الله نورمفیدی: برخی شبکه های اجتماعی فقط تهمت می زنند
نماینده ولی فقیه در استان گلستان، با انتقاد از انتخاب نماینده عربستان برای بخش حقوق بشر سازمان ملل، گفت: سازمان ملل یاور تامین منافع آمریکا شده است.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در نماز جمعه گرگان، با قرائت خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه که شامل توصیه های حضرت علی (ع) درباره اخلاق است، اظهار کرد: اخلاق مانند چهارچوبی است که پیکره زندگی و جامعه را نگه می دارد، لذا باید مراقب بود این چهارچوب زندگی به هم نریزد.

وی افزود: از سوی دیگر زبان نقش مهمی در مسائل اخلاقی دارد و مانند کلید اخلاق است. حضرت علی (ع) می فرمایند «زبان مومن پشت سر قلب او است و قلب منافق هم پشت سر زبان او است». مومن هرچه می خواهد بگوید بررسی می کند که آیا خیری در آن نهفته یا خیر و اگر شری در آن باشد آن حرف را مخفی می کند. اما منافق هیچ فکر نمی کند این سخنی که می گوید چه خسارت و صدمه ای دارد. زبان مومن یک لجام دارد و آن قلب مومن است که زبان او را می بندد.

وی بیان کرد: ما امروز از ناحیه زبان به بسیاری از مشکلات اخلاقی و اجتماعی مبتلا شده ایم. حضرت علی (ع) جمله ای را از رسول خدا (ص) استناد می کند و می گوید «ایمان یک انسان رو به راه نمی شود مگر این که قلب او رو به راه شود». ایمان به خدا قلب را سالم می کند. اگر قلب ما ناپاک باشد ایمان ما مشکل دارد.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: ایمان دل را مستقیم و رو به راه کرده و از انحراف نگه می دارد و دل وقتی مستقیم شود زبان هم مستقیم می شد. لذا از کلام رسول خدا (ص) می توان اینطور برداشت کرد، ایمان به خدا وقتی ایجاد می شود که زبان انسان درست باشد. اگر دیدید زبانی مستقیم و سالم نیست و هرچه می خواهد می گوید، نشان می دهد ایمان درست نیست. اما اگر دیدید زبانی معیار دارد نشان می دهد در حد خود ایمان دارد و سر به راه است.
مراقب باشید زبان شما آبروی کسی را نریزد

وی با تاکید بر این که باید مراقب زبان های خود باشید و به وسیله زبان خود با آبرو و حیثیت مردم بازی نکنید، اظهار کرد: اگر می توانید طوری زندگی کنید که دست شما از تعرض به جان و مال مردم پاک باشد. گناه زبان این است که آبروی مردم را زیر پا می گذارد. معیار مسلمانی این است که مردم از دست و زبان انسان احساس امنیت کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که آبروی مردم مانند جان و خون مردم است، بیان کرد: همانطور که خون مردم را ریختن گناه است، ریختن آبرو هم گناه است و حتی مهمتر از جان است زیر برخی حاضرند جان و مال خود را فدای آبروی خود کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: متاسفانه این زبان های آزاد در جامعه زیاد شده است. بخصوص در فضای مجازی شاهدیم تهمت هایی به افرادی می زنند که حتی شیطان هم این کار را نمی کند. باید جلوی زبان ها را نگه داشت. کسی که زبانش درست نیست از ریشه خراب است.
ایجاد ۱۰۰ هزار شغل توسط کمیته امداد

نماینده ولی فقیه در گلستان در خطبه دوم هم با اشاره به فرا رسیدن سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، اظهار کرد: این ارگان به فرمان امام (ره) ایجاد شد و طی این سال ها در حال خدمات رسانی است.

وی بیان کرد: کمیته امداد فقط دنبال نان بردن سرسفره مردم نبوده بلکه برای مردم کار هم ایجاد کرده است. سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل با کمک کمیته امداد و بانک ها برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد ایجاد شده است.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که اگر خود مردم سرپا باشند و زندگی خود را اداره کنند کار بزرگی است، اضافه کرد: این ایام هم به نام نیکوکاری نام گذاری شده و از خانواده ها انتظار است برای خوشحال کردن خانواده های مستضعف اقدام کنند.

وی تصریح کرد: خداوند متعال این کار را بسیار دوست می دارد. همه مردم خانواده خدا هستند و کسی که به خانواده خدا دسترسی داشته باشد و کمک کند، خدا را از خودش خوشحال کرده است. سال گذشته ملت ایران حدود ۷۰ میلیارد تومان کمک کردند. خدا از همه آن ها که کمک کردند خوشنود است و امیدواریم باعث کمک در زندگی خود آن ها شود.

وی ادامه داد: ۱۵ اسفند هم روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی است. این هم نکته مهمی است و مومنان باید به آن توجه کنند. در گذشته اهمیت منابع طبیعی خیلی برای مردم روشن نبود اما امروز اهمیت منابع طبیعی، درخت ها، جنگل ها و مراتع برای دنیا روشن شده است.

امام جمعه گرگان بیان کرد: هرچه ما به این منابع طبیعی لطمه وارد کنیم، به زندگی و آسایش خود لطمه زده ایم و وضع زندگی خود را خراب کرده ایم. همه مردم باید احساس مسئولیت کنند و اگر خسارتی به منابع طبیعی وارد شد کمک کنند. خوشبختانه هر جا آتش سوزی بوده مردم وارد شده اند و این امر مبارکی است.

وی ادامه داد: یکی از کارهای خوب این است که در خانه ها درخت بکاریم و خانه ها را با درختکاری مبارک کنیم. حتی همیشه توصیه داشتم اطراف زمین های کشاورزی را حتما درختکاری کنید زیرا درخت از نظر مادی هم ارزشمند است و می تواند سود برساند.
سازمان ملل بازوی آمریکا شده است

وی در ادامه خطبه دوم به انتخاب نماینده عربستان در سازمان ملل اشاره و اظهار کرد: چندی پیش سازمان ملل یک نماینده از عربستان را رئیس یکی از بخش های سازمان ملل کرد و مسئولیتی که به این فرد واگذار شده این است که استانداردهایی برای حقوق بشر وضع کند.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: مسئولیت دیگر او این است کشورهایی که حقوق بشر را نقض کرده اند گزاش دهد. این مسئولیت بزرگ را به کسی داده اند که کشورش دارد در یمن نسل کشی می کند و هزار و ۴۰۰ کودک یمنی کشته و بیش از دو زهار کودک هم زخمی شده اند.

وی تصریح کرد: سعودی ها یمن را با بمب های خود نابوده کرده اند حال نماینده این کشور که نسل کشی می کند خود مسئول حقوق بشر شده و کاری کرده اند که سر و صدای دیده بان حقوق بشر هم بلند شده است.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: این آقایان که خود را نماینده حقوق بشر می دانند از این طریق وارد مبارزه با ایران شده اند و می گویند ایران ناقض حقوق بشر است. سازمان ملل که قرار بود از حقوق ملت ها دفاع کند شده بازوی دست آمریکا و یار و یاور تامین منافع آن ها. آیا هدف تشکیل سازمان ملل این ها بوده؟

وی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد.

منبع: جماران

اخبار مرتبط
نظرات

تیتردو

در میان گذر این روزهای کرونایی که همه جا صحبت از تب و تردد و سرفه و بیماری و قرنطینه است نشستن پای صحبت آدم هایی که دنیا رو جور دیگری می بینند حال دیگری دارد. آنها که گذشته اند از ناامیدی و ترس و رکود و سکوت و به نقطه زیبای آگاهی و بینش […]
آرشیو

مقالات

روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
سعید ربیعی
انقلاب لهستان: لخ‌والسا و اتحادیه‌ی کارگری
حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
آرشیو