ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی

آتنا مرکزی/ دبیر کمیته حقوقی انجمن اندیشه زنان جنوب

سرمایه اجتماعی شبکه ای از ارتباطات اعضای گروهها و اجتماعات است که موجب افزایش اعتماد، مشارکت و تسهیل کنش ها می گردد؛ سرمایه ای متشکل از مجموعه منابع بالفعل و بالقوه که منجر به ایجاد پیوستگی و انسجام اجتماعی می گردد و راهی است برای رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی ، ارتقای سطح بهداشت و توسعه فناوری و همچنین کاهش جرایم و بزهکاری. شکل و شیوه روابط و تعامل افراد با یکدیگر ، مشروعیت و حقانیت حکومت و میزان فعالیت و گرایش به فعالیت های داوطلبانه و اثربخش بودن آنها و همچنین خوش بین بودن و رضایت از پیوندها و ارتباطات خانوادگی و حس امنیت و امید به اینده  از معیارهای مهم اثرگذار بر میزان سرمایه اجتماعی در جامعه است.

همچنین عوامل نهادی مانند قانون و اداب و رسوم، عوامل خودجوش ناشی از تعاملات و کنش های متقابل موجد هنجارها ، عوامل بیرونی مانند دین، مذهب و ایدئولوژی و عوامل طبیعی مانند همبستگی های خویشاوندی و روابط قومی و نژادی از مهم ترین عوامل در ساخت و انباشت سرمایه اجتماعی است.

 

جایگاه زنان به عنوان نیمی از پتانسیل و نیروی انسانی سرمایه افرین جامعه هم به لحاظ نقش فردی و اجتماعی و هم به لحاظ نقش خانوادگی و اثرگذاری مستقیم و بلاواسطه بر جامعه پذیری افراد در ارتباط با سرمایه اجتماعی قابل توجه است.اگرچه زنان در برخی از مولفه های موجد سرمایه اجتماعی مانند روابط اجتماعی با بستگان و دوستان،مدارا و انعطاف فرهنگی در نسبت قابل قبولی با سرمایه اجتماعی واقع شده اند اما در مورد برخی مولفه های دیگر چون احساس امنیت و اعتماد، احساس ارزشمندی زندگی، مشارکت محلی و اجتماعی وضعیت مطلوبی ندارند.

 

به ویژه اینکه زنان در جامعه در حال گذار امروز نسبت به مردان در جایگاه خاص تری قرار می گیرند چرا که در حال بازتعریف هویت اجتماعی خود و تجربه کامل تر و متناقض تری از تجدد می باشند.تحول فرایند جامعه پذیری جنسیت و نقش های سنتی تر زنان و دورماندگی تاریخی آنان از فضاهای اجتماعی و متعاقبا تجربه کمتر حضور در این عرصه ها، عبور از دوره انتقال و پذیرش آگاهی های نوین و نقش های جدید اجتماعی زنان را بیشتر دچار تناقض می نماید.

 

اما مهم ترین نکته در این میان تجربه حس بی عدالتی در میان زنان است حسی که توسط عواملی چون قانون، عرف و سنت های حاکم تولید شده و منجر به کاهش اعتماد زنان به ساختارهای اجتماعی و نهاهای مولد انواع قدرت در جامعه می گردد و همچنین حس تعلق اجتماعی و مسئولیت پذیری زنان را مخدوش می سازد . از طرفی وجود موانع بر سر راه مشارکت زنان که منجر به کاهش حضور آنان در اجتماع و ایجاد پیوندها و علقه های اعتماد بین افراد می گردد ایجاد شبکه اجتماعی از روابط را نه تنها در میان زنان که در کل جامعه با مشکل مواجه می کند و این خود مانعی برای افزایش سرمایه های اجتماعی است.همچنین نبود ساختارها و نهادهایی که تامین کننده امنیت زنان در تعاملات اجتماعی باشند این شرایط را تشدید می کنند.

 

در جامعه ای که زنان امید و انگیزه ای برای رشد شخصی و به منصه ظهور رساندن  استعدادهای خویش نداشته باشند نه تنها نیمی از سزمایه های انسانی جامعه به هدر می رود که در مقیاس بزرگتر روابط شکل گرفته در جامعه به مفهوم کامل و شبکه ای ان که تک تک اعضای جامعه را در بربگیرد دچار نقص و کژکارکردی خواهد شد. پرواضح است که نقش زنان و جایگاه انان به عنوان ناقلان فرهنگ در ایجاد حس اعتماد اجتماعی در فرزندان و افزایش حس مسئولیت پذیری در انها پررنگ و غیرقابل انکار است. تشویق به مشارکت و حضور در عرصه های مختلف اجتماع نیز توسط زنانی صورت میپذیرد که خود تجربه مطلوب و خوشایندی از این حضور داشته باشند . و مهم تر از همه بذر امید یک جامعه که می تواند تضمین کننده اینده آن جامعه باشد توسط زنان و مادرانی در جامعه پراکنده می شود که  امیدوارانه در شکل گیری ارکان جامعه خویش شریک و سهیم باشند.

 

نظرات

تیتردو

در حوزه دشتي و تنگستان
سرویس خبر جامعه آنلاین: عصر امروز محمدحسین بکمی در گفتگو با جامعه آنلاین خبر اعلام نامزدی اش برای انتخابات مجلس را تایید کرد. لینک کوتاه:
آرشیو

مقالات

حمید موذنی
عشق در سالهای وبا
حمید موذنی
درس های سریال تاج و تخت
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
حامد داراب
چرا داریوش آشوری روشنفکر است؟
محمدمهدی اردبیلی
غذا و وسوسه‌های شیطان
اسلاوی ژیژک
وقتی گزینه‌هایِ پیش‌ِ رو یکی از یکی بدترند
میشل فوکو
قدرتِ مقاومت‌کردن
حسام سلامت
در نقد اسطوره‌ی مردمِ همیشه خوب
حسین باقری
«فرو رفتنِ کلمه در فعلنِ پهلوها»
فرشاد پارسیان
حقوق و اخلاق در آرا بنتام
امیر محقق
۷ کتاب با موضوع «شهر» که باید بخوانیم
سعید ربیعی
فساد سیاسی، جزئی یا نظام‌مند؟
ساره واعظی لقب
«آبی یا صورتی»؟
آتنا مرکزی
نقش زنان در افزایش سرمایه های اجتماعی
آتنا مرکزی
خشونت علیه زنان: خشونت علیه جامعه
ملوین کانر
فرهنگ جوانان امروز ستایندۀ مرگ است
سمیرا بهزادی
فتوت ایرانی در دوره ایلخانی
محسن رنانی
فردا اول خلقت است
حمیدموذنی
یازدهم سپتامبر مبدا جهان جدید
ناصر فکوهی ۶۶
پیکان: ظهور و سقوط یک «افتخار ملی»
آتنا مرکزی
تبعیض جنسیتی در کابینه دوازدهم
مهدی یسری
مفهوم برنامه ریزی فرهنگی
ستاره تناور
مدنیت،شهروندی و کنش های معطوف به اخلاق
محمد رضا فولادی
چرخه حیات تروریسم جهادی در خاورمیانه
کیتی رویف
نویسندگان بزرگ چطور با مرگ زندگی کردند؟
محسن رنانی
جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب
محمد فاضلی
کلنگ‌ها را غلاف کنید
نسرین ریاحی
مرزها در گام معلق لک لک ها
علی آتشی
جایی میان رمانس و خشونت
درک تامپسون
خودتان باشید
مهتا بذرافکن
چرا آب در ایران امنیتی شد؟
مسعود نیلی
در ضرورتِ کینه‌زدایی از سیاست
محمد فاضلی
باید خشمگین باشیم: بحران محیط زیست
تونی جات
از تاریخ چه آموخته‎ایم؟ احتمالاً هیچ
بهروز غریب‌پور
معلق در فضا
آتنا مرکزی
سهم زنان از امید
زیگمونت باومن
سلامتی و نابرابری
حمید موذنی
استاد ایرانی و آسیب شناسی چاپلوسی اجتماعی در ایران
اولریش بک و الیزابت بک‌گرنشایم
آشوب جهانی عشق
 
مصطفی ملکیان
در مصائب فقدان گفت و گو
آرشیو