ads1
ads3
تغییر رنگ سایت

شبکه های اجتماعی جامعه

آرشیو
آرشیو
آرشیو
Print This Post

آتشنشانی بوشهرباامکانات استانداردمجهزشود

بوشهر پر از نقاطى است که در صورت آتش سوزى به لحاظ مسیرهاى امدادى با مشکل تردد روبروست و در این زمینه حتما باید از اکنون آماده سازى صورت بگیرد. نقشه ها در دسترس باشد. مانور برگزار گردد و آسیب ها مطالعه و شناسایى شود.

سرویس اجتماعی جامعه: هشت روز از فاجعه پلاسکو گذشت. حادثه ای که تحلیل های بسیاری را به همراه داشت و جان شهروندان بسیاری را گرفت. بحرانی که از مدتها پیش بیم آن می رفت و با توجه به تذکرهای بسیار توسط مدیران و مسوولان شهری نادیده گرفته شد و در روز حادثه نه تنها بر سر خیابان جمهوری و تهران ، که بر سر تمام ملت ایران نیز آوار شد. ترسی عمیق در جان مردم ایران ریشه دواند که آیا به وقت بروز حادثه مدیران ما می توانند مدیریت بحران کنند؟ آیا تجهیزات ما آن اندازه است که بتواند از پس بحران بر آِید؟ تا کی جان عزیز آتش نشانان ما بعلت نبود امکانات کافی همچنان گرفته شود ؟ و….

حادثه پلاسکو این سوالها و پرسش های بی شمار دیگری را به ذهن می آورد. از بُعد اجتماعی نیز، واقعه پلاسکو را می توان مورد بررسی قرار داد. رفتارها و کنش شهروندان به وقت حادثه. از سلفی گرفتن ها تا کمک رسانی و همت همگانی در راستای کمک به کارگران و صاحبان تولیدی هایی که هم اکنون بی کار شده اند. سایت جامعه در جهت بررسی این واقعه و همچنین طرح این پرسش که که اگر حادثه ای مشابه در نقاط مختلف استان بوشهر رخ دهد، تجهیزات و نیروهای امدادی ما توان کافی در مدیریت بحران خواهند داشت؟

روح الله نصرتی

نظر شما در خصوص فاجعه ساختمان پلاسکوى تهران چیست؟

فاجعه ساختمان پلاسکو نشان داد وجود مدیریت یکپارچه شهرى بسیار ضرورى است و از سوى دیگر، نگاهى بر این فاجعه نشان داد که متاسفانه موضوع مهم مدیریت بحران در کشور ما به هیچ عنوان جدى گرفته نشده و نه تنها شاهد آتش سوزى هاى مختلف و فاجعه آمیز در نقاط متفاوت استان استراتژیکى چون بوشهر هستیم که در برابر وقوع و کنترل آنها مستأصل و درمانده این بلکه در پایتخت کشور هم در برابر حوادث شکننده، ضعیف و ناکارآمد هستیم. بدون شک مقصر اصلى در زنجیره ى مقصران این موضوع، شهردارى تهران است. این شهردارى به لحاظ عدم توسعه تجهیزات و عدم تخصیص بودجه به این نهاد مهم در این رخداد، مقصر اصلى است و باید پاسخگو باشد.


شهروندان در چنین شرایطی چگونه می توانند مثمر ثمر عمل نمایند؟

شهروندان در ابتدا باید از آموزش و آگاهى لازم برخوردار باشند و مهم ترین مسئولیت آنها در این رخدادها همراهى با مسئولان امر و عدم حضور در سر صحنه رخداد است که البته در کشورهاى توسعه نیافته ابتدا باید فرهنگ سازى و آموزش اصولى به شهروندان صورت بگیرد و سپس از آنها توقع همراهى و به اصطلاح “درس پس دادن” داشت.

مقصر و پاسخگوی اصلی این فاجعه چه نهادی است؟

همان طور که عرض کردم شهردارى تهران به لحاظ جلوگیرى از وقوع، به لحاظ کنترل و مدیریت حادثه، از نظر تجهیز امکانات شهردارى و آتش نشانى و نیز از نظر آموزش و فرهنگ سازى شرایط بحرانى به شهروندان، کم کارى کرده و مقصر حادثه پلاسکو است؛ از همین رو باید پاسخگو باشد.

نقدهایی در خصوص فاجعه از سوی افراد مختلفی نسبت به حضور انبوه مردم در محل حادثه صورت گرفته است. به نظر شما این اسیب اجتماعی چه راه حلی دارد؟

باید قبول کنیم که شهروندان کشورهاى توسعه نیافته نیاز به آموزش دارند؛ زمانى نیاز بود در خصوص بستن کمربند ایمنى به مردم آموزش داده شود و امروز نیاز است در خصوص مسائل اجتماعى از جمله زمان وقوع حوادث براى شهروندان فرهنگ سازى شود اما وقتى مردم را از بازیگرى عرصه اجتماعى به تماشاگر بودن سوق داده ایم در نتیجه در حوادث این چنینى، تماشاگر بودن شهروندان امرى عادى به نظر مى رسد. شاید در چنین حوادثى بیشتر پى مى بریم که اگر بجاى تبلیغات در خصوص وظایف ذاتى انجام شده توسط یک نهاد، همان هزینه در راه فرهنگ و آموزش شهروندى خرج مى شد، چه بسا شاهد بسیارى از مشکلات امروز جامعه نبودیم و رضایت مردم و مسئولین را هم شاهد بودیم ضمن اینکه اگر بخشى از تماشاگر بودند بخشى هم مردم با رفتن به پایگاه هاى اهداى خون، تصاویر زیباى نوع دوستى هم از خود بجا گذاشتند که بر میزان بالاى فرهنگ پذیر بودن مردم ایران تاکید دارد.

برای پیش گیری از وقوع چنین حوادث تلخی در بوشهر پیشنهاد شما چیست؟

تقویت و تجهیز مدیریت بحران استان، اجراى مانورهایى در این زمینه براى آماده سازى نیروى انسانى و آموزش به شهروندان و آشنا کردن مردم با وظایفشان در جلوگیرى و کمک به حل این بحران ها را لازم مى دانم.

به نظر شما آتش نشانى بوشهر به لحاظ امکانات و تجهیزات و آمادگى نیروها در صورت وقوع از استانداردهاى لازم برخوردار است؟

تا انجایی که من تا کنون مشاهده کرده ام و یا در اخبار شنیده ام به نظرم آتش نشانى بوشهر حتما باید براى کنترل بحران هاى مختلف تجهیز شود و از ابزار و امکانات جدید و استاندارد برخوردار گرددد. بوشهر پر از نقاطى است که در صورت آتش سوزى به لحاظ مسیرهاى امدادى با مشکل تردد روبروست و در این زمینه حتما باید از اکنون آماده سازى صورت بگیرد. نقشه ها در دسترس باشد. مانور برگزار گردد و آسیب ها مطالعه و شناسایى شود. براى مثال بافت قدیم بوشهر، بخش هاى زیادى از بازار از جمله بازار صفا، بازار ماهى فروش ها و سبزى فروش ها، اسکله هاى بارى و تجارى، محلات جنوبى و … مکان هایى هستند که باید حتما توسط شوراى شهر و شهردارى بررسى شوند و نقاط کور و آسیب زاى آنها را شناسایى نمایند.

نظرات

تیتردو

گفت و گو با حمید موذنی ، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از: الهام بهروزی
به مناسبت تولد خیام نیشابوری گفت و‌گو با حمید موذنی، نویسنده و پژوهشگر اجتماعی گفت و گو از الهام بهروزی ۱. در مورد زیست دیرینه مردم بوشهر با اشعار خیام‌خوانی توضیح بدید و اینکه چرا رباعیات خیامی در این منطقه از دیگر سروده‌های شاعران بزرگ پیش گرفته و مردم این منطقه با آن‌ها بیشتر همذات‌پنداری […]
آرشیو

مقالات

نادر هوشمند
آخرین ساعات زندگی یک گربه
نادر هوشمند
از ادعاهای یک دیوانه
نادر هوشمند
بازگشت از مرگی که در بیمارستان بوعلی سینا اتفاق افتاد
غزال ساکی
زنان و مشارکت سیاسی
حمید موذنی
شجریران
غزال ساکی
روزنامه‌نگار حوزه‌ی جامعه و زنان
محمود بدیه
کلیسای گریگوری
حمید موذنی
توسعه بدون مطبوعات آزاد رخ نمی‌دهد
اسلاوی ژیژک
به برهوتِ ویروسی (وایرال) خوش آمدید
محمد غمخوار
رفتار دوگانه کرونا در بوشهر
علی شیخ زاده
استندآپ کمدی و طنز در دنیای مدرن
احمدزیدآبادی
مجلس یازدهم؛ پدیده‌ای نوظهور؟
پدرام باقری
دو نکته درباره قتل رومینا
راضیه اشعثی
ما بر مخروبه ای از بنیان های زیستی نشسته ایم!!!
ایرن واعظ‌زاده
کامو و مفهوم عدالت
مبین کرباسی
هزارمیلیارد تومان کجاست؟
یاشار تاج‌محمدی
در سوگِ خویش‌کاران (تاملاتی در پروژه‌یِ فکریِ شاهرخِ مسکوب)
هانا موسوی
“جهان مد و کالا شدگی زنان “
مرتضی رضایی
به وقت تتلو… به وقت شجریان… به وقت گوگوش
اسلاوی ژیژک
پاندمیک؛ کرونا جهان را تکان می‌دهد
غزال ساکی
نقد فمینیستی شاهنامه
سید مسعود حسینی
نگاهی به “بیمار در بیمارستان”
آلن بدیو
در مورد وضعیتِ اپیدمی
اسلاوی ژیژک
ما گونه‌ای هستیم که به حساب نمی‌آید
نعمت الله فاضلی
به خانه برمی‌گردیم اما به کدام خانه؟
جواد کاشی
مرگ دورِهَم عروسی است
حمید موذنی
جهان و کرونا: امروز و فردا
روزبه آقاجری
میراث زنده یک مبارز سوسیالیست
امیر ارسلان ادیب
چه‌کسی در خانه نمی‌ماند؟
امین بزرگیان
بوردیو و خرید در مواقع اضطراری
مهسا اسدالله‌نژاد
نیروی چشم‌های خیره مردم
پدرام باقری
ما در وضعیتِ بی‌دولتی قرار گرفته‌ایم
امیر ادیب
دختران خیابان انقلاب و رهاسازی نیروی «امتناع»
جان ام بری
چگونه آنفلوآنزای دهشتناکِ ۱۹۱۸ در سراسر آمریکا شیوع یافت؟
پدرام باقری
دو نکته درباره پرسش و پاسخ در سنای آمریکا
سید مسعود حسینی
کورونا و کورا – مرگ و پروا
مهسا اسدالله‌نژاد
کرونا و دو مسئله‌ی «غیرطبیعیِ» آن
امیر ارسلان ادیب
آپارتاید کارگری
مصطفی مهرآیین
نابود کردن فرآیندها،نابود کردن زندگی و تولید خشونت
نوید کلهرودی
شرحی بر کتاب اندیشیدن و ملاحظات اخلاقی از هانا آرنت
آرشیو